کد خبر: ۱۰۹۵۴۴
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۰
وزارت صعنت، معدن و تجارت آمار داد در دوره ۱۱ ماهه پارسال (منتهی به بهمن) از مجموع ۱۰۴ طرح مهم راه‌اندازی شده، بخش معدن و صنایع معدنی سهم حدود ۲۵ درصدی را به خود اختصاص داده است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،بر اساس جداول آماری وزارت صنعت، در ۱۱ ماهه پارسال بالغ بر ۲۵ طرح مهم در بخش معدن و صنایع معدنی راه‌اندازی شده که سهم واحدهای ایجادی ۳۲ درصد بوده و بقیه طرح‌های توسعه‌ای بوده‌اند.

برپایه آمار مورد بررسی، هشت طرح ایجادی در استان‌های هرمزگان (یک طرح)، کرمان (در مجموع سه طرح)، خراسان رضوی (دو طرح)، خوزستان و اصفهان در مدت مزبور راه‌اندازی شدند.

همچنین در این مدت ۱۷ طرح توسعه‌ای در ۱۱ استان کشور راه اندازی شد که استان اصفهان با سه طرح بیشترین سهم، خراسان رضوی و فارس و کرمان هر کدام با دو طرح و بقیه استان‌ها (خراسان شمالی، مرکزی، تهران، آذربایجان شرقی، لرستان، مازندران و گیلان) یک طرح را به خود اختصاص دادند.

طرح‌های ایجادی و توسعه‌ای در زمینه‌های استخراج کانه‌های فلزی، سایرکانی غیرفلزی، ساخت فلزات اساسی و استخراج سایر معادن ثبت شده‌اند که در این بین ساخت فلزات اساسی با ۹ طرح و استخراج کانه‌های فلزی با هفت طرح بیشترین سهم را داشتند.

مجموع طرح‌های راه‌اندازی شده در بخش معدن و صنایع معدنی موجب سرمایه‌گذاری ۱۰۴ هزار و ۹۴۴ میلیارد ریالی شد که از این رقم ۵۷.۶ درصد سهم طرح‌های ایجادی با رقم ۶۰ هزار و ۵۴۱ میلیارد ریال شد و بقیه مربوط به طرح‌های توسعه‌ای است.

علاوه بر این، مجموع اشتغال ایجاد شده حداقل چهار هزار و یکصد نفر برآورد شده که سهم واحدهای ایجادی ۴۹.۶ درصد با رقم دو هزار و ۳۴ نفر و بقیه مربوط به طرح‌های توسعه‌ای است.

وزارت صنعت برآورد کرده بود که سال ۹۸ حدود ۱۰ میلیارد دلار ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی باشد، درحالی که سال ۹۷ بیش از ۹ میلیارد دلار ارزش صادرات این بخش بود.

همچنین اجرای طرح احیای معادن کوچک مقیاس که از سوی خانه معدن ایران مطرح و توسط وزارت صنعت از اردیبهشت ۹۸ کلید خورد و سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران (ایمیدرو) به عنوان بازوی اجرایی وزارتخانه پیاده‌سازی آن را توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران برعهده گرفت ۵۰۰ معدن با اشتغال ۲۵ هزار نفر را در یک دوره پنج ساله در مدار تولید قرار می‌دهد.

ایران با اکتشاف ۶۸ نوع ماده معدنی از نظر تنوع مواد در جایگاه دهم قرار دارد و با شناسایی حدود ۶۰ میلیارد تن ذخیره معدنی که حدود ۴۰ میلیارد تن قطعی و بقیه احتمالی است، رتبه پانزدهم را از لحاظ ذخیره در دنیا دارد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
مراسم بزرگداشت «حماسه ۹ دی» در کشور/ تصاویر

مراسم بزرگداشت «حماسه ۹ دی» در کشور/ تصاویر

مراسم بزرگداشت حماسه ۹ دی « روز بصیرت و میثاق امت با ولایت » صبح دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ در سراسر کشور برگزار شد.
کشورهای همسایه دنبال بازار محصولات ایران

کشورهای همسایه دنبال بازار محصولات ایران

مدرس دانشگاه امام باقر(ع) پیرامون بیانات مقام معظم رهبری برای جهش تولید در سال ۹۹ گفت:این جهش ازسال ۹۸ آغاز و اکنون با برآورد برداشت یکی از محصولات کشاورزی(گندم) بیش از ۱۴ میلیون تن درخط خودکفایی و مازاد برداشت قرار دارد که این امر موجب ترقیب کشورهای همسایه برای کسب بازار محصولات کشور شده است.