کد خبر: ۱۱۰۰۱۷
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۵
اخیرا با شیوع کووید ۱۹ اقتصاد تمام کشور‌ها درگیر چرخه رکود شده است. به همین منظور برخی دولت‌ها برای متقاعد کردن مردم که به کار خود بازگردند از روش‌های مختلفی استفاده کردند.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،یکی از آنها استفاده از تست آنتی‌بادی است؛ یک نوع آزمایش خون که تعیین می‌کند آیا فرد به ویروس کرونا آلوده بوده است یا خیر. افرادی که در برابر این ویروس مقاوم بوده‌اند و مبتلا نبوده‌اند، می‌توانند به محل کار خود بازگردند. همچنین حائزاهمیت است تا مشخص شود کدام یک از اعضای کادر درمانی در برابر این ویروس مصون مانده‌اند و می‌توانند به مراقبت از فرد بیمار ادامه دهند.

آزمایش با این کیت‌ها همانند تست قند خون است، یعنی با سوزنی بسیار کوچک از انگشت نشانه مشخص می‌شود فرد قبلا به کرونا مبتلا شده است یا خیر. قیمت این کیت‌ها در جهان یک‌پنجم تست‌های پی‌سی‌آر یا مولکولی است. هدف از واردات و تولید این تست غربالگری در سطح وسیع است.

ایده ارائه اثبات مصونیت برای بازگشت کارگران به شغل خود در بسیاری از کشورها از جمله آلمان، کره‌جنوبی، انگلیس و ایتالیا مورد استفاده قرار گرفته، اما مانند هر تست جوابش کامل نیست و در صحت جواب این تست ممکن است مشکلاتی به وجود بیاید. اما از طرفی این تست‌ها به درستی فرد بهبودیافته را تشخیص می‌دهد.

در این میان سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرده بود که شرکت‌های دانش‌بنیان به زودی تست شناسایی آنتی‌بادی کووید ۱۹ را تولید می‌کنند. البته مشخص نیست ساخت این تست‌ها به صرفه‌تر است یا واردات آنها، گرچه چندی پیش در انگلیس ۵/۳ میلیون از این کیت‌ها را از چین پیش‌خرید کردند و حتی آن را به در منازل فرستادند تا مردم خود تست کنند اما دیری نگذشت که دانشمندان دانشگاه آکسفورد ایراداتی از آن گرفتند و دولت انگلیس تصمیم به جمع‌آوری و مرجوعیت آن به دولت چین کرد.

بنابراین تولید این تست توسط شرکت‌های ایرانی بسیار سخت و طاقت‌فرساست هر چند شاید اصلا نباید به تولید این تست و کارایی آن امیدوار بود. از طرفی دولت توانایی مالی واردات این تست را ندارد.
از پس هزینه‌ها برنمی‌آییم.

در همین حال علیرضا رییسی معاون بهداشت وزارت بهداشت در گفت‌و‌گو با «جهان‌صنعت» می‌گوید: تست آنتی‌بادی، تست تشخیص کرونا نیست بلکه تشخیص سرولوژی است. فردی که قبلا به کرونا مبتلا شده و حال بهبود یافته اگر تست آنتی‌بادی او مثبت باشد یعنی فرد قبلا کرونا گرفته و حال ایمن شده و می‌تواند به راحتی به کار خود بازگردد. پس این تست برای تشخیص کرونا استفاده نمی‌شود.

حال فرض کنید فرد تست گرفته و جواب منفی شده یعنی آنتی‌بادی مثبت نیست. پس در اینجا این تست بسیار بی‌فایده است زیرا امکان دارد هر لحظه فرد دچار شود. ضمن اینکه در جامعه آماری حداکثر با این شیوه اگر ۱۰ درصد هم بگیرند و بعد بهبود یابند و با این تست آنتی‌بادی آنها مثبت باشد برای ۹۰ درصد بقیه جامعه چه باید کرد؟

وی افزود: در کشوری مانند ایران که ۸۰ میلیون جمعیت دارد باید همه افراد جامعه هزینه گزافی را پرداخت کنند تا این تست را بدهند. هرچند بعضا به دلیل منفی بودن آنتی‌بادی مجبور می‌شوند بارها در طولانی‌مدت این تست را بدهند تا ۱۰ درصد آنها متوجه آنتی‌بادی خود شوند. بنابراین هزینه‌ای که در این امر صرف می‌شود هیچ سودی برای مردم ندارد. این کیت‌های تست آنتی‌بادی فقط برای مصارف تحقیقاتی یا افرادی که در آی‌سی‌یو مشغول فعالیت هستند، بسیار موثر است که اگر آنتی‌بادی فرد مثبت بود دیگر نیازی به زدن ماسک و تمهیدات بهداشتی نخواهد بود.

