کد خبر: ۱۱۳۵۵۲
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۸
سخنگوی سازمان انتقال خون ایران با اشاره به اجرای طرح جمع آوری پلاسمای خون در 22 استان گفت: 2350 نفر از بهبود یافتگان از کووید 19 جهت اهدای پلاسما به مراکز انتقال خون مراجعه کرده اند که از این تعداد 1880 واحد پلاسما تهیه شده است.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،دکتر بشیر حاجی بیگی سخنگوی سازمان انتقال خون ایران پیرامون نحوه اهداء پلاسما در پسا کرونا گفت: در سه ماهه اول سال ۱۳۹۹،(755378) واحد خون و فراورده‌های آن که شامل گلبول قرمز فشرده شده پلاکت و پلاسما به مراکز درمانی بیمارستانی کشور توزیع شده است که نزدیک به ۲۱ درصد آن در بیمارستان‌های استان تهران مصرف شده است.
پیشتازی بهبود یافتگان کووید 19 در اهدای پلاسما
وی در ادامه گفت: در سه ماهه اول سال ۹۹ ،  562100   نفر جهت اهدای خون درمراکز انتقال خون در سراسر کشور مراجعه کرده‌اند که از این تعداد ۴۴۴۰۰۰واحد خون کامل اهدا شده است و ۱۱۸۱۰۰ از اهدای خون معاف شده اند.
دکتر حاجی بیگی در ادامه گفت در سه ماهه اول سال ۹۹ ، ۶۷ هزار و ۳۹۹ نفر برای بار اول جهت اهدای خون به مراکز انتقال خون مراجعه کرده‌اند ، همچنین در این سه ماه  ۸۰۷ ۲۲ نفر از بانوان یعنی 5.2 دهم درصد اهدای خون کرده اند .

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران در ادامه تصریح کرد: در این سه ماه بانوان استان های خراسان جنوبی با 8.6 درصد سیستان و بلوچستان با 8.6  درصد و بانوان خراسان شمالی با ۸ درصد اقبال بیشتری نسبت به اهدای خون در کشور نشان دادند.

 وی افزود: همچنین در این سه ماه شاخص اهدای خون مستمر در کشور میانگین  56.6 درصد بوده است، همچنین استانهای سمنان ۷۵  درصد،  همدان ۷۰ و یزد ۶۶ درصد بیشترین آمار اهدای خون مستمر را در کشور داشته اند.

حاجی بیگی افزود: لازم به ذکر است استان‌های قم البرز و تهران استان های مرکزی بیشترین مشارکت را  شبکه ملی خون رسانی کشور داشتند ارسال خون به سایر استان‌ها نیازمند در کشور همچنین ۳۴ درصد از خون های اهدایی در کشور دارای گروه خونی O مثبت بوده است  و تنها یک درصد از خونهای اهدایی در کشور AB-  بوده است.

وی گفت: شاخص اهدای خون بانوان در این 3 ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل یک درصد افزایش داشته است و از 4.1درصد در سال 98 به 5.2 درصد در 3 ماهه اول سال 99 رسیده است.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران با اشاره به اینکه در سه ماهه اول سال 99 در استانهای خراسان شمالی و بوشهر شاهد رشد اهدای خون نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده ایم گفت: اهدای خون مستمر در استانهای گیلان با 10 درصد رشد و آذربایجان شرقی با 4 درصد رشد روبرو بوده است.  

حاجی بیگی تصریح کرد: در حال حاضر 2350 نفر از بهبود یافتگان از کووید 19 جهت اهدای پلاسما به مراکز انتقال خون مراجعه کرده اندکه از این تعداد 1880 واحد پلاسما تهیه شده است. همچنین در کشور مردم استانهای تهران ، خوزستان، اصفهان، خراسان رضوی، گیلان، فارس و کرمانشاه اقبال بیشتری جهت اهدای پلاسما نشان داده اند .

وی همچنین افزود: بیشترین میزان اهدای پلاسما در استانهای تهران ، خوزستان، خراسان رضوی بوده است.

گفتنی است 50 درصد اهدا کنندگان خون در کشور بین سنین 31-45 سال هستند. 24 درصد اهدا کنندگان خون در کشور بین سنین 46-60 سال هستندو 3 درصد اهدا کنندگان خون در کشور بین سنین 18-20سال هستند و 23 درصد اهدا کنندگان در کشور بین سنین 21-30 سال هستند.

حاجی بیگی در پایان خاطر نشان کرد:در حال حاضر 22 استان و مرکز انتقال خون که شامل استانهای مرکزی، اردبیل، کرمان، آذربایجان غربی ، اصفهان، خوزستان، مازندران، آذربایجان شرقی، گیلان، زنجان، قزوین، البرز، سیستان و بلوچستان، همدان، قم، یزد، خراسان رضوی، گلستان، سمنان، تهران، کرمانشاه، فارس طرح جمع آورزی پلاسمای بهبود یافتگان کووید 19 در حال انجام است.

انتهای پیام /
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
جمشید پژویان درگذشت

جمشید پژویان درگذشت

رئیس سابق شورای رقابت و رئیس اسبق کمیسیون پژوهش و تحقیقات انجمن علمی اقتصاد شهری ایران و عضو هیات علمی و پژوهشی فصلنامه اقتصاد و مدیریت شهری صبح امروز به دلیل ابتلا به بیماری کرونا درگذشت.
افزایش بار مراجعات بیماران مبتلا به کرونا در تهران

افزایش بار مراجعات بیماران مبتلا به کرونا در تهران

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به افزایش بار مراجعان بیماران مبتلا به کرونا در تهران گفت: در دو هفته اخیر نمودار تعداد مراجعان سرپایی، افراد بستری در بخش‌های عادی و مراقبت‌های ویژه و همچنین میزان مرگ و میرها در حال تغییر است.
پربازدیدترین ها