کد خبر: ۱۱۳۷۳۸
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۰
کرونا با سرعت می‌تازد
ویروس کرونا با سرعت هر چه تمام‌تر می‌تازد و کردستان برای دومین ماه متوالی در ردیف پنج استان قرمز در کشور قرار گرفته و از دیگر سو خبری از اعمال محدودیت‌ها هم در میان نیست.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، روند رو به رشد افراد مبتلا به ویروس کرونا در استان کردستان همچنان ادامه دارد و به دلیل شیوع گسترده و شمار افراد مبتلا کردستان برای دومین ماه متوالی در ردیف استان‌های قرمز کشور قرار دارد.

این روزها بر در و دیوار شهرها و حتی روستاهای استان کردستان و همچنین در لابلای صفحات افراد مختلف در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی، آگهی متعددی از فوت افراد پیر و جوان، زن و مردم و از همه اقشار که به دلیل کرونا جان خود را از دست داده است به چشم می‌خورد.

کرونا از همه قشر در استان کردستان قربانی می‌گیرد تا جایی که روز پنج شنبه رامین محمدی کارمند بانک سرمایه در سنندج جان خود را از دست داد و روز بعد از وی هم مسئول امور اداری اداره کل امور مالیاتی استان کردستان فوت کرد.

روند شیوع کرونا در بعضی از ادارات و سازمان‌های دولتی استان از جمله بانک‌ها باعث شده است تا بخشی از کارکنان و پرسنل آنها در محل فعالیت خود حاضر نشوند و ترس از شیوع و همه‌گیری این بیماری در میان سایر پرسنل هم افزایش پیدا کرده است.

در کنار این مهم آمارهای اعلامی از سوی دانشگاه علوم پزشکی کردستان هم نشان می‌دهد که روند رو به رشد ابتلای افراد به ویروس کرونا و افزایش شمار کرونایی های بدحال و بستری شده در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان نیز همچنان در حال افزایش است.

در لابلای خبرهای رسمی منتشر شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، هر از چندگاهی آماری از سوی افراد غیرمسئول از اعضای شورای اسلامی شهرها گرفته تا نماینده مجلس منتشر می‌رود که با واقعیت فرسنگ‌ها فاصله دارد.

استفاده از ظرفیت تمامی بیمارستان‌های کردستان برای خدمت به بیماران کرونا

شمار مبتلایان در استان کردستان به جایی رسیده است که تمامی بیمارستان‌های سطح استان هم اکنون در بیماران کرونایی اختصاص پیدا کرده و در کنار این مهم افراد زیادی به دلیل وضعیت مناسب عمومی در منازل خود قرنطینه شده است.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان در گفتگو با خبرنگاران ضمن اشاره به روند رو به رشد شیوه کرونا در این استان، گفت: علیرغم هشدارهای داده شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی در خصوص وضعیت تیرماه، متأسفانه به دلیل مسائل مختلف از جمله عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی از سوی مردم شاهد پیک این ویروس در استان کردستان هستیم.

ابراهیم قادری ادامه داد: در طول سال‌های اخیر هیچ گاه میزان استفاده از تخت‌های بیمارستانی استان کردستان به ۷۰ درصد نرسیده است ولی شیوع گسترده کرونا باعث شده است تا ۷۰ درصد از ظرفیت بیمارستانی استان کردستان در اختیار قرار گیرد و این وضعیت نشان دهنده شیوع گسترده این ویروس در استان کردستان است.

وی ادامه داد: در صورت عدم خود مراقبتی و عدم رعایت پروتکل‌های وزارت بهداشت، هر یک نفر بیمار مبتلا به ویروس کرونا می‌تواند ۴۰۰ فرد سالم را مبتلا کند.

قادری شناسایی و قرنطینه خانگی افراد علامت دار را لازم و ضروری برشمرد و اظهار داشت: برای پیشگیری از شیوع بیشتر آن رعایت فاصله گذاری و استفاده از ماسک تنها راه پیش روی مردم در طولانی مدت است تا زمانیکه واکسن مناسبی برای بیماری کشف شود.

وی با اشاره به لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، افزود: استفاده از ماسک در اماکن عمومی اجباری و برگزاری مجالس شادی و عزا در این شرایط ممنوع است.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان ادامه داد: در مواردی محلی که موجب تجمع افراد و خطر ابتلاء به این بیماری باشد، در هر صورتی برای حفظ سلامت عموم باید تعطیل شود.

