کد خبر: ۱۰۸۸۱۲
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۵
معماری مدیر روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران در گفتگو با شهر فردا
مدیر روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران با اشاره به مدت زمان دپوی خون در سازمان گفت: نیاز به خون همیشگی است و این بحران نباید مانع از اهدای خون شود و مردم نیز اهدای خون را در لیست کارهای ضروری خود قرار دهند و به مراکز برای اهدای خون مراجعه کنند.
فرزام معماری مدیر روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»گفت: با توجه به فضای روانی حاکم بر جامعه، استرس و هراسی که از ابتلای به ویروس کرونا وجود دارد و با عنایت به تبلیغاتی که انجام می شود؛ در صدا و سیما و بقیه رسانه هایی که مبتنی بر اجتناب از خروج غیر ضروری از منزل است، اهدا کنندگان هم عضوی از این جامعه بوده و این عزیزان نیز در تلاشند که در خانه بمانند تا سلامت خودشان  را حفظ کنند.

معماری افزود: مساله ای که برای سازمان مهم است پیام هایی است که در وزارت بهداشت عنوان می شود که تاکید بر عدم خروج مردم از منزل داشته و فقط در موارد ضروری توصیه برای خروج از منزل کرده است، اما اهدای خون برای نجات جان بیماران نیز کاری ضروری است و ضرورت دارد مانند بقیه افعال ضروری  در لیست کارهای خانه قرار بگیرد، لذا کما اینکه اهدا کنندگان خون برای ارتزاق و مایحتاج روزانه خود از منزل خارج می شوند اهدای خون را نیز فراموش نکنند. 

مدیر روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران پیرامون بحث شرکت تبسی گفت: این طرح برای تسهیل رفت و آمد اهدا کنندگان برنامه ریزی شده بود چرا که پیش بینی های لازم و همه آئین نامه های نظارتی و دستور العمل های بهداشتی در  مراکز اهدای خون صورت گرفته تا برای سلامت اهدا کنندگان مشکلی نباشد. 

معماری با اشاره به اینکه خوشبختانه ویروس کرونا از طریق خون و فرآورده های خونی نه اهدا کننده و نه به بیمار منتقل نمی شود، گفت: در کل چنانچه اهدای خون انجام شود به هیچ عنوان این ویروس از طریق خون و فرآورده ها قابیلت سرایت ندارد.

وی تصریح کرد: ساختار ویروس کرونا به نحوی است که فقط با استفاده از مخاط های بدن می تواند ایجاد بیماری کند و ویروس در خون نبوده و کسی را تهدید نمی کند.

مدیر روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران پیرامون کاهش و یا عدم حضور اهدا کنندگان در مراکز اهدای خون در تهران و استانها، اظهار داشت: در برخی استانها کاهش 50 درصدی وجود داشته است که این کاهش در استانهای اصفهان، کرمانشاه، استان گیلان که استانهایی هستند که کاهش 50 درصدی و بیش از 50 درصدی را داشته اند. در کل کشور نیز رقمی حدود 30 الی 40 درصد کاهش آمار اهدای خون را در این مدت داشته ایم.

وی افزود: در شرایط فعلی کشور سازمان انتقال خون به همه گروههای خونی نیازمند است هم گروههای خونی منفی هم گروههای خونی مثبت زیرا طبیعتا بیماران مصرف کننده این خونها هستند .

معماری به شهر فردا گفت: بر همین اساس توزیع گروههای خونی در جامعه بر همان اساس نیز بیمار در بیمارستانها موجود است ، در شرایط معمول گروههای خون منفی معمولا بویژه (O-) گروه خونهایی است که امکان تزریق به همه بیماریها با هر گروه خون را داد و با هر شرایط اورژانسی فرآیند درمان را تسهیل می کنند همچنان مانند ما بقی گروههای خونی منفی در اولویت هستند که به اهدا کنندگان این گروه فراخوان داده شود.

وی خاطر نشان ساخت: از اهدا کنندگان درخواست می شود اهدای خون را مهم تلقی کنند و این مهم را در برنامه روزانه خود قرار دهند.

مدیر روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران در ادامه گفت: کشور تعدادی بیمار تالاسمی دارد که روزانه 5 درصد از این اهدای خون به آنها اختصاص پیدا می کند و این بیماران در ماه یک یا دوبار نیازمند دریافت خون هستند بنابراین از همه آحاد ملت درخواست می شود تا در حد امکان هنگام خروج از منزل برای انجام کارهای ضروری اهدای خون را در لیست کارهای خود قرار دهند. زمان زیادی از آنها نخواهد گرفت اما درد بسیاری از ایشان را درمان خواهد کرد.

