کد خبر: ۱۰۷۵۳۵
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۳
کارشناس مذهبی گفت: حضرت زهرا هم الگوی زنان است و هم مردان همانطور که امام زمان عج می فرماید ما حجت همه مردم هستیم و مادر ما حجت بر ما ائمه اطهار است و بالاترین مقام برای یک زن این است که او می تواند بالاترین مقام را داشته و حجت بر ائمه شود.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،مهدی احمدی طلبه حوزه علمیه قم و مبلغ دین پیرامون اوصاف حضرت زهرا (س) در گفتگو با خبرنگار «شهر فردا» گفت: بارزترین صفت حضرت زهرا سلام الله علیه جنبه معنوی و روحانی حضرت است و طبق مبانی اسلامی ما حضرت زهرا (س)  از معصومین است. 

وی افزود: ایشان به درجه ای از روحانیت رسیده بودند که ارتباطی مستقیم با عالم ماوراءالطبیعه پیدا کرده بودند و این بالاترین مرتبه انسان چه برای زن و چه برای مرد است که به چنین درجه ای برسد و بالاترین ویژگی حضرت این است که به مقام ولایت رسیدند و ولایت هم بدین معناست که کسی که ولی خدا می شود بدون واسطه و به صورت مستقیم و مستمر بتواند با خداوند ارتباط دائم و حضوری داشته باشد. 

احمدی افزود:در اصطلاح به این علم، علم حضوری می گویند کسی که به این مرحله از معنویت برسد که که دائما وجود خدا را حس کند و تمام اعمال  و سکنات و رفتارش را برای دین خدا تصحیح کند. لذا بارزترین و بهترین ویژگی حضرت زهرا همین است.

این کارشناس مذهبی در ادامه گفت: حضرت زهرا هم الگوی زنان است و هم مردان همانطور که امام زمان عج می فرماید ما حجت همه مردم هستیم و مادر ما حجت بر ما ائمه اطهار است و بالاترین مقام برای یک زن این است که او می تواند بالاترین مقام را داشته و حجت بر ائمه شود یعنی حضرت زهرا سلام الله علیها. 

وی افزود: دیدی که نسبت به زن و در تمام ادیان وجود دارد به خصوص در دین اسلام این است که حضرت زهرا می تواند حتی مقامی بالاتر از انبیا به جز حضرت رسول و حضرت علی علیه از همه انبیا و اولیا الهی از لحاظ معنوی مقامش برتر و بالاتر است و این از نظر معنوی بهترین دید نسبت به زن است یعنی زن می تواند به حقیقت ولایت که باطن نبوت و اولیا الهی بودن است زنان می توانند برسنند و هیچ دینی چنین دیدگاهی نسبت به زن ندارد. 

احمدی ادامه داد: یکی دیگر از صفات بارز حضرت زهرا سلام الله علیها این است اما برخی حضرت را منحصر در برخی صفات می کنند که حتی زنانی که ممکن است ایمان هم نداشته باشند این اصول را رعایت می کنند که آن بحث خانه داری، تحمل مشکلات، که قطعا درست است ولی اینها پایین ترین صفات برای حضرت بوده است اما موضوعی که بارز است این است ایشان بهترین الگو برای زندگی برای زنان امروزی است. 

وی افزود: یکی دیگر از خصوصیاتی که حضرت داشتند و می تواند برای بانوان سرزمینمان الگو باشد بحث حجاب و پوشش ایشان است . 

این کارشناس مذهبی تصریح کرد: زن گل است و اگر این گل در فضای آزاد و در معرض انواع نور قرار بگیرد پژمرده می شود و اگر زن خود را مانند گل با ارزش بداند مقامش نیز بالاتر می رود و اما در بحث دید امروزی و فلسفه غربی که به زن می شود با دید ابزاری به زن نگاه می شود لذا دین اسلام و حضرت زهرا دیدی کاملا متفاوت به زنان دارند. 

