کد خبر: ۱۱۱۷۸۴
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۲
سازمان ملل اعلام کرد
دفتر توسعه سازمان ملل، کرونا را یک بحران ضد توسعه ای خواند.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،در شرایطی که رشد اقتصادی بسیاری از کشورهای جهان تحت تاثیر پیامدهای شیوع کرونا قرار گرفته، دفتر توسعه سازمان ملل کرونا را بحرانی ضد توسعه ای خوانده است که می تواند باعث کاهش شاخص توسعه انسانی جهان پس از ۳۰ سال افزایش متوالی شود. علاوه بر شاخص توسعه انسانی، انتظار می رود شاخص های آموزشی، بهداشتی و استانداردهای زندگی نیز در سطح جهان در مقایسه با سال قبل کاهش پیدا کنند.

این دفتر پیش بینی کرده است سرانه درآمد جهانی تا پایان امسال با کاهش چهار درصدی نسبت به سال قبل مواجه شود. پیش از این نیز بانک جهانی هشدار داده بود بحران کرونا می تواند باعث سقوط ۶۰ میلیون نفر از جمعیت جهان به ورطه فقر مطلق شود.  

دفتر توسعه سازمان ملل با استناد به گزارش برنامه جهانی غذا اعلام کرده است ۲۶۵ میلیون نفر در سراسر جهان با مشکلاتی در تامین غذایی خود مواجه و اقتصاد جهانی نیز به دلیل شیوع کرونا در سال جاری متحمل خسارت ۱۰ تریلیون دلاری خواهد شد.  

آخیم اشتاینر، مدیر دفتر توسعه سازمان ملل در همین رابطه گفت: همه گیری کرونا بر روی چهره جهان زخم های بسیار عمیقی را بر جای خواهد گذاشت و بدون وجود حمایت منسجم از طرف جامعه جهانی، با ریسک معکوس شدن روند توسعه مواجهیم که حداقل در طول دو دهه اخیر سابقه نداشته است. حتی اگر جان انسان ها حفظ شود، ریسک های ناشی از کرونا می توانند فرصت های رشد و توسعه زیادی را نابود کنند. در این شرایط تنها کشورهای فقیر آسیب نخواهند دید و کشورهای توسعه یافته نیز در معرض یک خطر کاملا جدی هستند.  

اشتاینر در ادامه گفت: جهان بحران های بزرگی نظیر رکود بزرگ ۲۰۰۹ را پشت سر گذاشته است اما بحران کرونا با بحران های قبل از خود تفاوت های زیادی دارد و با توجه به خسارت های وارده به بخش های آموزش، سلامت و درآمد کشورها، بازی عوض شده است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
برگزاری دوره های آموزشی دولتی توسط انجمن علمی اقتصاد شهری ایران

برگزاری دوره های آموزشی دولتی توسط انجمن علمی اقتصاد شهری ایران

دوره های آموزشی کارمندان دولت در گستره استانی توسط انجمن علمی اقتصاد شهری ایران برگزار می شود.
بررسی مطالبات مردم از مجلس یازدهم در گفتگوی ویژه خبری

بررسی مطالبات مردم از مجلس یازدهم در گفتگوی ویژه خبری

دکتر قادری سردبیر شهر فردا در گفتگوی ویژه خبری سه شنبه شب ۶ خرداد ۹۹ گفت: توجه ویژه به کسب و کارها و تزریق نقدینگی به مولدها می تواند بخشی از مشکلات اقتصادی کشور را حل کند.