کد خبر: ۱۰۷۹۲۴
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۱
مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران اعلام کرد
یکی از شروط صدور پروانه تاکسیرانی تأهل فرد متقاضی است. شرط تأهل سبب شده افراد مجردی که تمایل به انتخاب شغل تاکسیرانی را دارند، ناتوان از دست‌یابی به این شغل باشند. مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران در این باره گفت: باتوجه به واقعیت جامعه درحال پیگیری اصلاح این شرط هستیم.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،همزمان با اعمال تحریم‌ها و آشفتگی وضعیت اقتصادی کشور، تلاش برای یافتن شغلی با درآمد پایدار به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های هر جوان ایرانی تبدیل شد و همچنان این دغدغه بر گریبان جوانان به محکمی چنگ زده است و گویی خیال رهایی ندارد.

با توجه به وضعیت اقتصادی، روز به روز بر کاهش آمار ازدواج افزوده می‌شود و به گفته بسیاری از مسئولان و کارشناسان بیکاری جوانان و نداشتن شغل مهمترین دلیل افزایش سن ازدواج است.

حال به منظور بهبود این وضعیت و رهایی از شرایط موجود، مسئولان مرتبط باید به دنبال اصلاحات قوانین به روز نشده‌ای باشند که بر تشدید بیکاری جوانان و عدم دست‌یابی به شغل اصرار مکرر ورزیده‌اند.

یکی از این قوانین مربوط به اخذ مجوز و صدور پروانه تاکسیرانی است. بنابر «آئين نامه اجرائی قانون الحاق يک تبصره به ماده واحده قانون راجع به تمركز امور مربوط به تاكسيرانی شهر تهران زير نظر شهرداری تهران مصوب 1359/03/28 شورای انقلاب جمهوری اسلامی ایران و اصلاحیه آن مصوب 1379/06/13» یکی از شروط صدور پروانه تاکسیرانی، تأهل فرد متقاضی است.

طبق آخرین آمار سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران، تعداد راننده تاکسی‌های پایتخت برابر با 80 هزار نفر است. به معنای دیگر 6 درصد از جمعیت شهر را جامعه تاکسیرانان تشکیل می‌دهند.

بنابراین با وضعیت اقتصادی موجود و افزایش سن ازدواج، اصلاح «شرط تأهل» فرد متقاضی می‌تواند بار بسیار ناچیزی از بیکاری و فراهم شدن بستری به منظور ازدواج جوانان، کم کند.

در همین رابطه؛ علیرضا قنادان در گفت‌وگو با  شهرنوشت، با اشاره به اینکه شرط تأهل برای صدور پروانه تاکسیرانی جزو آیین نامه مصوب هیئت وزیران است، تصریح کرد:  این مصوبه قدیمی در سال 1374 در قالب ضوابط قانونی به سازمان تاکسیرانی ابلاغ شد.

او با بیان اینکه درحال پیگیری اصلاحات مواردی از این آیین نامه هستیم، تأکید کرد: یکی از مهم‌ترین مواردی که باید مورد بازنگری قانون گذاران قرار گیرد، شرط تأهل است. با توجه به واقعیت اجتماع، افراد مجردی که قصد انتخاب شغل تاکسیرانی و بعد از آن تشکیل خانواده را دارند، دچار مشکل هستند.

مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران افزود: تا زمانی که مقررات و ضوابط اصلاح نشود ما ملزم به رعایت و اجرای آن هستیم. البته استثنائات و تبصره‌هایی برای افراد مجرد هم وجود دارد اما همه شامل آن نمی‌شوند.

قنادان در مورد استثنائات توضیح داد: اگر صلاحیت فرد مجرد متقاضی توسط سازمان یا موسسه‌ای احراز شود و هچنین این فرد سرپرست خانوار باشد، با صدور پروانه تاکسی برای این فراد موافقت خواهد شد.

مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران با بیان اینکه یکی از سازمان‌های که می‌تواند بسیار شفاف به ما اعلام کند و ظرفیت همکاری آن به تازگی ایجاد شده، کمیته امداد امام خمینی (ره) است، عنوان کرد: کمیته امداد امام خمینی (ره) اطلاعات شفاف و بسیار کاملی راجع به مددجویان خود دارد. سیاست کمیته امداد امام خمینی (ره) توانمندسازی مدد جویان برای ایجاد یک شغل و  امرار معاش است. طبق تفاهم‌نامه‌ای که با کمیته امداد امام خمینی (ره) در چند روز گذشته منعقد شد، معرفی توسط کمیته امداد می‌تواند مبنای احراز صلاحیت افراد مجرد متقاضی قرار گیرد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
برگزاری دوره های آموزشی دولتی توسط انجمن علمی اقتصاد شهری ایران

برگزاری دوره های آموزشی دولتی توسط انجمن علمی اقتصاد شهری ایران

دوره های آموزشی کارمندان دولت در گستره استانی توسط انجمن علمی اقتصاد شهری ایران برگزار می شود.
بررسی مطالبات مردم از مجلس یازدهم در گفتگوی ویژه خبری

بررسی مطالبات مردم از مجلس یازدهم در گفتگوی ویژه خبری

دکتر قادری سردبیر شهر فردا در گفتگوی ویژه خبری سه شنبه شب ۶ خرداد ۹۹ گفت: توجه ویژه به کسب و کارها و تزریق نقدینگی به مولدها می تواند بخشی از مشکلات اقتصادی کشور را حل کند.