کد خبر: ۱۱۲۱۵۵
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۱
مظاهریان مطرح کرد
معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران از افتتاح تعداد ۲۲ پروژه کوچک مقیاس محلی طی ماه‌های آتی خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،حامد مظاهریان معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران در مراسم افتتاح بهره برداری از نخستین پروژه کوچک مقیاس محلی پایتخت در منطقه ۱۸ که با حضور شهردار، مدیران شهری، شورایاران و شهروندان این منطقه برگزار شد؛ اظهار داشت: بنا به رویکرد جدید شهردار تهران برای ایجاد "شهری برای همه "، تغییر نگاه از پروژه‌های بزرگ مقیاس شهری به سمت پروژه‌های محله‌ای در دستور کار مدیریت شهری قرار گرفته تا مشکلات کلانشهر از پایین‌ترین سطوح شهری رو به اصلاح رود.

وی، اجرای پروژه‌های محلی وکوچک مقیاس در سالجاری را وجه تمایز پروژه‌های عمرانی با سال‌های گذشته عنوان و افزود: شورای شهر و شهرداری تهران حدود ۲ هزار میلیارد تومان برای عملیاتی کردن این پروژه‌ها اختصاص داده اند که تعداد ۱۰۰۰ پروژه در سطح مناطق ۲۲ گانه تأمین اعتبار تا خدمات خود را به صورت مستقیم به مردم ارائه کنند.

مظاهریان همچنین شناسایی نیاز‌های محله از طریق شورایاران، دریافت مستقیم نظرات شهروندان و در اولویت قراردادن خواسته‌های آن‌ها را از جمله ویژگی‌های پروژه‌های محلی برشمرد و اذعان داشت: علاوه بر اینکه مردم در برخی مواقع به صورت مستقیم می‌توانند نظرات خود را ابراز کنند، شورایاران به عنوان زبان گویای مردم محله ایفای نقش می‌کنند. شهروندان ضمن انتخاب این اعضا، بخشی از سخنگویی خود را به آنان واگذار و شورایاران باید به عنوان نمایندگان مردمی، خواسته‌ها و نیاز‌های اصلی محله را اعلام تا در اولویت اجرا قرار گیرد.

وی در ادامه با اشاره به آغاز افتتاح پروژه‌های محلی، ابراز امیدواری کرد که تعداد بیشتری از پروژه‌ها به صورت ماهیانه و فصلی در تمامی مناطق به ویژه مناطق کم برخوردار افتتاح و مردم از نتایج آن منتفع شوند.

معاون شهردار تهران با تآکید بر لزوم تعامل مناسب دفاتر توسعه محله‌ای با شورایاران به عنوان نمایندگان مردم اذعان داشت: شاید بسیاری از پروژه‌ها برای اجرا در سطح محله‌های شهر تهران مدنظر مدیران شهری باشد، اما اولویت‌های ما را مردم تعیین و بنا به نیاز، تشخیص و مطالبه آنان پروژه‌ها در اولویت اجرا قرار خواهد گرفت.

وی، خواسته مردم را برای اجرای پروژه‌های محلی در اولویت دانست و افزود: گرچه این پروژه‌های خرد محلی در قیاس با پروژه‌های کلان به لحاظ ابعاد کوچک به نظر برسد، اما از آنجایی که هدف مدیریت شهری ایجاد آرامش، امنیت و جلب رضایت مردم در محل سکونتشان است اهمیت اجرای این پروژه‌ها دوچندان می‌شود.

معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران تأکید کرد: صدای رسا و تعیین کننده مردم در شهر باید راهنمای شهرداران در پاسخ به؛ کدام پروژه، کجا، چگونه و در چه ابعادی باید باشد. اگر در این پروژه‌های محلی بتوانیم مشارکت مردم را هم جلب کنیم گامی پیشرفته و رو به جلو برای اداره شهر است و باید مشوق مردم محله باشیم تا در کنار مدیران شهری برای افزایش کیفیت زندگی در محله و شهرشان تلاش کنند.