رییسی گفت: ابتدا دو کشور انگلیس و چک این تست‌ها را سفارش داده بودند اما دانشمندان آکسفورد به آن ایراد وارد کردند و به همین دلیل دولت سریعا آن را جمع‌آوری و به چین مرجوع کرد. فرض کنید این تست را در تهران پخش کنیم، آنتی‌بادی درصد بسیار کمی از مردم مثبت خواهد شد، فقط آنها می‌توانند به جامعه بازگردند اما تعداد کثیری از مردم همچنان باید در قرنطینه باشند. البته برای افرادی که شک دارند که کرونا را گرفته‌اند یا نه مناسب است. گرچه سازمان بهداشت جهانی اخیرا اعلام کرده افرادی که قبلا مبتلا شدند و حال بهبود یافتند بعضا امکان بازگشت ویروس به بدن‌شان هست زیرا رفتار ویروس اصلا قابل پیش‌بینی نیست. فقط در این وضعیت سخت اقتصادی یک هزینه گزافی به گردن مردم می‌افتد.

وی افزود: در اصل تولید یا واردات این تست‌ها هیچ سودی برای ما ندارد. پشت واردات این کیت‌ها بیزینس فوق‌العاده‌ای خوابیده است. در نظر بگیرید اگر بخواهیم تست آنتی‌بادی را به ایران وارد کنیم باید ۲۵۰۰ میلیارد تومان هزینه کرد. بنابراین اگر ما چنین پولی داشتیم حتما به مردم پرداخت می‌کردیم تا در خانه‌هایشان بمانند. از طرفی با توجه به روندی که در حال طی شدن است تا یک ماه دیگر نگرانی ما رفع خواهد شد و اوضاع به حالت عادی بازمی‌گردد.

استفاده از تست آنتی‌بادی برای تشخیص کرونا در جهان
این در حالی است که کارشناسان آمریکایی اعلام کرده‌اند با انجام یک تست آنتی‌بادی می‌توان افراد مصون از ویروس کرونا را تشخیص داد. دولت‌ها در سراسر جهان امیدوار هستند تست‌های سرولوژی بتواند به آنها بگوید افراد می‌توانند با مصونیت در برابر کرونا و عدم ابتلای دوباره با خیال راحت به فعالیت‌های عادی برگردند.

پاسخ به این پرسش که چه زمانی و چگونه مردم آمریکا می‌توانند در اماکن عمومی همچون محل کار یا مدرسه حضور داشته باشند به نتایج تست آنتی‌بادی بستگی دارد؛ یک نوع آزمایش خون که تعیین می‌کند آیا فرد به ویروس کرونا آلوده بوده است یا خیر.

نیویورک‌تایمز در گزارشی نوشت به گفته کارشناسان آمریکایی افرادی که در برابر این ویروس مقاوم بوده‌اند و مبتلا نبوده‌اند، می‌توانند به محل کار خود بازگردند. همچنین حائز اهمیت است تا مشخص شود کدام یک از اعضای کادر درمانی در برابر این ویروس مصون مانده‌اند و می‌توانند به مراقبت از فرد بیمار ادامه دهند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری اخیرا اقدام به استفاده از آزمایش‌های آنتی‌بادی کرده تا مشخص شود چه میزان از جمعیت قبلا آلوده شده‌اند. دکتر آنتونی فاوچی، کارشناس برجسته بیماری‌های عفونی در ایالات متحده گفت: ظرف مدت یک هفته یا بیشتر، تعداد زیادی نمونه برای آزمایش در دسترس داریم.

ایده ارائه اثبات مصونیت برای بازگشت کارگران به شغل خود در بسیاری از کشورها از جمله انگلیس و ایتالیا مورد استفاده قرار گرفته اما مانند هر تست جوابش کامل نیست و در صحت جواب این تست ممکن است مشکلاتی به وجود آمده است. این تست‌ها از این جهت مهم هستند که روی سیاستگذاری در خصوص اینکه مردم چه زمانی می‌توانند به کار برگردند بسیار موثر خواهد بود تا به این ترتیب اندکی از فشار اقتصادی که هم‌اکنون در سراسر آمریکا احساس می‌شود، کاسته شود.
این موضوع در حالی مطرح می‌شود که طی هفته‌های گذشته مشکلات جدی در خصوص دقت تست‌های مختلف و همچنین اعتبار آنها مطرح شده است. نکته دیگر این است که مشخص نیست دقیقا افرادی که قبلا مبتلا شده‌اند دقیقا چه نوع ایمنی‌ای‌ خواهند داشت و مدت آن چقدر است.

فاوچی گفته تهیه‌کنندگان تست‌های آنتی‌بادی با کارگروه کرونا ویروس کاخ سفید مشورت کرده‌اند و برخی از موانع بر سر تهیه این تست‌ها را از سر راه برداشته‌اند. دکتر فاوچی گفت: این تست‌های موسوم به آنتی‌بادی در تعداد زیاد در دسترس خواهد بود. او گفت: احتمال زیادی وجود دارد که افراد زیادی مبتلا شده باشند و هیچ نوع علائمی نداشته باشند. دانستن این موضوع خیلی مهم است.
این متخصص برجسته همچنین این موضوع را مطرح کرد که ممکن است از آمریکایی‌ها خواسته شود تا «گواهینامه امن بودن» با خود حمل کنند. به عبارتی همه این تست را بدهند تا مشخص شود به این ویروس مبتلا شده‌اند یا خیر. به گفته دکتر فاوچی، کارگروه کرونا هر روز جلسه می‌گذارد و این تست‌ها در روزهای آینده در تعداد بسیار زیادی قابل دسترس خواهد بود.

