کد خبر: ۱۱۲۸۷۰
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۷
افزایش آگاهی مردم مردم نسبت به اهدای خون داوطلبانه موجب شناخته شدن شاخص اهدای خون مستمر به عنوان یکی از شاخص های ارتقای مراکز انتقال خون در دنیا شده است.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،دکتر بشیر حاجی بیگی مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان انتقال خون ایران و سخنگوی سازمان انتقال خون: سازمان انتقال خون ایران طی ۴ دهه پس از انقلاب اسلامی ایران و بیش از گذشت ۴۵ سال از زمان تاسیس آن در سال ۱۳۵۳ (۹ مردادماه ) و هر تهدیدی را به فرصتی برای توسعه بدل کرده است. به طوریکه در طی این سالها توانسته است جایگاه خود را در بین کشورهای منطقه و دنیا و نزد سازمان جهانی بهداشت ارتقا بخشد سازمان انتقال خون ایران با تکاپوی بی وقفه علمی و فرهنگی توانسته است خون فروشی را که از پیش از تاسیس این سازمان در سال ۱۳۵۳ رواج داشت به اهدای خون جایگزین و سپس به اهدای خون صد در صد داوطلبانه و بدون چشم داشت و با اهداف انسان دوستانه و ایثارگرانه بدل کند به طوریکه در سال ۲۰۰۷ (۱۳۸۶) اهدای خون در کشور به صورت ۱۰۰ درصد داوطلبانه اعلام شد.

در حال حاضر با ارتقای سطح آگاهی عمومی مردم و فرهنگ سازی در زمینه اهدای خون داوطلبانه وشناساندن اهمیت رفتارهای پر خطر به جامعه و تلاش در جهت ارتقای رضایت مندی اهدا کنندگان اکنون جامعه اهدا کنندگان خون در حال تبدیل به جامعه اهدا کنندگان آگاه و مستمر است و شاخص اهدای مستمر خون در سال ۹۸نزدیک به ۶۰ درصد رسیده است شاخص اهدای خون مستمر به عنوان یکی از شاخص های ارتقای مراکز انتقال خون در دنیا شناخته می شود .

این شاخص در بعضی از استانهای کشور ما نظیر استان سمنان به ۸۰درصد می رسد امروز با نهادینه شدن ۶رهنگ اهدای خون و آگاهی بخش به جامعه خصوصا اهدا کنندگان خون سازمان انتقال خون ایران توانسته است اهدای خون هیجانی را به سمت اهدای خون آگاهانه و مسئولانه به جهت افزایش ضریب امنیت خون سوق دهد.

راه اندازی مراکز جامع اهدای خون برای به دست آوردن خون و فرآورده های آن نظیر پلاکت و پلاسما به طور مستقیم از اهدا کنندگان وتکریم مناسب و در شان اهدا کنندگان خون در تمامی استانهای کشور از دستاوردهای مهم این سازمان است به طوریزمان است به طوریکه در تمامی استانهای کشور می توان پلاکت را به صورت پلاکت فرزیس از اهدا کنندگان تهیه کرد.

در حال حاضر پس از گذشت ۴۵ سال از زمان تاسیس سازمان انتقال خون ایران در ۹ مرداد ۱۳۵۳ روز به روز این سازمان در تامین خون و فرآورده های آن برای بیماران به خصوص بیماران خاص کیفیت محصولات را افزایش داده است استفاده از روشهای غربالگری دقیق و پیشرفته حهت شناسایی عوامل عفونی مثل هپاتیت B و هپاتیت C  و اچ آی وی و استفاه از خون اشعه دیو و گلبول قرمز شسته شده و استفاده از کیسه های کم کلوسیت برای بیماران خاص که توان استفاده از خون کامل را ندارند از جمله دستاوردهای سازمان انتقال خون ایران است.کلوسیت برای بیماران خاص که توان استفاده از خون کامل را ندارند از جمله دستاوردهای سازمان انتقال خون ایران است.

 در حال حاضر سلامت خون های اهدایی در کشور با انجام شیوه‌های غربالگری اهداکنندگان بار اولی و اجرای طرح واکسیناسیون اهداکنندگان مستمر علیه ویروس هپاتیت b و افزایش کیفیت تست های غربالگری و شیوه های نوین آزمایشگاهی به ریسک صفر اهدای خون نزدیک شده است و هم اکنون طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت سلامت خون ایران همپای کشورهای اروپایی و بالاتر از آمریکا است.

