کد خبر: ۱۱۰۱۸۹
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۸
توسط سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد صورت می‌گیرد
معاون شهردار و رییس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد گفت: بر اساس اطلاعات رسیده جمع‌آوری معتادین متجاهر از سطح معابر شهری، توسط دستگاه‌های مسئول، در چند روز آینده آغاز خواهد شد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، محمدمحسن مصحفی با بیان این مطلب، اظهار کرد: پس از شیوع ویروس کرونا بر‌اساس دستورالعمل‌های بهداشتی، سازمان بهزیستی و ستاد مبارزه با مواد مخدر، به عنوان دستگاه‌های مسئول و دارای صلاحیت در جمع‌آوری، این روند را به حال تعلیق درآوردند.
وی افزود: اخیرا در دستورالعمل جدیدی که روش امن و بهداشتی جمع‌آوری معتادین را مشخص می‌کند، به این دو دستگاه ابلاغ شده و کار جمع‌آوری توسط این دو دستگاه از سر گرفته خواهد شد.
معاون شهردار و رییس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد تصریج کرد: از آنجا که معتادین، در مقابل ابتلا به بیماری‌ها وضعیت بسیار شکننده‌ای دارند؛ نظر بخش‌های بهداشتی، پزشکی و ستاد کرونای کشور این بود که در صورت جمع‌آوری و نگهداری این افراد در یک مکان، احتمال ابتلای همه آن‌ها به بیماری کرونا بسیار بالا خواهد رفت و بر این اساس حدود 4 الی 5 هزار نفر از معتادین که در کمپ‌های ترک اعتیاد نگهداری می‌شدند، به تدریج در معابر شهری رها شدند.
مصحفی با تاکید بر این که شهرداری اختیار و وظیفه قانونی برای جمع‌آوری این افراد ندارد، اضافه کرد: با این وجود شهرداری با حمایت و همراهی شورای شهر، در سال گذشته 30 میلیارد ریال به سازمان بهزیستی کمک کرد و در سال 99 نیز همین میزان کمک مالی در اختیار بهزیستی قرار خواهد گرفت.
وی تاکید کرد: این امر جدا از هزینه‌های قابل توجهی است که مدیریت شهری، باز هم فراتر از وظایف قانونی خود در خصوص جمع‌آوری و نگهداری متکدیان کارتن خواب‌ها انجام می‌دهد.
معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد، در خصوص گرم‌خانه‌ها، گفت: گرم‌خانه‌های مکانیسم عمل متفاوتی در مقایسه با کمپ‌های نگهداری معتادین متجاهر دارند، پذیرش افراد کارتن‌خواب در این مکان‌ها بر اساس میل و رغبت شخصی که به گرم‌خانه مراجعه می‌کند، در ساعات آغازین شب صورت می‌گیرد، او پس از استفاده از امکاناتی مثل حمام و تغذیه و استراحت شبانه، گرم‌خانه را ترک می کند. گفتنی است که زمان ترک محل نیز وابسته به میل شخص کارتن خواب است و اجازه بازداشت یا نگه داشتن او با اجبار وجود ندارد.
مصحفی تصریح کرد: بنابراین فعال بودن یا نبودن گرم‌خانه‌ها نمی‌تواند از حضور پرتعداد معتادین متجاهر در سطح معابر شهری کم کند، در حالی که در کمپ‌های نگهداری معتادین، نماینده مقام قضایی حضور دارد و حین پذیرش این افراد، حکم بازداشت برای ایشان صادر می‌کند
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
زمین‌لرزه ۵.۵ ریشتری در هرمزگان/تاکنون تلفاتی گزارش نشده است

زمین‌لرزه ۵.۵ ریشتری در هرمزگان/تاکنون تلفاتی گزارش نشده است

بامداد شنبه (۲۷ دی) زمین‌لرزه‌ای‌ به بزرگی ۵/۵ ریشتر در عمق ۱۹ کیلومتری زمین، مرز خلیج فارس، جزیره قشم و هرمزگان - حوالی کنگ در استان هرمزگان را لرزاند.
نامه به کودکی که هرگز زاده نشد!

نامه به کودکی که هرگز زاده نشد!

شجاعت خواهرِ خوش بینیه، من خوش بین نبودم چون شجاع نبودم! درد با ما به دنیا میاد، با ما قد می کشه و باهامون اُخت می شه، جوری که حس می کنیم مثِ دست و پا همیشه باید باهامون باشه.