کد خبر: ۱۰۹۹۹۴
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۲
عضو هیات مدیره انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در گفتگو با شهر فردا
مدرس دانشگاه امام باقر(ع) پیرامون بیانات مقام معظم رهبری برای جهش تولید در سال ۹۹ گفت:این جهش ازسال ۹۸ آغاز و اکنون با برآورد برداشت یکی از محصولات کشاورزی(گندم) بیش از ۱۴ میلیون تن درخط خودکفایی و مازاد برداشت قرار دارد که این امر موجب ترقیب کشورهای همسایه برای کسب بازار محصولات کشور شده است.
دکتر اصغر زارعی عضو هیئت مدیره انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، اظهار داشت: سالی که گذشت سالی سراسر با مشکلات فراوان برای ایران بود، اما خوشبختانه مدیریت و زیرساخت هایی که از سال‌های قبل توسط مقام معظم رهبری برای تاب‌آوری اقتصاد جمهوری اسلامی ایران در نامگذاری شعار سال تئوری بسیار وسیع و بصیری بود که طی چندین سال توسط ایشان برای نامگذاری سالها انجام گرفت و در نهایت موضوع اقتصاد مقاومتی جزء اصلی ترین گام در جهت تاب‌آوری اقتصاد جمهوری اسلامی ایران در مقابل تکانه های نظام بین‌المللی در دستور کار قرار گرفت. 

زارعی  افزود: خوشبختانه پس از اعلام عنوان اقتصاد مقاومتی تلاش‌های زیادی صورت گرفت تا با اتکا به ظرفیت‌های داخلی و توانمندی های ملی کشور بتواند در برابر فشارهای خارجی و تکانه های نظام بین الملل مقاومت بیشتری را به نمایش بگذارد. 
 
عضو هیات مدیره و خزانه دار انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در گفتگو با پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، اذعان کرد: ایشان با نامگذاری های هر سال می دانستند که در آینده قطعاً کشور با مشکلات جدی در عرصه اقتصادی مواجه خواهد شد و روند حرکت نظام سلطه به رهبری ایالات متحده آمریکا هم این را نشان می داد و خروج آمریکا از توافق برجام و اقداماتی که پس از آن انجام گرفت. 

این استاد دانشگاه در ادامه تصریح کرد: علی رغم اینکه مقام معظم رهبری بارها   استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندیهای داخلی و زیرساخت‌های علمی و پژوهشی کشور را همواره مورد تایید و تاکید داشته‌اند اما متاسفانه باید گفت در دولت های اخیر نیز این مساله با کم مهری و بی مهری مواجه بوده ، اما علیرغم همه این مشکلات حرکت های خوب و با پشتکار در جهت رشد اقتصادی کشور شکل گرفت که آثار و تبعات اقتصادی مثبت آن را تدریجاً در سال گذشته شاهد بوده ایم.         

وی تصریح کرد: متاسفانه باید گفت هر حرکتی که در جهت رشد و شکوفایی کشور در سال گذشته شروع شد، در سه ماهه پایانی سال به علت برخی اتفاقاتی که رخ داد مانند بحران افزایش قیمت سوخت و ...... و در نهایت بحث کرونا، کشور شاهد یک وقفه و کندی در رشد اقتصادی بود. 
 
زارعی اظهار داشت: تداوم این وضعیت پس از سال جدید نیز همچنان ادامه دارد و این شرایط نه تنها در کشور ایران بلکه دنیا را وارد یک شوک و بحران جدی کرده که بسیاری از اقتصاددانان دنیا از بحران اقتصادی سال ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ میلادی بحران و رکود را خیلی شکننده تر و مخرب تر می دانند که طبیعتاً آثار آن بسیار وسیع و گسترده تر خواهد بود که مدت ها می تواند این آثار ادامه پیدا کند. 

وی افزود: خصوصاً آثار بیکاری در جهان و در اروپا در درازمدت و حتی دو رقمی شدن نرخ بیکاری در اروپا و برخی ایالت های آمریکا و پایین آمدن نرخ رشد و تولید در اکثر کشورهای هایتک و صنعتی دنیا بیانگر وضعیت بسیار خاصی در چشم انداز آینده است. 
 
مدرس دانشگاه امام باقر (ع) در ادامه تاکید کرد: اما خوشبختانه با شروع سال جدید و نامگذاری ای که مقام معظم رهبری برای امسال قرار دادند و بحث رونق تولید که سال گذشته به آن اشاره داشتند، کشور در همین شرایط بحران کرونا و بیماری ناشی از آن که به ملت ایران تحمیل شده و همچنان ادامه دارد، شاهد رشد و شکوفایی و یک خلاقیت و نوآوری جدیدی در عرصه علم و فناوری های نوین در کشور است که بسیاری از دانشمندان و محققین، اندیشمندان،پژوهشگران و صنعتگران در همه عرصه ها از این تهدید توانستند فرصت بسازند. 

