کد خبر: ۱۰۷۵۱۷
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۱
معاون گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد خبر داد
معاون گرشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد از برگزاری دومین جشنواره ملی نقالی و شاهنامه خوانی با حضور کودکان و نوجوانان سراسر کشور در مشهد خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، نرگس شالچیان گفت: جشنواره ملی نقالی و شاهنامه‌خوانی باهدف بیان آموزه‌های اخلاقی شاهنامه آشنا کردن کودکان و نوجوانان با آیین پهلوانی، جوانمردی و ارزش‌های والای انسانی در مشهد برگزار می‌شود.
وی با بیان اینکه جذابیت نهفته در شاهنامه قدرت یادگیری را افزایش می دهد و نکات آموزشی، اخلاقی، عرفانی و ... را می‌آموزند، اظهار کرد: برگزاری جشنواره نقالی با محوریت کودک و نوجوان به گسترش فرهنگ شاهنامه کمک شایانی می کند و موجب پیوستگی ملی و مذهبی می‌شود. از دیگر مزایای این برنامه این است که کودکان و نوجوانان کشور با هر قومیت یا باوری را به هم نزدیک می سازد و این جشنواره به ایجاد انگیزه در همسالان آنان منجر می‌‌شود.
معاون گرشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد تصریح کرد: شاهنامه حکیم خردگرای توس، جدا از اینکه حافظه قومی ملت ایران به شمار می آید، نوعی حماسه جهانی محسوب می شود و از این رو ضروری است که مورد عنایت مسئولان فرهنگی و نظام آموزشی ایران قرار گیرد. با پیشرفت علم و گسترش تکنولوژی و ورود ابزارهای ارتباطی مختلف به دنیای کودک و نوجوان، شخصیت‌های خیالی و بازی‌های کامپیوتری برای کودکان و نوجوانان ما به عنوان نماد و الگوی رفتاری در آمده‌اند و این موضوع باعث مغفول ماندن اسطوره‌های ملی شده است. در فرهنگ چند هزار ساله ایران، آثار منظوم و منثور بزرگی پدید آمده که هر کدام می‌تواند منظری از منشور چندوجهی این فرهنگ را به نمایش بگذارد.
مرحله فراخوان جشنواره از 15 بهمن ماه آغاز و تا 15 اسفندماه ادامه دارد، در این مدت متقاضیان شرکت در این جشنواره در دو گروه سنی 5 تا 9 سال و 10 تا 15 سال می نوانند فیلم اجرای نقالی و شاهنامه خوانی خود را با حجم حداکثر 25 مگابایت در سایت visit.mashhad.ir بارگزاری نمایند.
پس از آن مرحله داوری تخصصی انجام می شود و 60 نفر انتخاب خواهند شد که آثارشان از 25 اسفند98 تا 15 فروردین99 در سایت آپارات بارگزاری می‌شود تا توسط آراء مردمی نیز مورد سنجش قرار گیرد. همزمان مرحله داوری تخصصی نهایی نیز صورت خواهد گرفت و درنهایت 25 نفر برگزیده طی دوروز در سوم و چهارم اردبهشت 99 بر روی صحنه در مشهد به رقابت می‌پردازند.
گفتنی است که از هرگروه سنی 3 نفر در این رقابت برگزیده و جوایزی به ایشان اهدا خواهد شد. متقاضیان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 051 -3135 (تلفن خدمات گردشگری و زیارت شهرداری مشهد) تماس حاصل فرمایند.
 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
منتقمین پایتخت پیام خونخواهی سردار شهید را به گوش  دنیا رساندند

منتقمین پایتخت پیام خونخواهی سردار شهید را به گوش دنیا رساندند

پیکرشهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و شهید ابو مهدی مهندس و شهدای مقاومت درحالیکه بر دستان میلیونی منتقمان پایتخت تشیع شد با نماز ولی امر مسلمین رهبر معظم انقلاب بدرقه گردید. حضور اعضای کتائب حزب الله عراق در مراسم تشییع شهید سلیمانی در تهران
خروج هواپیمای تهران-ماهشهر از باند فرودگاه/ این حادثه مصدوم نداشت

خروج هواپیمای تهران-ماهشهر از باند فرودگاه/ این حادثه مصدوم نداشت

صبح امروز هواپیمای شرکت کاسپین که قرار بود ماهشهر را به مقصد تهران ترک کند، از باند فرودگاه خارج شد! رویدادی که منجر به وارد آمدن خساراتی به هواپیما شد، اما آن گونه که گزارش‌ها نشان می‌دهد، خوش بختانه فرجام تلخی به دنبال نداشته است.