کد خبر: ۱۰۸۹۱۴
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۸
دکتر مقدم در گفتگو با شهر فردا:
کارشناس روانپزشکی پیرامون تاثیرات احتمالی قرنطینه بر ارتباط اعضای خانواده با یکدیگر گفت: همانطور که در کنار هم بودن می تواند به استحکام خانواده ها کمک کند، در کنار آن نداشتن برنامه برای دوران و مکان قرنطینه امکان جدایی و کشش زوج ها به سمت طلاق را در پی خواهد داشت.
این روزها با توجه به شرایط جهان و درگیری ایران و جهان با اپیدمی ویروس کرونا زمزمه های قرنطینه و در خانه ماندن برای شکستن زنجیره این ویروس منحوس از گوشه و کنار شهر ها به گوش می رسد کما اینکه هنوز ادارات، مراکز خرید، میادین میوه و تره بار و امثالهم همچنان باز بوده و به مردم ارائه خدمت می کنند اما توصیه ها برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس به صورت مداوم از طریق رسانه ها به مردم ابلاغ می شود حال اینکه این قرنطینه از کجا شروع و با چه شرایطی باشد تا بنیان خانواده ها، پدران و مادران و فرزندان دچار مشکل نشود، دکتر حسین ابراهیمی مقدم روانپزشک در گفتگو با شهر فردا ابعاد مختلف این حصر خانگی را تشریح کرد.

دکتر ابراهیمی مقدم روانپزشک در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا» از لزوم سرگرمی در زمان  قرنطینه، اظهار داشت: این روزها که شیوع کرونا  باعث قرنطینه مردم در محیط استریل و بدون خروج از محل شده ، باید به ضرورت سرگرمی مردم در محیطی که قرنطینه هستند توجه فراوانی داشت.

وی افزود: طبق بررسی های اخیر که از شهر ووهان چین نشان داده شد و از آن این روزها به عنوان مبدا ویروس کووید 19 یاد می شود، از مردم خواسته شد تا در منازل به صورت قرنطینه بمانند که همین امر موجب کاهش چشمگیر مبتلایان به ویروس کرونا شد اما نبودن سرگرمی در مکان قرنطینه باعث اختلافات و بالا رفتن آمار طلاق در دادگاه های این شهر شد.
عوارض قرنطینه خانگی بدون برنامه ریزی چیست؟
ابراهیمی مقدم بیان کرد: وجود سرگرمی در زمان قرنطینه الزامی است ولی نحوه سرگرمی مهم تر است،هرشخص که احساس کند مفید نیست همین موضوع در دراز مدت و تاثیر استرس ناشی از آن موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن شخص می شود.

وی تاکید کرد: بهترین سرگرمی مختص اشخاصی است که توانایی انجام دور کاری دارند همچنین ضمن اشاره به حدیث حضرت علی(ع) که می فرمایند بزرگترین تفریح "کار" است ، استفاده از تلفن، اینترنت، فضای مجازی زمینه سرگرمی و اشتغال را به گونه ای فراهم می کند و شخص در زمینه اقتصاد هم دچار ضرر و آسیب نمی شود.

مقدم عنوان کرد:دومین سرگرمی، سپری کردن زمان با اعضای خانواده در محیط قرنطینه به خصوص کودکان است، البته کودکان بسته به سنشان نیازهای متفاوتی دارند ، به عبارتی کودکان در سنین کم نیاز به بازی های تخیلی تر و در سنین بالاتر که رشد عقلی بیشتری دارند، نیاز به بازی هایی نظیر جورچین  یا محاسباتی که از هوش خود نهایت استفاده را ببرند و این بچه ها وقتی به سنین تفکر انتزاعی خود میرسند تمایل به صحبت و بحث در مورد پدیده های متفاوت  که عینی نیسند پیدا می کنند نظیر عشق،شجاعت،ایثار،عدالت،و انتزاعی ترین واژه دنیا " خداوند " .

دکتر مقدم در ادامه به لزوم رعایت پدر و مادر و بزرگ ترها در مورد ویروس کرونا که موجب استرس و نگرانی در کودکان می شود اشاره کرده و افزود: آنچه موجب شادی و احساس خوب خندیدن از ته دل می شود  سیستم ایمنی و درگیری قسمت های مختلف شش را تقویت کرده که از ابتلا به ویروس کرونا جلوگیری می کند، همچنین  تاثیر معنویت اهمیت فراوانی برای روان و آرامش دارد.

وی در پایان خاطر نشان ساخت: این روزها نیاز به لوگوتراپی و ورزش درمانی در دوره شیوع ویروس کرونا بسیار احساس می شود که قطعا باید به آن اهتمام ورزید.
 
نویسنده: زهرا سادات طباطبایی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
اقدامات شركت بهره برداري متروي تهران براي مقابله با ويروس كرونا

اقدامات شركت بهره برداري متروي تهران براي مقابله با ويروس كرونا

مدیر عامل متروی تهران گفت: شركت بهره برداری مترو در كشور عملکرد پیشگیرانه خود از اسفندماه سال جاری آغاز كرده و با توجه به شیوع بیماری کرونا دستور العمل هایی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه ابلاغ شد و اين كار با حساسیت و دقت بیشتری روزانه به منظور پیشگیری و کنترل ویروس کرونابرای حفظ سلامت مسافران انجام مي شود.
توصیه رهبر معظم انقلاب به مردم شریف ایران برای دفع بلا

توصیه رهبر معظم انقلاب به مردم شریف ایران برای دفع بلا

رهبر معظم انقلاب در پیامی در اینستاگرام فرمودند:دعای هفتم صحیفه سجادیه دعای بسیار خوب و خوش مضمون است که می‌توان با این الفاظ زیبا و با توجه به معانی آن با پروردگار سخن گفت.
آخرین اخبار