کد خبر: ۱۱۰۳۱۴
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۱
رئیس سازمان اورژانس تهران ضمن اشاره به افزایش خدمات اورژانس تهران در مقابله با کرونا، گفت: حدود ۷۲ نفر از پرسنل اورژانس با سی تی اسکن ریه مثبت در مورد کرونا در اورژانس تهران داشتیم که جزو مثبت‌ها قرار گرفته و قرنطینه شدند و متاسفانه یک نفر از این افراد جان خود را از دست داد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،پیمان صابریان در ارتباط ویدئو کنفرانس با خبرنگاران، ضمن تشکر از فعالیت اصحاب رسانه در اطلاع رسانی درباره کروناویروس و تشکر از همکاری‌های مردم، گفت: با توجه به شیوع بیماری در کشور چین به دستور دکتر کولیوند دپوی تجهیزات خوبی قبل از ورود کرونا به کشور انجام دادیم چراکه با توجه به کمبود نیرو، باید کیفیت تجهیزات را افزایش می‌دادیم.

وی درخصوص میزان تماس‌ها با اورژانس تهران،‌ اظهار کرد: تماس‌های اورژانس از اوایل اسفند به صورت صعودی تا چهار برابر افزایش یافت البته این موضوع با توجه به شیوع بیماری دور از انتظار نبود؛ افزایش تماس‌ها به گونه‌ای بود که  ۵۰ درصد تماس‌ها یعنی حدود ۳۰هزار تماس در مورد مشاوره کرونا با دیسپچ کرونا( مشاوره پیرامون بیماری کرونا) انجام می‌شد.

صابریان با اشاره به اینکه آمبولانس بیماران کرونایی از سایر آمبولانس‌ها جدا شده بود، تصریح کرد: از سوی دیگر بلافاصله بعد از انتقال بیمار مبتلا به کرونا، اورژانس‌ها با ۱۵ تا ۲۰ دقیقه شست‌وشو و ضدعفونی مجدد وارد چرخه کار می‌شدند.

وی ضمن تاکید بر اینکه پرسنل اورژانس با تمام شدت و قوا درحال فعالیت هستند، ادامه داد: همکاران در بخش دیسپچ که کار پاسخگویی به تلفن‌ها را انجام می‌دادند هم استراحت زیادی نداشته و زمان استراحت آنها تا ۵۰ درصد کاهش یافته است؛ برخی از پرسنل ما مدت زیادی است که به خانه نرفته‌اند.

صابریان افزود: در مدت بروز کرونا تعداد ماموریت‌های ما در اوژانس پیش بیمارستانی کاهش یافته است ولی بیمارانی که منتقل می‌شوند نسبت به گذشته بد حال‌تر هستند و خیلی از این افراد نیازمند مراقبت‌های ویژه هستند که بلافاصله از اورژانس به تخت‌های آی‌سی یو منتقل می‌شوند. یکی از علت‌های بروز این اتفاق این است که افراد به قرنطینه خانگی پایبند بوده و تا زمانی که حالشان بد نشود تماسی با اورژانس نخواهند داشت.

رئیس سازمان اورژانس تهران در خصوص ماموریت‌های اورژانس پیش بیمارستانی که شامل سکته‌های قلبی و مغزی و تروماها و تصادف‌ها هستند،‌گفت: این دست خدمات همچنان ارائه می‌شود و با وجود خدماتی که برای بیماری کرونا انجام می‌دهیم، بار اضافه‌ای به اورژانس تحمیل شده است که بر همین اساس هم به آموزش بیشتر و هم به کار بیشتر در اورژانس نیاز داشتیم که به خوبی صورت گرفته است. انتقال بین بیمارستانی هم به اورژانس پیش بیمارستانی محول شد و این در حالی است که این کار قبلا توسط خود دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام می‌شد. تاکنون در کشور سابقه نداشت که تمام بیماران از یک بیمارستان به بیمارستان دیگری منتقل شوند که این اتفاق به خوبی انجام شد و روزانه تا ۱۲۰ انتقال بیمار بین بیمارستان‌ها انجام شد.

وی با تاکید بر اینکه این بیماری جدید است و اطلاعات زیادی در مورد آن در کل دنیا وجود ندارد، بیان کرد: اداره پژوهش اورژانس از ابتدای شیوع بیماری در چین، همه اتفاقات را رصد کرده و نتیجه مقاله‌ها را به اداره آموزش می‌فرستادند و بر اساس آخرین اطلاعات موجود، آموزش‌ها به پرسنل انجام می‌شد تا بتوانیم خدمات را با بالاترین کیفیت به مردم ارائه دهیم.

صابریان درباره تعداد پرسنل اورژانس تهران که به ویروس کرونا مبتلا شدند، گفت: حدود ۷۲ نفر با سی تی اسکن ریه مثبت در مورد کرونا در اورژانس تهران داشتیم، البته برخی افراد هم تست مثبت نداشتند ولی بدن درد و علائم دیگری داشتند که جزو مثبت‌ها قرار گرفته و قرنطینه شدند. متاسفانه یک نفر از پرسنل اورژانس تهران فوت شده‌ است که شهید راه خدمت است.

