کد خبر: ۱۱۱۶۶۷
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۷
مدیر دفتر برنامه‌ریزی منابع آب سازمان آب و برق استان خوزستان:
مدیر دفتر برنامه‌ریزی منابع آب سازمان آب و برق استان خوزستان گفت: از ابتدای مهر تا اردیبهشت امسال ۲۱ میلیارد مترمکعب آب وارد سدهای خوزستان شده است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، داریوش بهارلویی در گفت‌وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: ۹۱ درصد حجم سدهای استان آبگیری شده است و برای شروع کشت‌های تابستانه و تخصیص آب، برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته و از اواسط خرداد با افزایش خروجی همه سدهای استان، دوره کشت آغاز می‌شود.

بهارلویی بیان کرد: با پایان اردیبهشت‌ماه و دوره آبگیری سدهای استان خوزستان، حجم آب مخازن سدها به ۱۹ هزار و ۵۰۰ میلیون مترمکعب رسیده و امیدواریم در شروع دوره کشت این رقم به ۲۰ میلیارد مترمکعب نزدیک شود.

وی بیان کرد: ورودی آب به رودخانه و سدهای استان از ابتدای مهر تا پایان اردیبهشت به بیش از ۲۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون مترمکعب رسید که سهم سدها حدود ۲۱ میلیارد مترمکعب است. در همین مدت برای تأمین مصارف کشاورزی، شرب، صنعت و محیط زیست و مهار و تعدیل سیل حدود ۱۶ میلیارد مترمکعب آب رها شده است.

بهارلویی تصریح کرد: میزان ورودی آب در سدهای استان نسبت به شرایط نرمال از ۲۱ درصد روند مثبت در سد کرخه تا ۳۶ درصد نرخ منفی در حوضه سد جره نوسان داشته است.

وی ادامه داد: حوضه مارون نیز با ۳۰ درصد کاهش ورودی‌ها کم‌آبی را تجربه می‌کند در سال گذشته طی همین مدت میزان ورودی به سدهای استان ۴۳ میلیارد مترمکعب بوده است که این رقم نشان دهنده تفاوت منابع آب قابل‌برنامه‌ریزی امسال با سال گذشته است.

مدیر برنامه‌ریزی منابع آب سازمان گفت: برآورد می‌شود که تا پایان سال میزان ورودی به ۲۶ میلیارد مترمکعب برسد در حالی که سال گذشته این رقم از مرز ۵۱ میلیارد مترمکعب گذشت. فقط در چهار ماه گرم سال گذشته بیش از هشت میلیارد مترمکعب آب وارد مخازن سدها گردیده لیکن در سال جاری خروجی مدل‌های آب و هواشناسی بیانگر آن است که این میزان به نصف تقلیل می‌یابد در نتیجه باید بپذیرم در ماه‌های گرم پیش رو، تفاوت‌هایی در میزان مصارف و برنامه‌ریزی خروجی آب وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: طی جلسات فنی و کارشناسی برگزار شده، برنامه رهاسازی آب در حوضه‌های مختلف تدوین شده و به مرور شاهد افزایش خروجی سدها برای تأمین نیازهای کشاورزی و سایر مصارف خواهیم بود. همان‌گونه که خروجی سد مارون طی روزهای گذشته برای تأمین آب نخیلات شادگان افزایش یافت.

رونق کشاورزی

بهارلویی افزود: اگرچه کاهش منابع آب به وقوع پیوسته اما امسال نیز کشاورزی استان رونق خواهد داشت و فقط کشت‌های پرمصرف در برخی مناطق بر اساس منابع قابل‌برنامه‌ریزی، هوشمندانه تعیین سطح شده است.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی منابع آب معاونت مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان، تشکیل کمیته‌های هماهنگی، برنامه‌ریزی، کنترل و نظارت در هر حوضه، بازه بندی مکانی و زمانی رهاسازی آب در هر رودخانه به منظور نظارت و کنترل‌های مؤثر، تعیین سهم ویژه حقابه تالاب‌ها، مدل‌سازی شوری آب و نظارت کیفی آب شرب و نهایتاً به کارگیری گسترده مدل‌های هیدرولوژیکی و تدوین علمی و هوشمندانه تخصیص آب را از ویژگی‌های و تفاوت‌های برنامه‌ریزی ماه‌های گرم امسال برشمرد.

بهارلویی ادامه داد: در صورت مشارکت و همیاری تمام بهره بران و کشاورزان و عدم مصرف بی‌رویه و برداشت‌های غیرمجاز، بار دیگر در تولید و شکوفایی کشاورزی در کشور سرآمده بوده و همه مردم استان متنفع از این شرایط خواهند شد.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان تصریح کرد: نقطه عطف مدیریت آب در سال جاری عدم محدودیت در کشت پاییز و زمستان، مهار سیلاب‌ها، حفظ شرایط مطلوب تالاب‌ها، آبگیری مناسب سدها در پایان دوره آبگیری، تأمین منابع کشاورزی تابستان پیش رو و در نهایت تضمین تأمین منابع آبی کشت در پاییز سال آبی آینده است که بیانگر موفقیت در زمینه مدیریت مخازن و رودخانه‌ها است.

وی در ادامه اشاره‌ای نیز به حوزه برنامه‌ریزی هیدروانرژی و تولید برق از سدها کرد و گفت: در ماه‌های گرم و افزایش مصرف انرژی، نیروگاه‌های برقابی سدهای استان با تمام ظرفیت ممکن فعالیت داشته و نقش مؤثر و تعیین‌کننده‌ای در تأمین انرژی برق ایفا خواهند کرد.

کسب موفقیت خوب

وی با تأکید بر اینکه سازمان آب و برق خوزستان در بخش منابع آب و تأمین حداکثری مصارف از تمامی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها برای رونق بخشیدن به کشاورزی استان در ماه‌های پیشرو سود جسته است، عنوان کرد: در سال آبی جاری موفقیت‌های خوبی در برنامه‌ریزی آب سدهای استان حاصل شد که امیدواریم در چند ماه پایانی نیز این روند رو به رشد و مثبت به‌رغم همه دل‌نگرانی‌ها و اثرات مخرب بیماری ویروسی بر اقتصاد جامعه و بخش کشاورزی، ادامه داشته و مرهمی بر این شرایط باشد.

بهارلویی تأکید کرد: یک دهه سخت بر منابع آب استان گذشته است به‌خصوص در سه سال اخیر که شاهد شدیدترین خشکسالی‌ها تا سیلاب قرن بوده و اتفاقاتی که کسی در حوضه آب آن را تجربه نکرده بود. در تمامی این بحران و برهه‌های حساس، آب و برق خوزستان در تمامی شرایط همراه و همقدم مردم استان بوده و تلاش می‌کند از منابع آبی سدها بهترین نتیجه و دستاورد را برای عموم استان حاصل کند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تشییع پیکر «حاج قاسم و ابومهدی» در اهواز/ تصاویر

تشییع پیکر «حاج قاسم و ابومهدی» در اهواز/ تصاویر

مراسم تشییع پیکرسردار سپاه اسلام، سپهبد شهید«حاج قاسم سلیمانی» و « ابومهدی المهندس» معاون الحشد الشعبی، صبح يکشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸ در اهواز برگزار شد.
مراسم بزرگداشت «حماسه ۹ دی» در کشور/ تصاویر

مراسم بزرگداشت «حماسه ۹ دی» در کشور/ تصاویر

مراسم بزرگداشت حماسه ۹ دی « روز بصیرت و میثاق امت با ولایت » صبح دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ در سراسر کشور برگزار شد.