کد خبر: ۱۱۲۷۷۶
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۴
قادری مطرح کرد
نماینده مردم شیراز در مجلس یازدهم گفت: بخش عمده عرضه ارز در کشورمان از طریق ارز حاصل از فروش نفت و فرآورده‌های آن تامین می‌شود که اکنون به دلیل شیوع کرونا و محدودیت‌های ایجاد شده، تحت شرایط سختی قرار گرفته است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،جعفر قادری نماینده مردم شیراز در مجلس یازدهم با اشاره به افزایش قیمت ارز طی روزهای گذشته گفت: بخشی از وضعیت کنونی بازار ارز در اختیار بانک مرکزی قرار دارد اما بخش دیگر آن از اراده و کنترل این بانک خارج است.

وی با بیان اینکه در شرایط کنونی برای فروش نفت محدودیت‌هایی وجود دارد، افزود: در حوزه ارز مانند دیگر کالاها میزان عرضه و تقاضا بر قیمت آن تاثیرگذار است، بخش عمده عرضه ارز در کشورمان از طریق ارز حاصل از فروش نفت و فرآورده‌های آن تامین می‌شود که اکنون به دلیل شیوع کرونا و محدودیت‌های ایجاد شده، تحت شرایط سختی قرار گرفته است.

نماینده مردم شیراز در مجلس یازدهم تصریح کرد: بخشی دیگر از میزان ارز کشور از طریق ورود سرمایه‌گذاری خارجی در کشور تامین می شد که آن هم دچار مشکل شده است، همچنین اگر حجم تقاضاها برای واردات کالا و سفرهای خارجی محدود نشود بالتبع قیمت ارز افزایش خواهد یافت.

ارز کافی برای عرضه وجود ندارد

قادری اظهار کرد: البته تقاضا برای دریافت ارز به منظور سفرهای خارجی به دلیل شیوع کرونا محدود شده است اما واردات کاهش نداشته و اکنون میزان کافی ارز برای عرضه وجود ندارد.

وی با تاکید براینکه بانک مرکزی می‌تواند جلوی نوسانات ارز را در حال حاضر بگیرد، گفت: اینکه در شرایط کمبود ارز بانک مرکزی بخواهد بر یک قیمت اصرار داشته باشد مسلما کار معقولی نیست و قیمت ارز در روزهای آینده بستگی به این دارد که در ماه‌های آینده تقاضا چگونه باشد.

نماینده مردم شیراز در مجلس یازدهم با اشاره به اینکه در این شرایط امکان دارد تقاضا و سفته بازی برای ارز افزایش پیدا کند، بیان کرد: بانک مرکزی باید جلوی اینگونه اقدامات را بگیرد و اجازه ندهد تا مردم از ارز به عنوان یک کالا برای حفظ قدرت خرید خود استفاده کنند. اگر ارز مثل سکه و خودرو وارد بخش‌های دلال بازی و واسطه‌گری شود، بهانه حفظ قدرت خرید می‌تواند قیمت ارز را افزایش دهد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
درخواست شهردار تهران از عنایت آزغ برای پیوستنش به خانواده ایثارگران آتش نشان

درخواست شهردار تهران از عنایت آزغ برای پیوستنش به خانواده ایثارگران آتش نشان

محمدی نوشت: پیروز حناچی از عنایت آزغ خواست که به خانواده بزرگ ایثارگران آتش نشان بپیوندد.
آنچه از عید فطر نمی دانیم!

آنچه از عید فطر نمی دانیم!

واژه عید، در اصل از فعل عاد (عود) یعود اشتقاق یافته است و معانى مختلفى براى آن ذکر کرده‌‏اند.