کد خبر: ۱۰۸۴۴۲
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۹
چند سالی است که خانه حسین محجوبی، نقاش پیشکسوت و طراح‌ پارک‌های معروف تهران، به موزه تبدیل شده است و از همان زمان‌ها یا شاید پیشتر وعده تغییر نام خیابانی که منزل این هنرمند در آن واقع شده هم داد شد؛ اما هنوز هیچ اقدامی صورت نگرفته است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،حسین محجوبی که به‌تازگی به دهه‌ی ۹۰ زندگی وارد شده است، حدود ۵۶ نمایشگاه انفرادی برگزار کرده و در بیش از ۱۰۰ نمایشگاه نقاشی داخلی و خارجی شرکت کرده است. مناظر طبیعی، سبز و آرام مهمترین خصیصه نقاشی‌های محجوبی است. اگرچه خودش می‌گوید این نقاشی‌های آرام در واقع اعتراض به «انسان» است؛ انسانی که به جای اسب‌ها ماشین کاشته است و اعمالش باعث شده تا از این طبیعت خدادی، چیزی جز درخت‌های لاغر و بی‌جان، باقی نماند. 

البته به نظر می‌رسد سرآغاز توجه محجوبی به طبیعت و گسترش نمود آن در آثار نقاشی این هنرمند از زمانی شکل یا بهتر است بگوییم شدت گرفت که طراحی پارک‌های معروف شهر تهران همچون «ساعی» (که بانی ساخت آن کریم ساعی بود)، «ملت»، «نیاوران» و «جمشیدیه» را برعهده داشت. محجوبی می‌گوید طراحی این پارک‌ها اهمیت نقش درختان‌ در زندگی انسان‌ها را برایش پررنگ‌تر کرد و به همین سبب هم در آثار هنری‌اش بیشتر به این موضوع پرداخت. 

او سال ۹۴ و بعد از نزدیک به ۷۰ سال فعالیت فرهنگی و هنری، خانه خود را در میدان آرژانتین با عنوان «خانه محجوبی» تبدیل به موزه کرد؛ خانه‌ای که بسیاری از تابلوهای نقاشی این هنرمند را در دل خود جا داده است. 

حدودا همان زمان نیز از سوی مسئولان وقت شهرداری تهران این وعده داده شده که خیابانی که خانه این هنرمند پیشکسوت در آن واقع شده است نیز به نام او تغییر نام پیدا کند؛ وعده‌ای که با وجود گذشت سال‌ها هنوز به سرانجام نرسیده است. 

حالا حسین محجوبی در گفت‌وگویی با ایسنا در این زمینه اظهار می‌کند: حدود ۴۵ سال است که در این منطقه ساکن هستم و ده‌ها برنامه فرهنگی و هنری نیز در این خانه برگزار شده است. من شش سال در شهرداری فعالیت فرهنگی و هنری انجام می‌دادم و ۱۲ سال هم در ساختن پارک‌های تهران مشغول به کار بودم.

او ادامه می‌دهد: در تمام دنیا این کار معمول است که برای حفظ تاریخ برای آیندگان و تقدیر از هنرمندان چنین کارهایی انجام می‌شود که نام یک خیابان را به نام هنرمندی تغییر دهند. اینجا نیز می‌خواستند چنین کاری انجام دهند. از مدت‌ها پیش و در زمان شهردار بودن آقای قالیباف این وعده داده شد، اما همچنان انجام نشده است.

محجوبی خاطرنشان می‌کند: من به این کار نیازی ندارم. در مرز ۹۰ سالگی هستم و فعالیت‌های زیادی در عرصه فرهنگ و هنر انجام داده‌ام. طبیعتا این اقدام شهرداری می‌تواند یادمانی برای نسل‌های آینده باشد.

انتهای پیام
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
اقدامات شركت بهره برداري متروي تهران براي مقابله با ويروس كرونا

اقدامات شركت بهره برداري متروي تهران براي مقابله با ويروس كرونا

مدیر عامل متروی تهران گفت: شركت بهره برداری مترو در كشور عملکرد پیشگیرانه خود از اسفندماه سال جاری آغاز كرده و با توجه به شیوع بیماری کرونا دستور العمل هایی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه ابلاغ شد و اين كار با حساسیت و دقت بیشتری روزانه به منظور پیشگیری و کنترل ویروس کرونابرای حفظ سلامت مسافران انجام مي شود.
توصیه رهبر معظم انقلاب به مردم شریف ایران برای دفع بلا

توصیه رهبر معظم انقلاب به مردم شریف ایران برای دفع بلا

رهبر معظم انقلاب در پیامی در اینستاگرام فرمودند:دعای هفتم صحیفه سجادیه دعای بسیار خوب و خوش مضمون است که می‌توان با این الفاظ زیبا و با توجه به معانی آن با پروردگار سخن گفت.
آخرین اخبار