تست سرولوژی چیست
هنگامی که بدن شما با یک ویروس روبه‌رو می‌شود، مدتی طول می‌کشد تا فرد مهاجم را تشخیص دهد و یک واکنش ایمنی در بدن اتفاق بیفتد، مولکول‌های ایمنی به نام آنتی‌بادی‌ها بخش مهمی از این پاسخ هستند.

اولین نوع آنتی‌بادی که ایمونوگلوبولین IgM نامیده می‌شود، سطح این آنتی‌بادی در طی چند روز پس از شروع عفونت در بدن افزایش می‌یابد، اما IgM یک مبارز عمومی است. برای هدف قرار دادن و از بین بردن ویروس خاص، بدن آن را به نوعی آنتی‌بادی دیگر به نام ایمونوگلوبولین IgG تبدیل می‌کند که می‌تواند آن ویروس را تشخیص دهد. با افزایش سطح IgG، سطح IgM کاهش می‌یابد. سطح IgG حدود ۲۸ روز پس از شروع عفونت به اوج خود می‌رسد.

نوع سوم آنتی‌بادی به نام IgA در بافت مخاط وجود دارد، مانند پوشش داخلی ریه. IgA برای مبارزه با عفونت‌های تنفسی مانند آنفلوآنزا مهم است و احتمالا در مبارزه با ویروس کرونا نیز نقش دارد.
بسیاری از آزمایشاتی که انجام می‌شود به دنبال سطح هر سه آنتی‌بادی هستند. برخی فقط به دنبال IgM و IgG هستند و برخی دیگر فقط یک نوع را آزمایش می‌کنند.

تست آنتی‌بادی‌ها چه اطلاعاتی به ما می‌دهد
دکتر فلورین کرامر، ویروس‌شناس در دانشکده پزشکی ایکان در نیویورک تاکید کرد که از آنجا که آنتی‌بادی‌ها خیلی دیر در بدن به وجود می‌آیند، این آزمایش‌ها برای تشخیص عفونت زودرس مفید نیستند.

این آزمایشات علاوه بر اینکه در تشخیص وجود آنتی‌بادی در افراد زیادی موثر است، برای تعیین اینکه چه کسی از ویروس کرونا مصون مانده و برای تشخیص میزان گسترش ویروس در جامعه نیز کارایی دارد.
۲۵ تا ۵۰ درصد افرادی که به این ویروس آلوده شده‌اند ممکن است هرگز علائمی در بدنشان ظاهر نشود و برخی ممکن است فقط به بیماری خفیف مبتلا شوند. آزمایش‌های سرولوژی قادر خواهد بود این افراد را شناسایی و به محققان کمک کند تا به ارزیابی بهتری از میزان مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کووید ۱۹ دست پیدا کنند.

گفته می‌شود در حال حاضر برخی از تست‌های سرولوژی در دسترس هستند و در جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما در روزهای اولیه هستند و هنوز مشخص نیست که چقدر مفید خواهند بود. هفته گذشته، سازمان غذا و دارو مجوز استفاده اضطراری را به یک آزمایش از این دست اعطا کرد، اما سایر تست‌ها در پروژه‌های تحقیقاتی و بیمارستان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به گفته دکتر راسموسن آزمایش‌های سرولوژیک با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند و با شروع این آزمایش‌ها، مشکلات، بیشتر هم خواهد شد اما با توجه به جدید بودن این ویروس نمی‌توان مدت زمان دقیقی را برای مصونیت در برابر آن در نظر گرفت، تنها با توجه به ویروس‌های مشابهی که در این سال‌ها بروز کرده، مانند آنفلوآنزا، سارس، مرس می‌توان تخمین زد، مصونیت از این ویروس‌ها در هر جایی از یک تا هشت سال ادامه دارد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
دانشمند هسته‌ای کشورمان به شهادت رسید

دانشمند هسته‌ای کشورمان به شهادت رسید

محسن فخری‌زاده دانشمند هسته‌ای کشورمان عصر امروز مورد سوءقصد قرار گرفت و به شهادت رسید.
هشدار به مالکان گودهای رها شده/ تهران شهر دارا و ندارها

هشدار به مالکان گودهای رها شده/ تهران شهر دارا و ندارها

معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران ضمن هشدار به مالکان گودهای رها شده، گفت: شهر تهران به شهر داراها و ندارها تبدیل شده است و پروژه های کوچک مقیاس برای برهم زدن این روند ناخوشایند است .