کد خبر: ۱۰۸۳۸۰
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۰
شهر فردا بررسی کرد
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس دهم با اشاره به عدم مدیریت به موقع برای پخش اقلام بهداشتی مورد نیاز مردم در شرایط اپیدمی ویروس کرونا گفت: اگر اقلام بهداشتی از چرخه تولید به صورت مستقیم در اخیار مردم قرار بگیرد قطعا با کمبود و مافیای احتکار این اقلام در کشور روبرو نخواهیم شد.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،سید ناصر موسوی لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس  شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار«شهر فردا»پیرامون تعطیلی مجلس و شیوع اپیدمی بیماری کرونا در کشور اظهار داشت: تعطیلی مجلس به دلیل بیماری که شیوع پیدا کرده است اتفاق افتاده و قطعاً جایی که نیاز به کمک رسانی مجلس باشد و فراخوان رئیس و هیئت رئیسه مجلس صورت بگیرد، این آمادگی وجود دارد که هر زمان فراخوان دهند اعضاء حضور یافته و یا تلفنی و غیرحضوری جلسه برای حل موضوعات مطروحه برقرار شود.

 لارگانی در ادامه افزود: در خصوص مصوبات مجلس و تاثیر بیماری کرونا بر اقتصاد کشور به خصوص اقتصاد سلامت کشور باید گفت هر زمان که دولت به مجلس  درخواست بررسی بودجه در حوزه سلامت را داشته باشد مجلس این بخش را بررسی و راهکارهای موجود را پس از بررسی تصویب و اجرا می کند.

وی پیرامون کمک آمریکا و سازمان بهداشت جهانی به ایران به خبرنگار «شهر فردا» گفت: باید گفت بعید است که آمریکا همانند وعده های توخالی که پیش از این داده است به ایران کمک کند اما در بحث صلیب سرخ جهانی و سازمان بهداشت جهانی اگر بخواهند کمکی به ایران داشته باشند و نیاز به همراهی مجلس باشد قطعا مجلس این آمادگی را دارد .
وی در ادامه افزود: اما تاکنون هیچ درخواستی از هیئت رئیسه برای تشکیل جلسه و یا صحبت تلفنی با نمایندگان مطرح نشده و مجلس ، دولت و قوه قضاییه همچنین نیروی انتظامی دست در دست هم داده تا برای حل این مشکل راهکاری پیدا کنند.

 لاریگانی در ادامه تصریح کرد: مسئله ای که در حال حاضر می توان به آن اذعان داشت حرکت ملت ایران در شرایط کنونی است که مانند هشت سال دفاع مقدس که ایران در مقابل استکبار جهانی ایستاد مردم با حضور در صحنه این بیماری را که حقیقتاً جز بیماری های واگیر و خطرناک است در نوردیده و بر آن فائق می آیند.

 عضو کمیسیون اقتصادی مجلس دهم تاکید کرد: مجلس در ارتباط با بودجه هر زمان که دولت متمم بودجه برای سال جاری را بیاورد موظف است آن را در دستور کار خود قرار دهد، اما تاکنون درخواستی از مجلس نشده است.

 وی تاکید کرد: پیرامون اقلام بهداشتی در کشور باید گفت اکثر کارخانجات و شرکت های تولیدی لوازم بهداشتی، به صورت سه شیفته مشغول به کار هستند اما بحثی که جای آن در اینجا خالی است و کشور را دچار مشکل کرده  توزیع‌کنندگان این اقلام است که متاسفانه مدیریتی برای پخش این اقلام در وزارت صنعت ، معدن و تجارت وجود ندارد.
وی اذعان داشت: متاسفانه عدم توانایی در مدیریت بحران وزیر صنعت ، معدن و تجارت  باعث این رویداد در کشور شده است اما در مقابل قابلیتی که پزشکان و پرستاران و بهیاران کشور دارند در هیچ جای دنیا یافت نمی شود، همانطور که از اخبار رسیده معلوم است جریان موجود حاکی از آن است که پرستاران دو هفته است که به خانواده هایشان سر نزده اند و در حال رسیدگی به بیماران درگیر این ویروس هستند که کارشان ستودنی است.  
وی پیرامون اقلام نایاب همچون ماسک و دستکش و گرانی این اقلام بهداشتی در کشور افزود: اگر سری به خیابان ناصرخسرو بزنید همانطور که در خبر ها از رسانه ملی پخش شد پلاستیک فروشی ها الکل و ماسک دارند اما ستاد تنظیم بازار که آقای رحمانی فضلی بسیار فریاد می زدند که برای افزایش قیمت بنزین جلسه تشکیل داده ایم و همه چیز تحت کنترل است، افزایش قیمت برای کالاها نخواهیم داشت ، اکنون متاسفانه می‌توان مشاهده کرد که همه کالاهای اساسی کشور افزایش قیمت داشته است و این گرانی بر روی همه کالاهای اساسی و در حال حاضر کالای پزشکی مورد نیاز مردم اثر گذاشته، چرا باید کشور با چنین سود جویانی روبرو باشد، که از این شرایط سوءاستفاده کنند.

 وی با اشاره به اینکه اگر محصولات بهداشتی از چرخه تولید مستقیما در اختیار مردم قرار بگیرد قطعاً کمبودی در این زمینه به وجود نخواهد آمد، پیرامون بودجه  99 نیز افزود:  بلاتکلیفی بودجه ۹۹ با توجه به شرایط موجود و عدم برگزاری جلسات صحن علنی مجلس توسط نامه‌ای که رئیس محترم مجلس برای مقام معظم رهبری نوشتند از این بلا تکلیفی خارج شده و با حکم حکومتی پس از بررسی در کمیسیون تلفیق  به شورای نگهبان فرستاده شده است.

وی همچنین پیرامون بودجه دو دوازدهم که قرار بود اجرا شود، خاطر نشان ساخت: بخشی از این بودجه قرار بود دو دوازدهم تصویب شود اما  موضوعی که در اخبار شنیده شد بودجه سال 99در کمیسیون تلفیق در اختیار قرارگرفت و به شورای نگهبان ارسال شد  و در زمان مقرر برای یک سال اجرایی خواهد شد.

نویسنده: آذر رجبی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
کرونا در کمین فراموش‌کاران

کرونا در کمین فراموش‌کاران

فراموشی دستورالعمل‌های بهداشتی در این روزها آتش کرونا را دوباره شعله‌ور کرده و ضرورت دارد که مردم رعایت الزامات فاصله‌گذاری اجتماعی را دوباره از سر بگیرند.
برگزاری دوره های آموزشی دولتی توسط انجمن علمی اقتصاد شهری ایران

برگزاری دوره های آموزشی دولتی توسط انجمن علمی اقتصاد شهری ایران

دوره های آموزشی کارمندان دولت در گستره استانی توسط انجمن علمی اقتصاد شهری ایران برگزار می شود.