کد خبر: ۱۰۸۶۴۸
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۸
نماینده منتخب مردم شیراز در مجلس یازدهم در گفتگو با شهر فردا مطرح کرد
دکتر جعفر قادری نماینده منتخب مردم در مجلس یازدهم با اشاره به اینکه آمار مرگ و میرهای کشور بالاتر از کشورهای سطح چندم از نظر تجهیزات و کادر پزشکی است، گفت:با اینکه وزارت بهداشت بسیار خوب عمل می کند با توجه به آسیب پذیری بالای شهرهای کشور بهتر بود که مقام اول دولت مدیریت بحران را بر عهده می گرفت.
دکتر جعفر قادری عضو انجمن علمی اقتصاد شهری ایران و نماینده منتخب مجلس یازدهم از شیراز در گفتگو با خبرنگار «شهر فردا»،پیرامون وضعیت اپیدمی بیماری کرونا و سرعت فراگیری آن در کشور گفت: سرعت فراگیری کرونا در شهرهای کشور نشان داد که شهرهای ایران کاملا آسیب پذیر بوده و متاسفانه کنترل و نظارت لازم انجام نشده است.

وی با اشاره به نحوه قرنطینه در چین پیرامون بحران کرونا گفت: چین اگر با حجم جمعیت از روشهای تند و خشن استفاده کرد و اجازه نداد که در این اپیدمی کسی تصمیم به رای بگیرد و خیلی راحت مردم را تحت کنترل خود در آورد، توانست با قرنطینه روند صعودی این بیماری را نزولی کند.

قادری در ادامه  افزود: متاسفانه در کشور ایران بعضا برای مشکلاتی از این دست مدیریتی وجود نداشته  و این نشان دهنده آن است که اقتصاد شهری ما تاب آوری لازم را ندارد و اتفاقاتی مانند بحران کرونا می تواند شهرهای کشور را به هم بریزد و چنین بحرانی را برای کشور ایجاد کند.

وی با اشاره به اینکه یک بازنگری باید در مدیریت شهری ایجاد شود، اظهار داشت: با یک مدیریت واحد و قوی می توان با پیشگیری از این بحران ها از روند رو به رشد آن پیشگیری کرد.

نماینده منتخب مردم شیراز در مجلس یازدهم با تاکید بر اینکه به نظر می رسد که اگر در جهت مدیریت شهری گام برداشته شود و متولی اصلی مشخص شود، کمی از حرارت این بحران کاسته خواهد شد، در گفتگو باخبرنگار «شهر فردا»، تصریح کرد: اتفاقاتی که در این مدت افتاد نشان داد که شهرهای ما ظرف مدت کوتاهی گرفتار کرونا شدند و این حجم از سفرهایی که از نقطه ای به نقطه دیگر انجام شد نشان دهنده رهایی و رهاشدگی مدیریت شهری است و متاسفانه متولی خاصی نیست و این امر نشان دهنده این است که در موارد بحران اپیدمی یک ویروس شهرهای کشور آسیب پذیری بالایی دارند.

سردبیر شهر فردا و عضو انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در ادامه تصریح کرد: کاری جدی باید صورت بگیرد تا در چنین مواردی در روبرویی با چنین بحرانی به موقع اقدام شود تا این بحران به بحرانی بزرگتر مبدل نگردد،لذا مساله ای که مطرح است این است که باید ساز و کار مدیریت بحران در موارد اینچنینی مشخص شود و در موارد بحران دقیقا مشخص شود که چه کسی مسئول است و چه کسی باید کنترل اوضاع را بر عهده گیرد. اما متاسفانه مدیریت واحدی وجود ندارد و فضای مدیریت بحران باید بدرستی تعریف می شد تا در اتفاقاتی نظیر این اپیدمی مشخص باشد چه کسی مسئول و پاسخگو است و اوضاع را تحت کنترل دارد.

وی افزود: اتفاقی که در حال حاضر می افتد این است که به جای اینکه معاون اول ریاست جمهوری اوضاع را بر عهده بگیرد مشاهده می شود که وزیر بهداشت مسئولیت این کار را بر عهده دارد کما اینکه این اپیدمی که مساله ای فراگیر و در سطح ملی است باید به مدیریت بالاترین مقام کشور کنترل می شد، اما متاسفانه در عمل اینگونه نبود و این مسئولیت خطیر به تنهایی برعهده وزارت بهداشت و شخص وزیر بهداشت جناب دکتر نمکی است که الحق ایشان تمام تلاش خود را برای مهار این ویروس انجام داده است. اما مدیریت ارگان ها و سازمان وظیفه و در حیطه کاری ایشان نیست.

