کد خبر: ۱۱۳۳۶۸
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۶
دهه کرامت فرصت مناسبی برای شناخت خود واقعی انسان، تمرین بخشندگی و کمک به دیگران است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،حجت الاسلام معین شرافتی سخنران و پژوهشگر مذهبی،دهه کرامت با ولادت حضرت معصومه (س) در آغاز ماه ذی‌القعده شروع و با ولادت برادرشان امام رضا (ع) در یازدهم همین ماه به پایان می‌رسد. این نامگذاری علاوه بر اینکه نوعی تکریم است، می‌تواند انگیزه‌ای برای شناخت بیشتر آن بزرگان علم و معرفت باشد.

وی افزود: کریم از صفات بارز الهی است که هم به معنای بزرگ‌منشی و بزرگواری است و هم بذل و بخشش. در قرآن کریم می‌خوانیم: «اقْرَأْ وَرَبُّکَ الْأَکْرَمُ»؛ بخوان که پروردگارت از همه بزرگوارتر است. (سوره علق، آیه ۳). مخلوقات الهی به پیروی از خالق خود باید این ویژگی را در خود پیاده کرده و متخلق به این صفت شوند. از افرادی که به بالاترین و والاترین قله‌های رفیع کرامت رسیدند، می‌توان به دو گوهر بی همتای امام کاظم (ع) یعنی حضرت معصومه (س) و امام رضا (ع) اشاره کرد.

اولین قدم برای رسیدن به مقام کرامت

حجت الاسلام شرافتی به جایگاه انسان در عالم هستی اشاره کرد و گفت: خداوند همه انسان‌ها را مورد احترام قرار داده و به آن‌ها شأن و جلال داده است. در سوره اسراء این حقیقت بازگو شده و خداوند می‌فرماید: «وَلَقَدْ کَرَّمْنَا بَنِی آدَمَ»؛ این مقام بخشی و اهمیت دادن به انسان تا جایی پیش رفت که پس از خلقت انسان، خداوند ملائکه را مورد خطاب قرار داد و مقام جانشینی خود را مخصوص انسان دانست.

وی در ادامه افزود: فردی که مقام خود را بشناسد و در پی حفظ این جایگاه باشد، کسی است که کرامت الهی را به ودیعه گرفته و در درون خود آن را درک کرده است؛ چنین فردی خود را با تسلیم در مقابل وسوسه‌های شیطانی تغییر نداده است و به این دلیل نزد پروردگار دارای شأنی عظیم است.

دهه کرامت فرصتی مغتنم برای خودشناسی

این کارشناس مذهبی در مورد جایگاه معنوی حضرت معصومه (س) مطرح کرد: خداوند معصومه (س) را شفیعه روز محشر قرار داده است؛ همان گونه که در زیارت ایشان می‌خوانیم: «یَا فاطمه اشْفَعِی لِی فِی الْجَنَّةِ فَإِنَّ لَکِ عِنْدَ اللَّهِ شَأْناً مِنَ الشَّأْنِ»؛‌ ای فاطمه! مرا در امر بهشت شفاعت بفرما؛ چرا که همانا تو در نزد خداوند دارای شأن و منزلت بلندی هستی».

وی در مورد اینکه چرا به امام رئوف رضا(ع) «زکی» می‌گویند، گفت: «زکی» به کسی گفته می‌شود که فساد در او راه ندارد و چون امام رضا (ع) پاک، طاهر، شریف و محترم بودند به این لقب نامیده شدند. ایشان نیز بر قله‌ بزرگی و بزرگواری قرار داشته و کرامت نفسانی خود را به کامل‌ترین صورت‌ها حفظ کرده بودند.

نشانه‌ کرامت و کریم بودن چیست؟

حجت الاسلام شرافتی به نشانه‌های کرامت در انسان اشاره و اظهار کرد: از نشانه های ظهور و بروز کرامت، بخشش به دیگران است؛ بخشیدنی بی منت و بدون درخواست و بی آنکه شأن فرد شکسته شود. شخص کریم به هنگام بذل و بخشش نگاه نمی‌کند فرد مقابل دوست است یا دشمن؛ درخواست می‌کند یا نه. صرف اینکه حس کرد آن فرد محتاج است، به کمک او می‌شتابد و از او دستگیری می‌کند. با مطالعه تاریخ در می‌یابیم که زندگی تمام اهل بیت (ع) سراسر کرم، جود و بخشش بوده است.

