کد خبر: ۱۰۹۲۳۰
تاریخ انتشار: ۰۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۵
نماینده منتخب مردم شیراز در گفتگو با شهر فردا
دکتر قادری با اشاره به اینکه کشور ایران از نظر شاخص سهولت فضای کسب و کار در میان 200 کشور رتبه 127 را دارد، گفت: این رتبه برای کشور به هیچ وجه قابل قبول نیست و باید تعدد قوانین از 13 هزار به زیر هزار قانون برسد تا شعار جهش تولید در کشور محقق شود.
دکتر جعفر قادری نماینده منتخب مردم شیراز در مجلس یازدهم در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، پیرامون شعار سال و تحقق فرمایشات رهبری در سال 99 و سرعت بخشیدن به بخش تولید در کشور گفت: کشور ایران با محدودیت های فراوانی روبروست از جمله این محدودیت ها می توان به محدودیت فروش و کاهش قیمت نفت اشاره کرد. همچنین امکان افزایش نرخ مالیات در کشور وجود ندارد و لذا افزایش پایه های مالیاتی نیز کار آسانی نیست.

قادری افزود: فروش اسناد خزانه نیز برای تامین مالی پروژه های دولتی منجر به افزایش نقدینگی و منجر به افزایش تورم می شود لذا این گزینه نیز منطقی نیست همچنین برگشت از منابع صندوق توسعه ملی هم نه امکان پذیر است و نه منطقی چرا که منابع صندوق توسعه ملی برای توانمند سازی بخش غیر دولتی باید به کار گرفته شود.

نماینده منتخب مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: بنابراین در شرایط کنونی راهی جز توجه به تولید و بها دادن به بخش غیر دولتی وجود ندارد، البته جهش تولید با رونق تولید کاملا متفاوت است. لذا اگر پیش از این در ریلی غیر مشخص حرکت می شده پس از این باید ریل عوض شود و ساز و کارها به طور کامل تغییر یابد.

عضو هیات مدیره انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در ادامه با تاکید بر اینکه جهت گیریها، دیدگاهها و سمت و سوها باید تغییر کنند، اذعان داشت: با تفکرات قدیمی، دولتی و تفکراتی که سنتی است نمی توان به مقصد رسید و این نگاه ها در مجلس، دولت و قوه قضاییه نیازمند تغییر است و لذا باید در خدمت جهش تولید قرار گرفته و ظرفیت های جدیدی ایجاد شود.

استاد دانشگاه شیراز در ادامه با اشاره به اینکه توصیه می شود شرکت های دانش بنیان و دانشگاهیان ظرفیت های خود را به اشتراک بگذارند، تاکید کرد: همه مجموعه عوامل پای کار باشند، چرا که کشور نیازمند تغییرات کلی و جهش گونه است. لذا  مجلس در شرایط کنونی با روال عادی خود کاری از پیش نمی برد.

وی اظهار داشت: اگر انتظارات به سمت مجلس و صحن علنی باشد، قطعا محقق نخواهد شد و لذا مجلس کنونی به این انتظارات پاسخگو نیست،چرا که اگر قرار باشد قانون تجارت یا قانون مدنی و ... تغییر کنند حداقل 4 ماه زمان خواهد برد.

نماینده منتخب مردم  شیراز در مجلس یازدهم با اشاره به اینکه بیش از 13 هزار  عنوان قانونی داریم که با این قوانین در دنیا اول هستیم، افزود: باید این قوانین به زیر هزار عنوان برسد، باید در زمینه اجرای قانونی که وضع می شود، ضمانت اجرا دیده شود و اگر اجرا نشود زمینه برخورد فراهم شود و مقصر مشخص شود  تا کسی به خود اجازه ندهد که قوانین را نادیده گرفته و زیر پا بگذارد و همین طور در مباحث نظارتی قوه قضاییه وظیفه و نقش کلیدی دارد.

وی با اشاره به اینکه قوانینی در مجلس وجود دارد که یک قرن از آن می گذرد، به خبرنگار «شهر فردا»،گفت: این قوانین قطعا پاسخگوی شرایط کنونی جامعه نیست و هر چه سریعتر این قوانین باید تصحیح شود تا پاسخگوی نیازهای روز قرار بگیرد.