قادری تصریح کرد:در موارد بحرانی به این شکل و اپیدمی یک بیماری و ویروس یک مدیریت واحد در بالاترین سطح در کشورها این مسئولیت را برعهده می گیرند و تمامی سازمان ها و نهادها و ارگان ها را به خط می کنند تا بتوانند مشکلات را حل کنند اما با این شکل یعنی با مدیریت وزارت بهداشت وزیر قطعا نمی تواند مشکل را به تنهایی حل کند.

وی تاکید کرد: در موارد بحران بخصوص یک اپیدمی و در فرض مثال اگر یک جنگ میکروبی باشد و تکرار شود، باید این آمادگی وجود داشته باشد و در چنین مواردی چون مساله دشمن  جدی است و کشور ایران دشمنی جدی دارد که از هر ظرفیتی برای لطمه زدن به اقتصاد کشور استفاده می کند، لذا در چنین بحرانهایی مطمئنا باید مشخص شود چه کسانی مسئول و پاسخگو هستند و همه این موارد مسائلی است که باید تعیین تکلیف شود.

قادری در پاسخ به اینکه مجلس فعلی چه مسئولیتی در قبال این بحران که قطعا به بحرانی بزرگتر در حوزه اقتصاد کشور مبدل خواهد شد دارد و چه عملکردی باید داشته باشد، اذعان کرد: در مجلس دهم باید در فرصت باقیمانده مسائل و موضوعات را ارزیابی کنند نقطه ضعفهارا شناسایی و با تجربیاتی که در طول این 4 سال کسب کرده اند را ان شالله بتوانند در مسیر درستی استفاده کنند.

وی افزود: تعداد تلفاتی که در کشور ایران وجود دارد بالاتر از کشورهایی است که به لحاظ سیستم پزشکی از ایران بسیار عقب تر هستند و این امر جای تامل دارد که چه اتفاقی افتاده است که با چنین ظرفیتی در کشور آمار تلفات این ویروس بالاست؟ باید بررسی شود که چه اتفاقی در حال رخ دادن است و چه مساله  ای عامل بالا رفتن تعداد مرگ و میرها بر اثر ابتلا به این ویروس است.

نماینده منتخب مردم شیراز در دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اینکه راهکارشان برای پیشگیری از بحران اقتصادی برای کشور در این دوره از بحران چیست، خاطرنشان ساخت: به نظر می رسد باید تاب آوری اقتصاد کشور افزایش یابد اگر تاب آوری اقتصاد افزایش یابد قطعا در بحران ها می توان از ضررهای مکرر پیشگیری کرد.

وی ادامه داد:تاب آوری اقتصاد در شوکهای داخلی و خارجی می تواند خود را تنظیم کند یکی از این شوکها می تواند شوک ناشی از بحران کرونا باشد لذا فردا یا فرداها ممکن است اتفاقات دیگری رخ دهد و این نشان دهنده این است که انبار ذخیره مواد بهداشتی کشور و مسائل مختلف مانند ذخایر استراتژیک باید به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد تا مشکلاتی همچون احتکار و یا نبود اقلام بهداشتی در کشور به وجود نیاید.

دکتر قادری در پایان افزود: بنابراین پیش از وقوع هر بحرانی باید نقاط آسیب ،شناسایی شود تا در حوادث و اتفاقات اینچنینی شهر فلج نشود و این اتفاقاتی که افتاد بسیاری به نان شب محتاج می شوند و افرادی که نمی توانند کار کنند از کجا قرار است تامین شود کما اینکه برخی کارمندند و از دولت حقوق خود را دریافت می کنند، اما آنها که دستشان به جایی بند نیست از کجا می خواهند منابع معیشتی خود را تامین کنند، اینها مسائلی است که باید به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد و برای آن چاره جویی شود تا کشور در بحرانهایی نظیر اپیدمی کرونا با بحران دیگری مواجه نشود .

نویسنده:آذر رجبی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
اقدامات شركت بهره برداري متروي تهران براي مقابله با ويروس كرونا

اقدامات شركت بهره برداري متروي تهران براي مقابله با ويروس كرونا

مدیر عامل متروی تهران گفت: شركت بهره برداری مترو در كشور عملکرد پیشگیرانه خود از اسفندماه سال جاری آغاز كرده و با توجه به شیوع بیماری کرونا دستور العمل هایی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه ابلاغ شد و اين كار با حساسیت و دقت بیشتری روزانه به منظور پیشگیری و کنترل ویروس کرونابرای حفظ سلامت مسافران انجام مي شود.
توصیه رهبر معظم انقلاب به مردم شریف ایران برای دفع بلا

توصیه رهبر معظم انقلاب به مردم شریف ایران برای دفع بلا

رهبر معظم انقلاب در پیامی در اینستاگرام فرمودند:دعای هفتم صحیفه سجادیه دعای بسیار خوب و خوش مضمون است که می‌توان با این الفاظ زیبا و با توجه به معانی آن با پروردگار سخن گفت.