وی با اشاره به اینکه ثمره این تلاش  ها،  شکوفایی و خلاقیت های بسیاری در عرصه صنعت بهداشت کشور به وجود آورده، تاکید کرد: در کشور نمونه این تلاشها را می توان به ساخت کیت های تشخیص، ماسک های بسیار پیشرفته، دستگاههای آزمایشگاهی مانند دستگاه تنفس مصنوعی  و بسیاری از تجهیزات دیگر که مورد نیاز بیمارستانها بوده و پیشرفت در عرصه تولید دارو ها و موارد بهداشتی مورد نیاز بیماران و همین‌طور در عرصه تولیدات کشاورزی درخط خودکفایی و حتی مازاد تولید اشاره کرد.
 
عضو هیئت مدیره انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با تاکید بر اینکه در خط تولید محصولات کشاورزی به خود کفایی و حتی مازاد تولید رسیده ایم، تصریح کرد: برای اولین بار گندم در کشور بیش از ۱۴ میلیون تن برآورد برداشت دارد که پس از آن مازاد تولید خواهد داشت که می تواند بازارهای همسایه را نیز تامین کند. 
کشورهای همسایه دنبال بازار محصولات ایران
وی با اشاره به اینکه در سایر عرصه‌ها نیز پیشرفت هایی وجود دارد، اظهار داشت: در عرصه صنعتی و تولیدی گام‌های خوبی برداشته شده و در همین شرایط بحران کرونا هم می توان دید که با توجه به این که بخش قابل توجهی از صنایع و کارخانجات دچار وقفه در تولید شدند اما رشد و تلاشی که از سال گذشته شروع شده و همچنان ادامه دارد، نوید یک شرایط بسیار خوب را در حالی که دنیا با یک رکود و شرایط وخیمی دست و پنجه نرم می کند می دهد. 

استادیار دانشگاه امام باقر (ع) افزود:  ایران شاهد رشد و رونق بسیار خوبی خواهد بود و آنچه که مقام  معظم رهبری فرمودند شاهد جهش اقتصادی  در عرصه های مختلف هم صنعتی، هم کشاورزی و هم خدماتی خواهد بود و کشور ایران کشوری است که بالاترین نیروی مهندسی جهان را در اختیار دارد و این آمار، آماری است که همه به آن اذعان دارند.  

 زارعی در ادامه اظهار کرد: امروز دانشگاه‌های کشور در حوزه صنعتی ظرفیت خوبی دارد چنانچه زیرساخت‌های لازم و منابع طبیعی و امکاناتی که در کشور وجود دارد و ظرفیت هایی که می توان دید با یک تلاش مضاعف و حرکتی پر تلاش در راستای جهش شاهد رشد و شکوفایی در کشور و حتی در منطقه به لحاظ قطب علمی صنعتی و کشاورزی خواهیم بود و نه تنها نیازهای خود بلکه نیازهای بازارهای منطقه را هم می توان تامین کرد.  

مدرس دانشگاه امام باقر(ع)  با اشاره به اینکه کشور ایران می‌تواند در راستای تامین نیازمندی‌های کشورهای همسایه و حتی کشورهای دور توانمندی‌های خود را در عرصه های اقتصادی و تجارت به نمایش بگذارد، تاکید کرد: امروز کشور ایران موفق شده است علی رغم همه تحریم‌ها و فشارها روابط خوبی را با دنیا برقرار کند و  به عنوان یکی از کشورهایی که بیشترین مبادلات تجاری را با کشور چین و عراق دارد در بین همسایگان مطرح شده و همچنین سایر کشورهای همسایه نیز به دنبال بازار محصولات ایران هستند. 

عضو هیئت مدیره انجمن علمی اقتصاد شهری ایران همچنین با اشاره به وجهه سیاسی ایران در کشورهای منطقه به خصوص غرب آسیا گفت: جمهوری اسلامی ایران نه تنها یک قدرت منطقه‌ای بلکه یک قدرت فرا منطقه‌ای است و اثرگذاری سیاست ها و تعاملات سیاسی جمهوری اسلامی ایران و نفوذ آن نه تنها در غرب آسیا بلکه فراتر از آن رفته و بدون محاسبه حضور ایران هرگونه تحریم و یا اقدامی در منطقه می‌تواند ابتر مانده و مشکلاتی را در ادامه مسیر برای آنها به همراه داشته باشد. 
 