قادری افزود: نمی شود روز به روز محدودیت های بیشتری اعمال کرد و دست مدیران و مسئولان اجرایی را بست و انتظار داشت در تولید تحولی اتفاقی بیفتد و جهش تولید محقق شود،  انتظار می رود قوه قضاییه، شورای نگهبان، نهادهای خارج از سه قوه همکاری و همراهی کنند و همه باید ورود پیدا کنند که در شرایط سخت و دشواری که تحریم های داخلی و خارجی از یک طرف محدودیت های اقتصادی از طرف دیگر  و محدودیت ناشی از ویروس کرونا که به سایر محدودیت ها اضافه شده برای حوادث و وقایع طبیعی کاری صورت پذیرد که از این شرایط بتوان به راحتی عبور کرد.

نماینده منتخب مردم شیراز در مجلس یازدهم افزود: اگر گردنه مشکلات اقتصادی پشت سر گذاشته شود قطعا گشایشی ایجاد می شود چرا که نیاز است در شرایط کنونی حوزه اقتصادی کشور اقتدار داشته باشد و اگر اقتدار اقتصادی نباشد، اقتدار سیاسی، نظامی و فرهنگی زیر سوال خواهد رفت بنابراین کشور محکوم به "توانمند شدن" در حوزه اقتصادی است اگر این کار انجام شود مطمئنا می توان گردنه محدودیت ها را رد کرد.  

وی در پاسخ به اینکه آیا جایگزینی برای جبران تحریم های نفتی در کشور وجود دارد یا خیر گفت: باید سریعا به سمت توسعه پالایشگاه ها و توسعه بخش صنعت پالایشگاهی و توسعه بخشهای مختلف و نفت رفت و باید شرایطی در کشور ایجاد شود که هیچ نفت خامی برای صادرات وجود نداشته باشد. چرا که نفت خام باید تبدیل به فرآورده های نفتی، پتروشیمی و ... شود و این کالاهای واسطه امکان صادرات داشته باشند .

قادری با اشاره به فرمایشات رهبری پیرامون هموار کردن راه برای تولید کنندگان و دادن مجوزهای لازم به ایشان برای رونق گرفتن تولید و جهش تولید، تصریح کرد: کشور ایران از نظر شاخص سهولت فضای کسب و کار در میان 200 کشور رتبه 127 را دارد و این رتبه برای کشور به هیچ وجه قابل قبول نیست که رئیس جمهور گله دارد از پیچ و خم های اداری و موانع موجود و اینکه باید گفت در 7 سال گذشته کاری در این حوزه صورت نگرفته که مقررات زدایی در مسیر تولید ایجاد شود.

عضو هیات مدیره انجمن علمی اقتصاد شهری ایران همچنین در ادامه با اشاره به اینکه وزیر اقتصاد عملا در بخش سهولت مقررات برای کارآفرینان و تولید کنندگان کاری از پیش نبرده است، خاطر نشان ساخت: لذا امیدی به رونق تولید وجود ندارد چرا که تا موانع تولید از بین نرود و شرایط تسهیل نشود نه تنها نمی توان سرمایه خارجی را جذب کرد بلکه سرمایه داخلی را نمی توان در کشور نگه داشت بنابراین با سرعت موانع باید مرتفع شود که بخشی از آن به بهم ریختگی قوانین باز می گردد.

قادری ادامه داد: بخش دیگر این موانع به خلاء های قانونی و بخشی  به بخشنامه ها و پایان نامه هایی که تایید نشده باز می گردد و موضوعات نظارتی در بخشها و حوزه های مختلف باید رفع شود کمااینکه اگر شرایط به گونه ای پیش برود که شاخص سرانه کسب و کار  در کشور ارتقا پیدا کند، قطعا می توان سرمایه را در داخل کشور نگه داشت و سرمایه های خارجی را برای کشور جذب کرد.

انتهای پیام/
 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
آیا حذف ارز ترجیحی به نفع تولید و صادرات است؟

آیا حذف ارز ترجیحی به نفع تولید و صادرات است؟

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان اردبیل حذف ارز ترجیحی چهار هزار و 200 تومانی را به نفع تولید و صادرات دانست و از استقبال بخش خصوصی از این حرکت جهادی دولت خبر داد.
چه عواملی به شکل‌گیری کانون‌های گردو غبار دامن می‌زند؟

چه عواملی به شکل‌گیری کانون‌های گردو غبار دامن می‌زند؟

بهتر است علاج واقعه را قبل از وقوع کرد و برای کاهش بستر شکل گیری توده‌های گرد و غبار اقدامات بنیادین انجام شود تا از آسیب‌های زیست محیطی جلوگیری شود.
آخرین اخبار