کد خبر: ۱۱۲۲۹۲
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۰
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی از بهره برداری سد چپرآباد با هدف تامین آب شرب چهار شهر اشنویه، نالوس، نقده و محمدیار طی فردا پنجشنبه خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، اتابک جعفری در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه این سد در قالب پویش الف – ب ایران به صورت ویدئوکنفرانس توسط رئیس جمهوری و وزیر نیرو فردا پنجشنبه به بهره برداری می‌رسد افزود: عملیات اجرایی احداث این سد از سال ۸۲ و با هدف تأمین سالانه ۲۵۵ میلیون و ۶۰۰ هزار مترمکعب آب کشاورزی اراضی دشت نقده و اشنویه و احداث شبکه آبیاری و زهکشی در ۱۹ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی و نیز کنترل سیلاب‌ها آغاز شده است.

وی ادامه داد: این طرح بر روی رودخانه کانی‌رش از سرشاخه‌های کوچک رودخانه گدار احداث شده است و از طریق کانال سد جلدیان بخشی از آب مازاد سد سیلوه پیرانشهر را به رودخانه گدار و از آن طرق به دریاچه ارومیه خواهد رساند.

مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان غربی اضافه کرد: پیش از بحرانی شدن وضعیت دریاچه ارومیه مطالعات انجام شده برای احداث سد چپرآباد بر اساس ظرفیت ۱۲۷ میلیون متر مکعبی و آب رسانی به ۳۶ هزار هکتار از اراضی کشاورزی انجام شده بود که بر اساس مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه و با تجدید مطالعات صورت گرفته گنجایش این سد به ۳۸ میلیون مترمکعب تقلیل پیدا کرد.

جعفری افزود: هم اکنون سد چپرآباد امکان تأمین آب شرب شهرهای اشنویه، نالوس، نقده و محمدیار به میزان ۱۲.۳ میلیون مترمکعب خواهد داشت و آب مورد نیاز اراضی کشاورزی منطقه به میزان ۱۱۰۰ هکتار را نیز تأمین خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی گفت: سد چپرآباد در ۱۰ کیلومتری شهرستان اشنویه از نوع خاکی با هسته رسی بوده که طول تاج آن ۴۸۸ و عرض تاج ۱۰ متر است و با اعتباری بالغ بر ۳۲۴ میلیارد تومان اجرا شده و در عملیات ساخت سد بیش از یک میلیون و ۸۹۰ هزار مترمکعب خاکبرداری و سنگ برداری صورت گرفته همچنین بیش از یک هزار تن آرماتور بندی، ۲۳ هزار مترمکعب بتن ریزی و ۱۱۵ کیلومتر حفاری و تزریق انجام شده است.

جعفری با بیان اینکه برای احداث سد چپرآباد و خرید بخشی از اراضی مخزن آن تاکنون بیش از هزار و ۷۸۰ میلیارد ریال هزینه شده است خاطرنشان کرد: با اتمام عملیات اجرایی سد چپرآباد اشنویه پیش بینی شده است آب پایدار و مورد نیاز چهار شهر استان از طریق این سد تأمین شود.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
برگزاری دوره های آموزشی دولتی توسط انجمن علمی اقتصاد شهری ایران

برگزاری دوره های آموزشی دولتی توسط انجمن علمی اقتصاد شهری ایران

دوره های آموزشی کارمندان دولت در گستره استانی توسط انجمن علمی اقتصاد شهری ایران برگزار می شود.
بررسی مطالبات مردم از مجلس یازدهم در گفتگوی ویژه خبری

بررسی مطالبات مردم از مجلس یازدهم در گفتگوی ویژه خبری

دکتر قادری سردبیر شهر فردا در گفتگوی ویژه خبری سه شنبه شب ۶ خرداد ۹۹ گفت: توجه ویژه به کسب و کارها و تزریق نقدینگی به مولدها می تواند بخشی از مشکلات اقتصادی کشور را حل کند.