رئیس سازمان اورژانس تهران درخصوص تماس‌هایی که این مدت با اورژانس صورت گرفته است، بیان کرد: تماس نادرست با اورژانس اتفاق نمی‌افتد. قبل از موضوع کرونا، دیسپچ مشاوره نداشتیم و برخی تماس‌ها غیراورژانسی بود. با توجه به شیوع کرونا، مردم سوالات زیادی داشتند و با توجه به این سوالات، دیسپچ مشاوره کرونا اختصاص یافت و همه تماس‌ها در مورد کرونا به این دیسپچ منتقل شد تا پاسخ داده شود.

وی درباره میزان آمادگی اورژانس تهران در صورت بروز موج دیگری از بیماری کرونا، گفت: فکر می‌کنم هیچ سازمان امدادی مانند اورژانس تهران نیست که به صورت دائمی فعال باشد. ظرفیت خوبی وجود دارد و اگر موج دیگری  از بیماری در راه باشد، با تمام توان در خدمت مردم خواهیم بود و کم و کاستی وجود ندارد.

صابریان با اشاره به مشکل کمبود نیرو در بخش‌های مختلف بهداشت و درمان کشور،‌ تصریح کرد: اما فکر می‌کنم این موضوع در حوزه اورژانس بیشتر باشد. ما اکنون با ۵۰ درصد نیروهایی که باید داشته باشیم در حال خدمت رسانی هستیم.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت دکتر پیرحسین کولیوندـ رییس سازمان اورژانس کشور که به ویروس کرونا مبتلا شده بود، گفت: خوشبختانه دکتر کولیوند بیماری را پشت سر گذاشته و شرایط بهتری دارد و به زودی سر کار حاضر خواهد شد.

وی با بیان اینکه اکنون روزانه ۴۸۰۰ تا ۵ هزار ماموریت روزانه توسط اورژانس تهران انجام می‌شود، ادامه داد: بیشتر افراد از سالمندان بودند به شکلی که  اکثر افرادی که منتقل شدند با میانگین سنی بیش از ۶۰ سال بودند و موارد محدودی از کودکان نیازمند اورژانس بودند.

صابریان در پاسخ به سوالی درخصوص جابه جایی‌های غیر اصولی بیماران، گفت: جابه‌جایی‌های غیراصولی توسط یک مرکز آمبولانس خصوصی در ابتدای شیوع کرونا انجام شده بود؛ البته بازرس‌ها به صورت فعال از آمبولانس‌های خصوصی بازرسی می‌کنند.

وی افزود: کیفیت تجهیزات هیچ قسمت از وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی با اورژانس برابری نمی‌کند زیرا تجهیزات اورژانس را با بالاترین کیفیت انتخاب کردیم تا هم پرسنل دچار مشکلی نشوند و هم برای بیماران مشکلی پیش نیاید چراکه خدمات اورژانس، مرگ و زندگی است و نمی‌توانیم از کیفیت تجهیزات چشم پوشی کنیم. ما حتی برای حمل بیماران بدحال تنفسی برانکارد مخصوص به چرخه کار وارد کردیم البته برانکاردها در ابتدای شیوع کرونا به دست ما نرسیده بود، اما در حال حاضر خریداری شده و باید مدتی بگذرد تا تاثیر استفاده از آن ها را بررسی کنیم.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص زمان رسیدن اورژانس به بیمار، بیان کرد: در حال حاضر در اورژانس تهران به کمک ۲۳۰ موتورلانس‌، ماموریت‌ها به خوبی انجام می‌شود و زمان رسیدن بر بالین بیمار تغییری نکرده است. همچنین با توجه به ترافیک موجود در سطح شهر، حوادث ترافیکی هم افزایش یافته است. هر شخصی که با اورژانس تماس بگیرد، تریاژ شده و اگر نیاز به آمبولانس داشته باشد، آمبولانس برای او ارسال می‌شود.

صابریان با تاکید بر اینکه در اورژانس تفاوتی ندارد که فردی که دچار حادثه یا بیماری شده چه وضعیتی دارد و خدمات به همه افراد به شکل مساوی ارائه می‌شود، تصریح کرد: بیش از ۵۰ درصد آمبولانس‌ها شرایط خوب و ویژه‌ای دارند و تجهیزات آن به روز است.

رئیس سازمان اورژانس تهران در پاسخ به سوالی درباره افزایش هزینه‌های اورژانس تهران در زمان شیوع کرونا بیان کرد: آمبولانس مخصوص بیماران کرونایی در اورژانس تهران و کل کشور در نظر گرفته شد. نکته مهم آن است که پرسنل این آمبولانس‌ها به امکانات و تجهیزات خاصی نیاز داشتند و این موضوع باعث شد که مبلغ  ریالی ماموریت‌ها و هزینه‌ها حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش یافته است چراکه پرسنل اورژانس در این شرایط نیاز به استفاده از امکانات حفاظتی بیشتری دارند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
مترو در تنگنای کاهش مسافر

مترو در تنگنای کاهش مسافر

مهندس نوبخت از کاهش 50 درصدی مسافران مترو از ابتدای سال 99 تا کنون خبر داد و گفت: متروی تهران با مشکل کاهش درآمد مواجه است.
حاج قاسم یک فرد نبود بلکه یک مکتب بود

حاج قاسم یک فرد نبود بلکه یک مکتب بود

معاون رئيس جمهور و رئيس بنیاد شهید انقلال اسلامی در نمایشگاه سردار دلها گفت: شهید حاج قاسم سلیمانی یک فرد نبود بلکه یک مکتب بود.