کد خبر: ۱۰۸۹۷۱
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۲
مدیر عامل متروی تهران گفت: شركت بهره برداری مترو در كشور عملکرد پیشگیرانه خود از اسفندماه سال جاری آغاز كرده و با توجه به شیوع بیماری کرونا دستور العمل هایی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه ابلاغ شد و اين كار با حساسیت و دقت بیشتری روزانه به منظور پیشگیری و کنترل ویروس کرونابرای حفظ سلامت مسافران انجام مي شود.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،مهندس نوبخت نايب رييس هيات مديره و مديرعامل شركت بهره بردار ي متروي تهران حومه افزود: برای مقابله با این ویروس و جلوگیری از انتشار این بیماری هماهنگی و همکاری لازم نیز با بازرسان وزارت بهداشت صورت گرفته و جای هیچ نگرانی برای شهروندان و مسافران نیست چرا كه برای پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا، قطارهاي متروي تهران و حومه حداقل روزانه سه بار، در سيستم مكانيزه مترو واش نظافت و ضدعفونی می شوند.

وي با اشاره به اينكه پايانه ها، تمامی ایستگاه ها و تجهیزاتی که مسافران با آن در ارتباط هستند از جمله هندریل پله برقی ها، پله های ثابت، صندلی ها و تمامی گیت ها دستگاه های شارژ بلیت مسافری روزانه در چند نوبت، نظافت و ضدعفونی می شوند. تصريح كرد: امکان خرید بلیت های تک سفره و شارژ کارت بلیت الکترونیک مترو واتوبوس به صورت بر خط از طریق سامانه یا "اپلیکیشن تهران من"نيز فراهم شد.
وي گفت: از ديگر اقدامات انجام شده در جهت افزایش رعایت بهداشت جمع آوری آبخوری ها، دستگیره های تبلیغاتی قطارها، تعطيلي اتاق هاي مادر و كودك، تعطيلي غرفه هاي ارايه كننده مواد غذايي روباز در ايستگاه ها و اجراي تمهيدات بهداشتي در نمازخانه ايستگاه ها، افزايش دفعات تعويض كيسه هاي زباله در ايستگاه ها و استفاده از تمامي ظرفيت تهويه هوا در قطارها و اصلاح سناريوي هواسازها جهت تهويه فعال هواي ايستگاه ها بود. 
نوبخت افزود: ما در شركت بهره برداري متروي تهران و حومه با توجه به حجم مخاطباني كه روزانه با آنها در ارتباط است سعي كرديم نحوه اطلاع رسانی، آموزش و فرهنگ سازی برای مقابله با ویروس کرونا را در دستور كار قرار دهد، در همين راستا نسبت به ارائه آموزش هاي شهروندي با نصب پوستر، بنر و تابلوهاي آموزشي در ايستگاه ها و قطارها، پخش كليپ هاي آموزشي از مانيتور ايستگاه ها و قطارها و همچنين پخش پيام هاي اطلاع رسانی از اتاق هاي كنترل در تمامي خطوط يك، دو، سه، چهار، پنج، شش وهفت متروي تهران و حومه و بارگذاري اينفوگرافي هاي آموزشي در صفحه اينستاگرام به نشاني @tehran_metro و سايت شركت بهره برداري مترو به آدرسhttp://metro.tehran.ir در جهت آموزش شهروندي نيز اقدام كرده است.
مديرعامل شركت بهره برداري متروي تهران و حومه خاطرنشان كرد: با شيوع ويروس كرونا در كشور با كاهش ۷۰ درصدي مسافر رو برو شديم اما برای جلوگیری از افزایش تراکم مسافر در قطارها و ایستگاه سرفاصله حرکت قطارها را تغییر نداده ایم و با تمامی ظرفیت مشغول به کار هستیم.
نوبخت گفت: تشکیل ستاد مقابله با ویروس کرونا نيز يكي ديگر از اقداماتي بود كه باهدف ايجاد ارتباطات برون سازماني و شبكه اطلاعاتي درون سازماني، براي رصد تمامی وقایع و اتفاقاتی که در شبکه مترو اتفاق می افتد تشكيل شد تا بتوانيم نسبت به تغییراتی که در شرایط‌ فعلی رخ می دهد، برنامه ریزی های جدیدی انجام دهيم.
وي با تاكيد بر اهميت برگزاری جلسات با معاونین و مدیران براي پيگيري كارها افزود: اين جلسات به صورت ویدیو کنفرانس(بر خط) و بدون هيچ وقفه اي انجام مي شود.
 نايب رييس هيات مديره گفت: از ديگر كارهاي انجام شده برگزاری جلسات کارشناسی و مدیریتی مشترک برای نحوه نظافت و مقابله با شیوع ویروس کرونا با همکاری اداره کل پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اداره کل بهداشت محیط و مدیران و کارشناسان شرکت شهر سالم شهرداری تهران بود.
