کد خبر: ۱۰۹۶۶۱
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۴
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی نامه‌ای به وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی کشور، راهنماهای گام دوم مبارزه با کووید ۱۹ را ابلاغ و بر اجرای آن تاکید کرد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، سعید نمکی در نامه‌ای به وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی کشور و با توجه به ضرورت رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و الزامات سلامت محیط و کار، راهنماهای گام دوم مبارزه با کووید 19 را ابلاغ و بر اجرای آن تاکید کرد.

وی در این نامه ضمن تاکید بر ضرورت فاصله‌گذاری اجتماعی به‌منظور کاهش آمار ابتلا به کووید ١٩، بر اساس مطالعات، این طرح را  در بعضی همه‌‌گیری‌ها تا بیش از 95 درصد در کاهش موارد و گسترش بیماری، موثر دانست. 

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

داشتن فاصله مناسب در روابط اجتماعی به این معنی است که فاصله فیزیکی از سایرین به اندازه‌ای باشد که انتقال بیماری صورت نگیرد؛ این نوع برخورد در همه‌گیری‌ها، جایگاه ارزشمند و بسیار خاصی دارد. فاصله فیزیکی امن برای جلوگیری از ابتلا به بیماری کرونا (کووید-19) حداقل یک متر است. بدیهی است که رعایت این فاصله تا زمانی که بیماری در جامعه در چرخش باشد، ضروری بوده و باید ادامه یابد.

به بیان دیگر با توجه به قابلیت انتقال بالای ویروس کرونای جدید، حتی ابتلای یک نفر و عدم رعایت فاصله مناسب در یک جمعیت، می‌تواند به‌طور انفجاری باعث انتقال ویروس در افراد آن جمعیت شود. بعد از تماس احتمالی که ممکن است منجر به ابتلای فرد به بیماری کووید 19 شود، حداقل باید یک دوره کمون (معادل 14 روز) بگذرد تا بتوان اطمینان داشت که آیا فرد مبتلا و علامت ‌دار شده است یا نه، اما روی دیگر سکه، افرادی هستند که با طی دوره کمون به ویروس مبتلا می‌شوند ولی علامتی ندارند.

با توجه به این‌که افراد بدون علامت نیز می‌توانند بیماری را به سایرین منتقل کنند، این گروه بی‌علامت چون عموماً به‌عنوان فرد سالم فرض می‌شوند، به صورت بالقوه می‌توانند برای سایرین خطرناک‌تر باشند بنابراین وقتی ویروس در جامعه در حال چرخش باشد و فاصله اجتماعی مناسب رعایت نشود، دوره‌های کمون بیماری برای هر فرد همواره پایان طولانی‌تری را برای اپیدمی ایجاد خواهد کرد.

در حقیقت هنوز وضعیت گسترش بیماری به گونه‌ای است که نمی‌توان گفت چه زمانی می‌توان به زندگی عادی برگشت و شاید بتوان گفت که این‌گونه زندگی با فاصله‌گذاری اجتماعی، تا مدت‌ها به‌عنوان روش زندگی معمولی باید در نظر گرفته شود.

مطالعات دقیق نشان داده که فاصله‌ گذاری اجتماعی در بعضی همه‌گیری‌ها تا بیش از 95 درصد در کاهش موارد و گسترش بیماری نقش داشته است. اما شرط اساسی آن است که از ابتدای امر به درستی برای آن برنامه‌ریزی و همه جوانب علمی و اجرایی آن در نظر گرفته شده باشد. در ابتدا باید این موضوع برای همه روشن شده باشد که برای اثربخشی استراتژی فاصله گیری اجتماعی، باید پذیرفت که این اقدام برای یک مدت طولانی به اجرا در خواهد آمد.

در شرایط فعلی و با توجه به ماهیت، گسترش و قابلیت انتقال بیماری کووید 19، فاصله‌گیری اجتماعی از مهم‌ترین راهکارهای کنترل این همه‌گیری است. از اینرو این وزارت در راستای سیاست‌های ستاد ملی مدیریت کنترل بیماری( کووید 19 ) راهنماهای گام دوم مبارزه با کووید 19 با تأکید بر فاصله گذاری اجتماعی و الزامات سلامت محیط و کار را تدوین و ابلاغ کرده است.

به پیوست، راهنمای گام دوم مبارزه با کووید 19 و فاصله گذاری و الزامات سلامت محیط و کار در محیط‌های اداری جهت استحضار و بهره برداری ارسال می‌شود. خواهشمند است دستور فرمائید نسبت به اجرا و نظارت بر آن اقدامات لازم معمول شود.

 مدیرکل طب ایرانی وزارت بهداشت: درصدد ارائه راه‌حلهای درمانی طب سنتی برای کرونا هستیم
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تشییع پیکر «حاج قاسم و ابومهدی» در اهواز/ تصاویر

تشییع پیکر «حاج قاسم و ابومهدی» در اهواز/ تصاویر

مراسم تشییع پیکرسردار سپاه اسلام، سپهبد شهید«حاج قاسم سلیمانی» و « ابومهدی المهندس» معاون الحشد الشعبی، صبح يکشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸ در اهواز برگزار شد.
مراسم بزرگداشت «حماسه ۹ دی» در کشور/ تصاویر

مراسم بزرگداشت «حماسه ۹ دی» در کشور/ تصاویر

مراسم بزرگداشت حماسه ۹ دی « روز بصیرت و میثاق امت با ولایت » صبح دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ در سراسر کشور برگزار شد.