کردستان جز پنج استان با وضعیت قرمز کشور است

در حالی که ظرفیت تخت‌های بیمارستانی در استان کردستان در حال تکمیل شدن بوده و حتی شمار بیماران کرونایی بدحال نیز روز به روز در حال افزایش است که رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان در خصوص وضعیت شهرستان‌های مریوان، بیجار و قروه و احتمال شیوع گسترده در آنها هشدار داد.

فرزین رضاعی در این خصوص اعلام کرد: بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی وزارت بهداشت استان کردستان به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا در ردیف پنج استان قرمز کشور قرار دارد.

وی ادامه داد: متأسفانه طی دو هفته اخیر علاوه بر شهرستان سنندج، شهرستان‌های مریوان، بیجار و قروه نیز در وضعیت نگران کننده‌ای قرار گرفته‌اند و به همین دلیل نیاز است که مردم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را به عنوان یک اصل ضروری و مهم در دستور کار قرار دهند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان افزود: در حال حاضر تمامی بیمارستان‌های استان کردستان درگیر ویروس کرونا شده‌اند و کادر بهداشت و درمان نیز از این وضعیت به شدت خسته شده‌اند و به همین دلیل نیاز است که مردم همکاری و مشارکت بهتری داشته و نسبت به رعایت مسائل بهداشتی و پروتکل‌های اعلام شده حساسیت بیشتری داشته باشند.

وی در واکنش به انتشار اخباری در خصوص آمارهای افراد مبتلا و همچنین فوت شدگان به دلیل ویروس کرونا در استان کردستان، عنوان کرد: دانشگاه علوم پزشکی تنها مرجع رسمی انتشار آمار به شمار می‌رود و به همین دلیل انتظار می‌رود که مردم به آمارهای اعلام شده از سوی دیگر افراد توجهی نداشته باشند.

رضاعی گفت: ما بر اساس نتایج آزمایش‌های صورت گرفته و در صورتی که فرد فوت شده قطعاً مبتلا به ویروس کرونا بوده باشد، آن را اعلام می‌کنیم و به همین دلیل مرگ‌های مشکوک و آزمایش نشده در ردیف فوت شدگان به ویروس کرونا قرار نمی‌گیرند.

در حالی که وضعیت قرمز کردستان همچنان ادامه دارد ولی چند روزی است که خبری از برگزاری جلسات ستاد استانی مقابله با کرونا در کردستان در میان نیست و گویا ضرورتی برای برگزاری این جلسات وجود ندارد.

یکی از توجیه‌های مسئولان استانی و حتی شهرستانی کردستان در خصوص اعمال محدودیت برای مقابله بهتری با ویروس کرونا، نداشتن اختیار از سوی مراجع مسئول کشوری بود و در حالی که ۹ روز از دادن اختیار به استانداران استان‌های مرزی از سوی رئیس جمهور مبنی بر اعمال محدودیت‌های مورد نیاز می‌گذرد، ولی همچنان در استان کردستان خبری از این محدودیت‌ها در میان نیست.

اقدامات عملی تر و مناسب با وضعیت کنونی استان کردستان در کنار جلب اعتماد و همراهی مردم برای مقابله با ویروس کرونا دو نیاز اساسی و ضروری استان کردستان در شرایط فعلی است که متأسفانه هیچکدام از این دو اولویت مهم مورد توجه قرار نگرفته و به همین دلیل وضعیت قرمز کردستان همچنان ادامه داشته و روز به روز بر شمار تلفات این ویروس منحوس افزوده می‌شود.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
جمشید پژویان درگذشت

جمشید پژویان درگذشت

رئیس سابق شورای رقابت و رئیس اسبق کمیسیون پژوهش و تحقیقات انجمن علمی اقتصاد شهری ایران و عضو هیات علمی و پژوهشی فصلنامه اقتصاد و مدیریت شهری صبح امروز به دلیل ابتلا به بیماری کرونا درگذشت.
افزایش بار مراجعات بیماران مبتلا به کرونا در تهران

افزایش بار مراجعات بیماران مبتلا به کرونا در تهران

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به افزایش بار مراجعان بیماران مبتلا به کرونا در تهران گفت: در دو هفته اخیر نمودار تعداد مراجعان سرپایی، افراد بستری در بخش‌های عادی و مراقبت‌های ویژه و همچنین میزان مرگ و میرها در حال تغییر است.