کد خبر: ۱۱۲۲۳۸
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۴
به مناسبت روز جهانی دوچرخه مطرح شد
استاد دانشگاه‌های شاهرود بابیان اینکه شاهرود ظرفیت معرفی به عنوان شهر دوچرخه را دارد، گفت: مردم به دو پویش حرکت آهسته در خیابان‌ها و استفاده کمتر از خودروهای شخصی بپیوندند.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، محمد رضا مجاهدی غروب دوشنبه در مراسم روز جهانی دوچرخه در شاهرود بابیان اینکه در برپایی همایش عمومی دوچرخه‌سواری فرصتی ایجاد شد تا مردم شاهرود همه باهم ببینند که زمانی جای خودروها در خیابان دوچرخه وجود دارد، چه آرامشی حکم‌فرما می‌شود، ابراز داشت: دو مراسم روز جهانی «دوچرخه» و روز جهانی «بدون خودرو» در کل دنیا وجود دارد که به حمل‌ونقل شهری مربوط می‌شود اما چرا باید در نام‌گذاری روز «بدون» خودرو، بیشتر تأمل کنیم؟

وی در جواب به این سوال افزود: تجربه ۶۰ سال شهرسازی مُدرن دنیا نشان داده است که هر چه خودرو در سطح شهر تردد بیشتری پیدا می‌کند کیفیت زندگی و زیست انسان در آن شهر پایین‌تر خواهد آمد و به طبع آن امنیت جانی و هوای سالم نیز نخواهیم داشت.

دوچرخه، پیاده، حمل و نقل عمومی جایگزین خودرو شخصی

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد شاهرود، بابیان اینکه زمانی که انسان‌ها سوار خودرو شخصی می‌شوند، از هم جدا و ارتباطات اجتماعی کم رنگ می‌شود، ابراز داشت: خودرو شخصی منابع تجدید ناپذیر انرژی را مصرف و آلودگی را برای ما به ارمغان خواهد آورد.

مجاهدی ضمن بیان اینکه با تولید دی اکسید کربن توسط خودروها گازهای گلخانه‌ای روانه جو و باعث گرم‌تر شدن زمین و نهایت به خطر افتادن زیست انسان می‌شود و افزون بر این‌ها عادت به خودرو موجب کم تحرکی و بیماری‌های مختلف ناشی از آن می‌شود، تصریح کرد: حال باید پرسید چه باید کرد تا به وضعیت بهتری دست‌یابیم که در پاسخ به این پرسش می‌بایست حرکت‌های دوچرخه، پیاده و حمل‌ونقل عمومی به تدریج جایگزین خودرو شخصی در خیابان‌ها شود.

وی بابیان اینکه سه‌شنبه‌های بدون خودرو به همت دوچرخه‌سواران و علاقمندان به شهر انسان محور در شاهرود آغاز شد که نیاز به حمایت و تداوم دارد، افزود: از مردم تقاضا داریم به دو پویش «حرکت آهسته در محلات و خیابان‌های اصلی شهر» و «استفاده کمتر از خودروهای شخصی» بپیوندند.

لزوم ایجاد مسیرهای دوچرخه سواری در شاهرود

مدرس دانشگاه صنعتی شاهرود ضمن بیان اینکه حرکت آهسته، با ایجاد احساس امنیت خاطر، زمینه‌ساز گسترش دوچرخه‌سواری است و استفاده کمتر از خودروی شخصی بخشی از معضلات فعلی ترافیکی شهر را حل می‌کند، ابراز داشت: از هر پنج سفری که در شهر با خودرو انجام می‌شود یکی را باید با روش‌های دوچرخه، پیاده و حمل نقل عمومی جایگزین کنیم و این خود یعنی ۲۰ درصد کاهش حمل‌ونقل خودرویی و کار بزرگی که در همین وضعیت فعلی از دست مردم ساخته است.

