کد خبر: ۱۰۸۹۰۹
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۲
مدیرکل دارو سازمان غذا و دارو گفت: با توجه به ازدحام مردم در داروخانه‌های توزیع کننده داروهای مورد نیاز بیماران مبتلا به ویروس کرونا تعداد این مراکز در تهران به هشت داروخانه افزایش یافت.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، غلامحسین مهرعلیان  افزود: با توجه به محدودیت داروخانه هایی که داروها و نسخه های بیماران مبتلا به کرونا را توزیع می کردند و ازدحام مردم در یکی از این داروخانه ها از امروز تعداد این مراکز به هشت داروخانه در تهران افزایش می یابد و اسامی این داروخانه ها در سایت وزارت بهداشت اعلام می شود.

مدیر کل نظارت بر دارو سازمان غذا و دارو گفت: توزیع این داروها در داروخانه های منتخب تهران فقط برای بیماران بستری در بیمارستانها خواهد بود و برای بیماران سرپایی حذف می شود.

وی در پاسخ به این پرسش که اکنون چه داروهایی برای افراد مبتلا به کرونا تجویز می شود، گفت: برای بیمارانی که به صورت سرپایی درمان می شود هیچ دارویی تجویز نمی شود. داروی «اوسلتامیویر» (oseltamivir) یا «تامیفلو» که برای درمان آنفلوانزا کاربرد دارد و قبلا برای درمان کرونا هم تجویز می شد از خط درمان کرونا خارج شده و تجویز این دارو برای کرونا ممنوع شد.

مهرعلیان در پاسخ به این پرسش که برخی داروخانه ها داروهای بیماران خاص و صعب العلاج را در کنار نسخه های داروهای بیماران کرونا توزیع می کنند و این امر احتمال ابتلای این بیماران به ویروس کرونا را تشدید می کند گفت: تلاش می کنیم داروخانه های توزیع بیماران کرونایی از بیماران خاص جدا باشد.

بیماری کووید ۱۹ ناشی از ویروس کرونا هنوز داروی مشخصی ندارد و پزشکان در ایران و کشورهای دیگر از داروهای درمان بیماری های دیگر از جمله داروهای ضد ویروس ایدز یا داروهای درمان مالاریا یا آنفلوانزا برای بهبود این بیماران استفاده می کنند.

روز گذشته ویدئویی منتشر شد که در یکی از داروخانه های شمال تهران ازدحام جمعیت برای تهیه داروهای نسخه شده برای بیماران مبتلا به ویروس کرونا دیده می شد، افرادی که در صف بیرون داروخانه ایستاده بودند، معتقد بودند قبلا داروخانه ۲۹ فروردین هم این داروها را عرضه می کرد اما این داروخانه نیز دیگر داروهای مورد نیاز بیماران کرونا را ندارد. تعدادی از بیماران پیوندی و خاص نیز از که از گذشته داروهای خود را در این داروخانه دریافت می کردند از اینکه در معرض ابتلا به ویروس کرونا قرار گرفته بودند، گلایه داشتند.

 
 

منبع: ایرنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تکاپوی محتکران مسکن برای فروش

تکاپوی محتکران مسکن برای فروش

یک کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه بخش مسکن در حالت بلاتکلیفی قرار دارد گفت: کسانی که به شکل گسترده اقدام به خریداری و احتکار آپارتمان کرده بودند به تکاپو افتاده اند تا واحدها را به فروش برسانند.
ناهماهنگی در مدیریت و شدت‌گرفتن بحران‌کووید-۱۹

ناهماهنگی در مدیریت و شدت‌گرفتن بحران‌کووید-۱۹

متأسفانه تعداد مبتلایان، بستری‌شدگان و متوفیان درگیر با بیماری کووید-۱۹، در شهر تهران در حال افزایش است. اگرچه بخشی از افزایش آمار مبتلایان مربوط به افزایش تعداد تست‌های بیماری است که باید همچنان هم هرچه بیشتر افزایش یابد، اما دستگاه‌های متکفل مدیریت کووید-۱۹، در مجموع برخلاف عملکرد مناسب و هماهنگ خود در موج اول بیماری در فاصله اسفند۱۳۹۸ تا اردیبهشت۱۳۹۹، در موج جدید بیماری تاکنون عملکرد موفقی نداشته و نتوانسته‌اند سهم مناسبی در جلوگیری از شیوع بیماری ایفا کنند