 اکنون با گذشت ۴۵ سال از تاسیس سازمان انتقال خون ایران در سال ۱۳۵۳ میزان خون اهدایی تا پایان اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ از مرز ۵۲ میلیون واحد گذشت ایران در حال حاضر از نظر شیوع پایین عفونتها در میان اهداکنندگان خون در کشورهای منطقه مدیترانه شرقی   (EMRO) رتبه نخست را دارد.

ایران به همراه تونس 2 کشور منطقه هستند که به تولید داروهای مشتق از پلاسما می‌پردازند که نمونه های آن را می‌توان به آلبومین( IVIG) (اینوگلو بولین) فاکتور ۸ و فاکتور ۹ انعقادی اشاره کرد.
 آمار اهدای خون در بدو تاسیس سازمان انتقال خون ایران در سال ۱۳۵۳، ۱۲۳۵۴ واحد بود در حالی که این آمار در پایان سال ۱۳۹۸ به ۲ میلیون و ۴۶۶ واحد افزایش یافته است. به رسمیت شناخته شدن ایران به عنوان مرکز همکار سازمان جهانی بهداشت در زمینه آموزش و پژوهش سلامت خون در منطقه مدیترانه شرقی در سال ۱۳۹۲ و تایید دوباره در سال ۱۳۹۶ و تمدید آن برای یک دوره چهار ساله دیگر پس از بازرسی سازمان انتقال خون توسط بازرسان سازمان جهانی بهداشت از موفقیت های بزرگ سازمان انتقال خون ایران محسوب می‌شود.

و در حال حاضر ایران همکار در تدوین برنامه راهبردی انتقال خون کشورهای منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت است. بیش از ۸۵ درصد از خون های کامل اهدایی در سطح جهان تبدیل به فرآورده های خونی می‌شوند در حالی که متوسط این نرخ در کشورهای عضو منطقه مدیترانه شرقی ۶۵% است.

ایران با تبدیل بیش از ۹۷ درصد خون های اهدایی مردم به فرآورده‌های خونی در رده کشورهای با درآمد بالا قرار دارد در حال حاضر بیشترین میزان اهدای خون در منطقه مدیترانه شرقی در ایران صورت می‌گیرد به طوری که از ۹.۹ میلیون واحد خون اهدایی در این منطقه بیش از دو میلیون اهدای خون در کشور ما انجام میگیرد شاخص اهدای خون نسبت به هزار نفر جمعیت در کشور ما ۲۵ در هزار است در صورتی که در کشورهای عضو مدیترانه شرقی ۱۴.۹ می باشد.

این در حالی است که امروز هنوز ۷۰ کشور جهان به اهدای خون جایگزین و پولی وابسته اند ایران از سال ۲۰۰۷ ۱۳۸۶ به اهدای خون ۱۰۰% داوطلبانه دست یافته است که اولین کشور در منطقه بوده است امروز با گسترش فعالیت شبکه ملی خون رسانی کشور توزیع عادلانه خون سالم و فرآورده‌های آن در کشور دستاوردی بزرگ است به نحوی که نیاز مبرم به تامین خون در هر جای کشور به آسانی قابل انجام است امروز عدالت در کیفیت و کمیت تامین خون و فرآورده های آن را شاهد هستیم به نحوی که در کیفیت خون های اهدایی در تهران هیچ تفاوتی با دور افتاده ترین نقاط کشور ندارد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
جمشید پژویان درگذشت

جمشید پژویان درگذشت

رئیس سابق شورای رقابت و رئیس اسبق کمیسیون پژوهش و تحقیقات انجمن علمی اقتصاد شهری ایران و عضو هیات علمی و پژوهشی فصلنامه اقتصاد و مدیریت شهری صبح امروز به دلیل ابتلا به بیماری کرونا درگذشت.
افزایش بار مراجعات بیماران مبتلا به کرونا در تهران

افزایش بار مراجعات بیماران مبتلا به کرونا در تهران

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به افزایش بار مراجعان بیماران مبتلا به کرونا در تهران گفت: در دو هفته اخیر نمودار تعداد مراجعان سرپایی، افراد بستری در بخش‌های عادی و مراقبت‌های ویژه و همچنین میزان مرگ و میرها در حال تغییر است.
پربازدیدترین ها