مجاهدی بابیان اینکه اگر خواهان تبدیل دوچرخه به یک وسیله جدی حمل‌ونقل هستیم، لازم و ضروری که مسیرهای ویژه دوچرخه در شهر احداث شود، ابراز داشت: شهردار شاهرود نیز خوشبختانه در این گام همراه شدند و ضمن اینکه امروز نیز همراه مردم رکاب زده و قول دادند که بامطالعه و کار کارشناسی، خیابان‌های دارای این ظرفیت را شناسایی و به تدریج مسیرهای ویژه دوچرخه را به آن اضافه کنند.

وی تصریح کرد: نباید فراموش کرد دوچرخه برای مسافت‌های کوتاه و متوسط، بهترین وسیله نقلیه شهری است و شاهرود این ظرفیت ارزشمند را دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد شاهرود بابیان اینکه نداشتن شیب زیاد و فواصل کوتاه و متوسط اغلب سفرهای درون‌شهری و دارا بودن آب‌وهوای مساعد از جمله مزایای شاهرود برای تبدیل به شهر دوچرخه و استفاده همگانی از این وسیله است، اضافه کرد: شهر توسعه‌یافته، شهری است که مردم آن بیش‌تر از حمل‌ونقل عمومی، از پیاده و دوچرخه استفاده کنند که امیدواریم این همایش نقطه آغازی برای اصلاحات شهری در این راستا شود و برای تحقق شهر انسان محور، باید چنین برنامه‌هایی به طور مرتب ادامه داشته باشد تا فراموش نکنیم شهر متعلق به انسان‌ها است نه خودروها.

طراحی شهر انسان محور برای شاهرود در دست اقدام

شهردار شاهرود نیز در حاشیه این مراسم در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینکه تبدیل شاهرود به شهر انسان محور ابعاد بزرگی دارد که می‌بایست به ریز و پله پله برای آن گام برداشت، ابراز داشت: برای رسیدن به این مهم ابتدا باید آماده‌سازی ذهنی صورت گیرد که شهر برای ما است، یعنی رنگ صنعت خودرو و هیاهو زندگی تکنولوژی امروزی آرام‌آرام کم و خودمان و نه خودروها بر انسان در خیابان‌ها حاکم باشیم.

علی‌رضا حاجی محمدعلی در ادامه تصریح کرد: به عنوان مدیریت شهری باید معابر طوری طراحی شود که دوچرخه‌سواران و پیاده‌ها بتوانند با ایمنی کامل از آن استفاده کنند که طراحی چنین فضایی در دست اجرا است.

وی افزود: طراحی پیست دوچرخه‌سواری برای معابر شاهرود در دست اقدام و کار کارشناسی آن در حال انجام است که خوشبختانه پیمانکاری نیز اعلام آمادگی کرده تا یک سری دوچرخه‌های استیجاری را تأمین کند که مانند دیگر شهرهای بزرگ شاهد راه‌اندازی آن در شاهرود نیز خواهیم بود.

 همایش روز جهانی دوچرخه به همت شهرداری و همراهی دستگاه‌های اجرایی در شاهرود برگزار شد، در این مراسم که صدها دوچرخه سوار از کودک، زن، مرد و میان سال حضور داشتند شرکت کنندگان مسیر از قبل تعیین شده را رکاب زدند.

اهدا دو دوچرخه بین شرکت کنندگان به قید قرعه دیگر حواشی برنامه بود.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
برگزاری دوره های آموزشی دولتی توسط انجمن علمی اقتصاد شهری ایران

برگزاری دوره های آموزشی دولتی توسط انجمن علمی اقتصاد شهری ایران

دوره های آموزشی کارمندان دولت در گستره استانی توسط انجمن علمی اقتصاد شهری ایران برگزار می شود.
بررسی مطالبات مردم از مجلس یازدهم در گفتگوی ویژه خبری

بررسی مطالبات مردم از مجلس یازدهم در گفتگوی ویژه خبری

دکتر قادری سردبیر شهر فردا در گفتگوی ویژه خبری سه شنبه شب ۶ خرداد ۹۹ گفت: توجه ویژه به کسب و کارها و تزریق نقدینگی به مولدها می تواند بخشی از مشکلات اقتصادی کشور را حل کند.
آخرین اخبار