همچنين بر اساس برنامه ریزی انجام شده مواد ضدعفونی کننده برای راهبران و مرکز فرمان تهیه شده و برای پنج هزار پرسنل امور ایستگاه ها مطابق پروتکل ملی که برای صیانت از پرسنل داریم مواد ضدعفونی کننده تهیه گردیده و مواد و تجهیزات لازم برای ضدعفونی شخصی کارکنان نيز تامين شده است. و تمهیدات لازم برای حفظ سلامت گروه های حساس و صدور مجوز دورکاری برای بانوان باردار و کارکنان دارای بیماری خاص و ديگر پرسنل نيز انجام شد. همچنين مرکز پایش موارد مشکوک و قطعی بیماری و تامین در شرکت ايجاد شده است.
در اين روزها سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران نيز با همکاری شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه، قطارها و پایانه غرب (صادقیه) را ضدعفونی کرد. تیم های آتش نشانی محل استقرار پرسنل عملیات و تعمیرات قطارهای خط دو مترو‌ و پایانه غرب (صادقیه) را با دستگاه فوگر حرارتی ضدعفونی کردند.
وي ازحضور شركت بهره برداري مترو در کنفرانس تصویری كه اتحادیه جهانی حمل و نقل عمومی UITP برای مقابله با ویروس کرونا برگزار كرد خبر داد و گفت: يکی از مهمترین چالش هایی که این روزها گریبانگیر کشورهای جهان شد نگرانی از شیوع وگسترش ویروس کرونا و افزایش شمار افراد مبتلا به این ویروس است. اتحادیه جهانی حمل و نقل عمومی نیز با هدف کنترل و ارائه راهکار های مناسب برای جلوگیری از انتشار این ویروس در وسایل حمل و نقل  عمومی اقدام به برگزاری اين کنفرانس تصویری با حضور شرکت کنندگانی از متروهای آسیا و اقیانوسیه کرد. در این کنفرانس کشورهای مختلفی از جمله چین، سنگاپور، روسیه، مالزی، ژاپن، استرالیا، اندونزی و ایران شرکت داشتند.و در خصوص راه های مقابله با شیوع ویروس کرونا و تجارب شرکت های مختلف در این خصوص گفتگو شد و روش های پیشگیرانه جهت عدم ابتلای پرسنل و مسافران به این بیماری مورد بحث و بررسی قرار گرفت .از جمهوری اسلامی ایران، شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه و شرکت بهره برداری متروی مشهد حضور داشتند و به ارائه اقدامات، تبادل تجربیات و موضوعات مختلف درمورد ویروس کرونا و روش های مقابله با آن پرداختند.
وي گفت: شرکت بهره برداری متروی تهران وحومه به منظور تسهیل دسترسی مردم به مواد شوینده و ضدعفونی‌کننده، غرفه های رایگانی را در ایستگاه‌های منتخب برای عرضه این محصولات به تولید کنندگان اختصاص داده است.
 گفتني است از زماني كه اين ويروس در كشور شيوع پيدا كرده با توجه به اهميت اين سامانه حمل و نقلي ارتباط رسانه ای شفاف با خبرنگاران برای مستند سازی از عملیات ضد عفونی قطارها و ايستگاه ها و اعتماد سازی عمومی در سطح جامعه انجام پذیرفته و همچنين بازديدهایی روزانه و شبانه در چندين نوبت برنامه ريزي و انجام شده است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
اقدامات شركت بهره برداري متروي تهران براي مقابله با ويروس كرونا

اقدامات شركت بهره برداري متروي تهران براي مقابله با ويروس كرونا

مدیر عامل متروی تهران گفت: شركت بهره برداری مترو در كشور عملکرد پیشگیرانه خود از اسفندماه سال جاری آغاز كرده و با توجه به شیوع بیماری کرونا دستور العمل هایی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه ابلاغ شد و اين كار با حساسیت و دقت بیشتری روزانه به منظور پیشگیری و کنترل ویروس کرونابرای حفظ سلامت مسافران انجام مي شود.
توصیه رهبر معظم انقلاب به مردم شریف ایران برای دفع بلا

توصیه رهبر معظم انقلاب به مردم شریف ایران برای دفع بلا

رهبر معظم انقلاب در پیامی در اینستاگرام فرمودند:دعای هفتم صحیفه سجادیه دعای بسیار خوب و خوش مضمون است که می‌توان با این الفاظ زیبا و با توجه به معانی آن با پروردگار سخن گفت.