این مقام مسئول ادامه داد: مشارکت مردم نیز فقط محدود به مسائل مالی نیست، بلکه جنبه‌های متعددی را در برمی گیرد. ایجاد این فضا‌ها موجب می‌شود که شهرداران نواحی با مردم وارد گفتگو شوند برنامه‌ها را با آنان درمیان بگذارند و قبل ازآغاز هر پروژه و پیش از ورود به فاز اجرایی به اطلاع مردم رسانده شود.

مظاهریان خاطرنشان ساخت: در اجرای پروژه‌های محلی باید زمینه برای گفت و گوی نزدیک و تعامل دوسویه با شهروندان فراهم باشد تا بتوانیم شهروندان را قبل از شروع و در حین اجرای پروژه از خصوصیات آن مطلع و نظرات و پیشنهاد‌های آنان را دریافت کنیم.

معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران خاطر نشان ساخت: بر این باورم که شهروندان هر محله به واسطه شناخت عمیق خود و مواجهه روزانه با مسائل و مشکلات، بهترین گزینه برای تشخیص نیاز‌ها و کمبود‌های هر محله و اولویت‌های ضروری آن هستند بنابراین باید به مردم و نظراتشان در بهبود پروژه‌ها اعتماد کنیم.

مظاهریان ضمن تقدیر از پیشگامی منطقه ۱۸ شهرداری تهران برای سرعت بخشی به پروژه‌های کوچک مقیاس اذعان داشت: اکنون در آغازین راه هستیم و امیدوارم مطابق برنامه، در مرحله اول ۲۲ پروژه در این مقیاس‌های خرد قرار است در ماه‌های آتی در این منطقه به اتمام برسد.

وی با بیان اینکه تأمین نقدینگی پروژه‌های محلی به صورت ویژه و متفاوت از سایر پروژه‌ها صورت می‌گیرد، افزود: مردم با مشاهده توجه مدیریت شهری به مطالبات آنان و ایجاد تحول در محلات، می‌توانند پیشرفت پروژه‌ها را به صورت دائمی مورد مشاهده و نظارت خود قرار داده و یاریگر مدیریت شهری باشند.

همچنین سید محمد فیاض شهردار منطقه در حاشیه این مراسم افتتاحیه، توضیحات جامعی را در خصوص مراحل ایجاد دسترسی خیابان باقری به آزادگان، بازگشایی خیابان سرحدی به بزرگراه فتح، بلوار ۴۵ متری بهار، زیرگذر اکبر حسینی، ساماندهی منظر شهری خیابان باقری، زمین چمن مصنوعی شهرک مفید و ساماندهی محور الزهرا (س) که بخش اعظمی از آن‌ها در غالب پروژه‌های کوچک مقیاس محله محور با همکاری سازمان عمرانی مناطق در این بخش از پایتخت در حال اجرا می‌باشد ارائه کرد.

وی با تأکید بر این نکته که پروژه‌های کوچک مقیاس محله محور ابتدا بر اساس نظر و مطالبات شهروندان برنامه ریزی، اجرا و سپس توسط خود آن‌ها به بهره برداری خواهد رسید، اظهار داشت: اجرای این پروژه‌ها در سطح مناطق ۲۲ گانه مصداق تبیین شعار تهران شهری برای همه بوده و مدیریت شهری بدین شکل به نوعی آن‌ها را در اداره امور شهر سهیم کرده است.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
برگزاری دوره های آموزشی دولتی توسط انجمن علمی اقتصاد شهری ایران

برگزاری دوره های آموزشی دولتی توسط انجمن علمی اقتصاد شهری ایران

دوره های آموزشی کارمندان دولت در گستره استانی توسط انجمن علمی اقتصاد شهری ایران برگزار می شود.
بررسی مطالبات مردم از مجلس یازدهم در گفتگوی ویژه خبری

بررسی مطالبات مردم از مجلس یازدهم در گفتگوی ویژه خبری

دکتر قادری سردبیر شهر فردا در گفتگوی ویژه خبری سه شنبه شب ۶ خرداد ۹۹ گفت: توجه ویژه به کسب و کارها و تزریق نقدینگی به مولدها می تواند بخشی از مشکلات اقتصادی کشور را حل کند.