دهه کرامت فرصتی مغتنم برای خودشناسی

وی در ادامه گفت: عبدالله ابن ابراهیم غفاری از اصحاب امام رضا (ع) روزی برای درخواست کمک نقدی خدمت امام رضا (ع) رسید. حضرت مشغول صرف غذا بودند و او را دعوت کردند تا چند لقمه‌ای بخورد. بعد از غذا، از هر دری سخن به میان آمد و آن مرد فراموش کرد به چه منظور نزد حضرت آمده بود. مدّتی گذشت حضرت رضا (ع) اشاره کردند که گوشه سجاده‌ای را که در کنارش بود بلند کند. زیر سجاده سیصد و چهل دینار بود و نوشته‌ای هم کنار پول‌ها قرار داشت. یک روی آن نوشته بود: «لا اله الاّ اللّه، محمد رسول اللّه، علی ولی اللّه» و در طرف دیگر آن هم این جملات بود: «ما تو را فراموش نکرده ایم با این پول قرضت را بپرداز! بقیّه اش هم خرجی خانواده ات است.»

دهه کرامت فرصتی مغتنم برای خودشناسی

حجت الاسلام شرافتی افزود: این برخورد کریمانه در زندگی امام رئوف بار‌ها و بار‌ها تکرار شده و خواهر بزرگوارشان نیز از این نوع دوستی‌ها کم نداشتند. تا جایی که با قدری تحقیق و جستجو می‌توان قضایای مشابه بسیاری را درباره بذل و بخشش کریمانه این خاندان یافت.

چه کنیم تا به جایگاه والای بخشندگی برسیم؟

این کارشناس مذهبی علت رسیدن به چنین جایگاه والایی را نتیجه بندگی خداوند و به‌جا آوردن حق معبود دانست و گفت: چه در زمان حیات و چه پس از حیات بسیاری از مردم مشکلات و مصائب خویش را با توسل به حضرت رضا (ع) و خواهر عزیزشان رفع نموده اند؛ این مردم کرامت‌هایی دیدند که ثبت و ضبط تمام آن‌ها امکان پذیر نیست و تنها قطره‌ای از دریای بی انتهای آن کرامات به دست ما رسیده است. دلیل همه این‌ها شناخت شأن بندگی و به جا آوردن حق معبود است.

حجت الاسلام شرافتی با بیان اینکه ما ایرانیان سر سفره احسان و اکرام حضرت رضا (ع) و حضرت معصومه (س) مهمان هستیم و باید با درس گرفتن از این دو بزرگوار، رسم بزرگی و بزرگواری را یاد گرفته و به دنبال حفظ گوهر انسانی خویش و هم نوع دوستی مضاعف باشیم، گفت: در این روز‌ها که خیلی از افراد با پدید آمدن مشکلات ناشی از کرونا دچار نیازمندی‌های مقطعی شده اند و به خاطر حفظ آبرو نمی‌توانند مشکلات خویش را بیان کنند، دستگیری از همنوعان خویش را فراموش نکنیم.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
جمشید پژویان درگذشت

جمشید پژویان درگذشت

رئیس سابق شورای رقابت و رئیس اسبق کمیسیون پژوهش و تحقیقات انجمن علمی اقتصاد شهری ایران و عضو هیات علمی و پژوهشی فصلنامه اقتصاد و مدیریت شهری صبح امروز به دلیل ابتلا به بیماری کرونا درگذشت.
افزایش بار مراجعات بیماران مبتلا به کرونا در تهران

افزایش بار مراجعات بیماران مبتلا به کرونا در تهران

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به افزایش بار مراجعان بیماران مبتلا به کرونا در تهران گفت: در دو هفته اخیر نمودار تعداد مراجعان سرپایی، افراد بستری در بخش‌های عادی و مراقبت‌های ویژه و همچنین میزان مرگ و میرها در حال تغییر است.
پربازدیدترین ها