زارعی افزود: علی رغم سرمایه گذاری ها و تلاش هایی که طی ۱۰ سال گذشته برای محدودسازی و اثرگذاری جهت نفوذ جمهوری اسلامی ایران در غرب آسیا و منطقه صورت گرفته نه تنها این نفوذ و اثرگذاری کشور در منطقه کاهش نیافته بلکه باعث قدرت مضاعف و نفوذ مضاعف ایران در منطقه شده است و بسیاری از خاکریزهای نظام سلطه در منطقه یکی پس از دیگری سقوط کرده. 

وی در ادامه اذعان داشت: حتی شعار سوریه بدون بشار را می‌دادند ولی اکنون سوریه با قدرت وقوت بیشتری با حضور بشار اسد در دوران سازندگی و ثبات در حرکت است، همچنین نظام سلطه در عراق به دنبال تجزیه کشور بودند و با شعار خاورمیانه بزرگتر که در فکر تغییر جغرافیا و نقشه منطقه بودند، می‌توان دید که با حضور مقاومت و قدرت ایران در منطقه عراق توانست عرصه را برای حضور آمریکایی‌ها در این مقطع در عراق سخت و تنگ کند.

عضو هیات مدیره انجمن علمی اقتصاد شهری ایران به «شهر فردا»، گفت: چنانچه در یمن با ورود به  پنجمین سال جنگ می‌توان دید که ائتلاف عربی کاملاً شکست خورده و هم در عرصه دیپلماسی و هم در فضای روانی و هم در عرصه میدانی و دیپلماسی دچار شکست و تحقیر خاصی شده است که مجبور شده‌اند در این روزها به صورت یکطرفه هرچند نمایشی اعلام آتش بس یکجانبه کنند. 

عضو هیئت مدیره انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در ادامه اظهار داشت: می توان دید که رزمندگان یمن علیرغم فشارها و محاصره های بسیار شدیدی که علیه ملت ایران صورت گرفته توانستند ضربات بسیار سختی را به رهبری عربستان وارد کنند و برد موشک ها و پهپادهای آنان را دچار سردرگمی و گیجی سازند و مسئولان به رهبری عربستان کاملاً خودشان را در موضع ضعف دیده و به دنبال یک راه برون رفت آبرومندانه از بحران خودساخته در یمن هستند. 

وی یادآور شد: درعین حال در مجموع  می توان گفت جمهوری اسلامی ایران هم در عرصه داخلی و هم سیاست‌های اقتصادی و فراصنعتی خود گام های بزرگی را برداشته و در عرصه روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران توانسته است به عنوان کشوری که صاحب نفوذ و قدرت است خود را به عنوان یکی از قدرت‌های دنیا مطرح کند. 

زارعی همچنین گفت: با وجود توانمندی‌هایی که جمهوری اسلامی در عرصه دفاعی و نظامی کسب کرده و پشتیبانی صنعتی و تولیدی که در کشور وجود دارد امروز می‌توان دید که صنایع دفاعی و نظامی کشور در تراز بسیار عالی قرار گرفته است، که بزرگترین و مدرن ترین قدرت دنیا هم امروز در برابر این توانمندی ها کاملاً تسلیم و منفعل است و هیچ گونه اظهار نظری ندارد. 

دکتر زارعی در پایان خاطرنشان ساخت: این توانمندی ها باعث شده که جمهوری اسلامی ایران نه تنها در عرصه دفاعی و نظامی بلکه در عرصه های مختلف خود را به عنوان یک قدرت و نفوذ بسیار بالا در منطقه و فرامنطقه نشان دهد و کشور را به عنوان یک کشور اثرگذار در عرصه بین الملل مطرح کند. 

نویسنده: آذر رجبی

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تغییرات کرونایی متروی تهران در سال جاری

تغییرات کرونایی متروی تهران در سال جاری

نايب رييس هيات مديره و مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه گفت: در يك سال گذشته با انتشار ويروس كرونا شركت بهره برداري متروی تهران علاوه بر ارائه خدمات ريلي با شعار دقت، ايمني، سرعت در جهت حفظ سلامت مسافران در برابر اين ويروس اقدامات پيشگيرانه مختلفي را براي مقابله با اين بيماري انجام مي دهد.
مراسم رونمایی ازتابلو نقاشی ظهر عاشورا در ايستگاه شادمان

مراسم رونمایی ازتابلو نقاشی ظهر عاشورا در ايستگاه شادمان

مديرعامل شركت بهره برداري متروي تهران و حومه از اختصاص فضا در ايستگاه هاي متروي تهران براي به نمايش آثار هنري هنرمندان در عرصه هاي مختلف خبر داد.
پربازدیدترین ها