احمدی در ادامه در پاسخ به اینکه  در حال حاضر ما در دوره ای زندگی می کنیم که انفجار اطلاعات است و مردم و به ویژه بانوان به راحتی می توانند از طریق فضای مجازی نسبت به احوال زنان آنطرف مرزها آشنا شوند و بعضا از آنان الگو بگیرند و این الگو با شرایط کشور ما متضاد است، لذا اکنون چطور می شود با این اطلاعات می توان حضرت زهرا به بانوان معرفی کرد و ایشان را به عنوان الگو به بانوان معرفی کرد، عنوان داشت:  تنها راه این است که زیبایی های زندگی حضرت زهرا به بانوان معرفی شود به نحوی که هدف از خلقت انسان و خصوصا بانوان چیست؟ و این اگر برای بانوان مشخص شود و با هجمه اطلاعات و الگوهای غربی که برای زنان ما وجود دارد اگر بانوان از زیبایی زندگی حضرت زهرا بداند و ببیند اتفاقا سمت حضرت را گرفته و ایشان را الگوی خود قرار خواهند. 

وی افزود: اطلاعات بانوان ما نسبت به حضرت زهرا بسیار کم است و باید بانوان بدانند که بهترین راه این است که فلسفه خلقت انسان یا زنان برای دختران و زنان روشن شود و آن فلسفه غربی ها با تفکرات حضرت زهرا مقایسه و روشن شود قطعا بانوان به سمت حضرت زهرا خواهند رفت. 

احمدی در پایان تصریح کرد: بانوان ما در مبنای فکری حضرت مشکل دارند لذا باید این مکتب برای زنان معرفی شود. 

وی افزود: کتابی درباره حضرت زهرا سلام الله به نگارش کاظم قزوینی  به نام فاطمه من اللحد الی احد که عربی است و ترجمه فارسی نیز شده و جنبه های مختلف زندگی حضرت زهرا در این کتاب بررسی شده است و کتاب دیگری مرحوم آقای رحمانی همدانی دارند به نام فاطمه خوشحالی قلب پیامبر که الفاطمه قلب المصطفی که نویسنده آن نویسندگانی قدر بوده اند بسیار مستند است. 

وی در آخر در توصیه به بانوان کشور گفت: بهتر است معرفت و شناخت خود را نسبت به حضرت زهرا افزایش دهند به این معنا که وقتی انسان به سمت زیبایی و کمال سوق پیدا کند به طرف آن ذوب می شود و به طرف آن جذب می شود و وقتی زیبایی ها و کمالات حضرت زهرا برای انسان مشخص شود به همان طرف جذب خواهد شد و اگر این زیباییها برای بانوان مشخص شود قطعا این الگویی مناسب برای آنان خواهد بود. 
 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
اقدامات شركت بهره برداري متروي تهران براي مقابله با ويروس كرونا

اقدامات شركت بهره برداري متروي تهران براي مقابله با ويروس كرونا

مدیر عامل متروی تهران گفت: شركت بهره برداری مترو در كشور عملکرد پیشگیرانه خود از اسفندماه سال جاری آغاز كرده و با توجه به شیوع بیماری کرونا دستور العمل هایی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه ابلاغ شد و اين كار با حساسیت و دقت بیشتری روزانه به منظور پیشگیری و کنترل ویروس کرونابرای حفظ سلامت مسافران انجام مي شود.
توصیه رهبر معظم انقلاب به مردم شریف ایران برای دفع بلا

توصیه رهبر معظم انقلاب به مردم شریف ایران برای دفع بلا

رهبر معظم انقلاب در پیامی در اینستاگرام فرمودند:دعای هفتم صحیفه سجادیه دعای بسیار خوب و خوش مضمون است که می‌توان با این الفاظ زیبا و با توجه به معانی آن با پروردگار سخن گفت.
پربازدیدترین ها
آخرین اخبار