وی تصریح کرد:در شرایط فعلی بیماران تالاسمی عمدتا به گلبول قرمز که یکی از فرآورده های حاصل از خون کامل است نیاز دارند و در بحث بیماران خاص مانند عزیزانی که به سرطان مبتلا هستند و یا نیاز به پلاکت که در شرایط فعلی نیاز بیشتری به آن وجود دارد. اما این فرآورده متاسفانه 3 تا 5 روز بیشتر طول عمر ندارد و این طول عمر بر اساس شرایط فیزیولوژیکی پلاکت است و در همه دنیا به همین شکل است و نیاز به پلاکت با توجه به پیش ساری جامعه، اعمال جراحی و مسائلی از قبیل سوانح و حوادث اورژانسی نیاز به پلاکت را تا آخر سال افزایش می دهد.

معماری افزود: اهدا کنندگان می توانند با مراجعه به مراکز جامع اهدای خون به صورت ویژه و خاص فقط پلاکت خون را هم اهدا کنند اما به هر صورت این محصولات در شرایط فعلی نیاز مبرم سازمان انتقال خون است.

مدیر روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران با اشاره به نحوه مراجعه مردم در شرایط خاص برای اهدای خون اذعان داشت: مردم می توانند در هر مکانی که سازمان انتقال خون وجود داشته باشد مراجعه کنند کما النکه در شرایط فعلی تیم های سیار سازمان بسیار کم شده اند و بسیاری از تیم سیار سازمان رو به تعطیلی بوده و حضور ندارند بنابراین همان در غالب تیم سیار هم اگر حضور بود اهدا کنندگان نگرانی استریل مکان اهدا نباشند چرا که برا اساس موازین و دستور العمل های بهداشتی، ضد عفونی های روزانه، چند بار در روز، تخت ها و همه این موارد برای انتقال خون های سیار صورت می گیرد.

وی یادآور شد:در هر جای دیگری از کشورکه مراکز انتقال خون تحت عنوان تابلوهای سازمان انتقال خون وجود دارد همه این موازین بر اساس دستور العمل های یکسان در حال انجام است.

معماری در پایان در گفتگو با «شهر فردا»تاکید کرد: "نیاز به خون همیشگی است " لذا چه در حال حاضر که کشور دچار بحران شیوع ویروس منحوس کرونا است و چه در آینده ممکن است این نیاز بیشتر هم بشود چرا که اعمال جراحی همچنان ادامه دارد و بیمارانی که در شرایط فعلی جراحی های آنها به تعویق افتاده و بیماران غیر اورژانسی هستند فعلا نیازمند خون نیستند اما در آینده و بعد از فروکش بحران کرونا این عزیزان نیز مجددا نیازمند خون خواهند بود.

وی اذعان کرد: خون فرآورده ای است که به میزان زمان بسیار زیادی نمی توان آن را دپو کرد و مانند اقلامی که به عنوان مثال هلال احمر ذخیره می کند مانند پتو و امثالهم قابل ذخیره سازی نیست و فقط قریب یک ماه می توان آن را نگهداری کرد بنابراین نیاز است که اهدا کنندگان جوان و اهدا کنندگان مستمر حضور چشمگیری برای اهدای خون داشته باشند و در مراکز چه در حال حاضر و چه در روزهای آینده تا این بحران پشت سر گذاشته شود.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
اقدامات شركت بهره برداري متروي تهران براي مقابله با ويروس كرونا

اقدامات شركت بهره برداري متروي تهران براي مقابله با ويروس كرونا

مدیر عامل متروی تهران گفت: شركت بهره برداری مترو در كشور عملکرد پیشگیرانه خود از اسفندماه سال جاری آغاز كرده و با توجه به شیوع بیماری کرونا دستور العمل هایی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه ابلاغ شد و اين كار با حساسیت و دقت بیشتری روزانه به منظور پیشگیری و کنترل ویروس کرونابرای حفظ سلامت مسافران انجام مي شود.
توصیه رهبر معظم انقلاب به مردم شریف ایران برای دفع بلا

توصیه رهبر معظم انقلاب به مردم شریف ایران برای دفع بلا

رهبر معظم انقلاب در پیامی در اینستاگرام فرمودند:دعای هفتم صحیفه سجادیه دعای بسیار خوب و خوش مضمون است که می‌توان با این الفاظ زیبا و با توجه به معانی آن با پروردگار سخن گفت.
آخرین اخبار