کد خبر: ۱۰۶۸۷۴
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۰
محمد عدالتخواه در گفتگو با شهر فردا مطرح کرد
کارشناس حوزه مسکن با اشاره به یک میلیون خانه خالی در شهر تهران گفت: افزایش یا کاهش و یا رکود قیمت مسکن هیچ تاثیری در تغییر اجاره بهای آن ندارد کما اینکه مالکان می توانند خانه های خود را احتکار کنند چرا که قانونی برای خانه های خالی وجود ندارد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،بررسی های صورت گرفته توسط کارشناسان حوزه مسکن حاکی از آن است که قیمت مسکن با توجه به رشد 3 درصدی در چند ماه اخیر با رکود قیمت روبرو شده اما رسانه ها از افزایش معاملات در این حوزه خبر می دهند چنانچه حجم معاملات قبل از 13 و بعد از 18 دی ماه به اندازه ای بوده که  به رشد قراردادها در آذرماه منجر شده است.

از این رو افزایش 8 و نیم درصدی قیمت های قطعی در آذر ماه ناشی از تغییرات قیمت بنزین از میزان رشد قیمت در ماههای آینده را کاسته است  این در حالی است که در آذرماه امسال یعنی همین بازه زمانی 22 روز ابتدایی مبایعه نامه ها در تهران نسبت به آذر ماه سال قبل 9 درصد بالا رفته و همچنین قراردادهای خرید و فروش ملک در کشور طی 22 روز ابتدایی آذرماه امسال 11 درصد نسبت به زمان مشابه در سال قبل کاهش قیمت را نشان می دهد.  بر همین اساس شهر فردا با توجه به تحولات صورت گرفته حوزه مسکن  در ماههای اخیر با محمد عدالت خواه کارشناس حوزه مدیریت شهری و مسکن پیرامون تاثیر رکود قیمت مسکن بر توان خرید مسکن و همچنین تغییر و تحول در بخش اجاره بهای مسکن به بحث و گفتگو نشسته است.

محمد عدالت خواه کارشناس حوزه مسکن در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،پیرامون رکود قیمت مسکن در شرایط اقتصاد کنونی کشور گفت: با توجه به کاهش ارزش پول ملی  کلیه کالاها با افزایش قیمت روبروست کمااینکه قیمت مسکن نیز تحت تاثیر این امر می تواند رشد مثبت و یا منفی داشته باشد.
جولان محتکران مسکن در شهر/ ارزیابی ثبات بازار مشتریان مسکن با وجود رشد 3 درصدی قیمتها
این کارشناس حوزه مسکن با اشاره به اینکه اگر به مسکن به عنوان یک کالای قیمتی نگاه شود در شرایط اقتصادی کشور هم می تواند برای عده ای منبع درآمد خوبی باشد و هم برای عده ای کالایی دست نیافتنی، لذا این منبع درآمد در عین سودآوری زیان بار نیز خواهد بود، اظهار داشت: عده ای برای سرمایه گذاری سرمایه خود را در این حوزه صرف می کنند با این نیت که به وقت مناسب این کالا را با قیمتی دو برابر ویا چند برابر به فروش برسانند.

وی افزود: همانطور که در قانون اساسی پیش بینی شده است به اقشار دهک پایین، کارگران و ... توجه خاصی شود از این رو دولت باید سیاست خاصی را به کار برد که بتواند این افراد را صابخانه کند .

این کارشناس بخش مسکن  با اشاره به اینکه قیمت مسکن به دو عامل بستگی دارد یک هزینه های ساخت و نیرو و ... و دیگری قیمت زمین تاکید کرد: با توجه به اینکه بخشی از زمین های بایر کشور در تملک دولت قرار دارد و اسناد این زمین ها در اختیار دولت است، دولت می تواند با استفاده از بخشی از این زمین ها برای اقشار کم درآمد و دهک های پایین از افزایش سعودی قیمت مسکن جلوگیری کرده و افراد کم برخوردار را از مسکن های خالی برخوردار کرده و به این قشر کمک نماید.

وی در پاسخ به این سوال که قیمت مسکن افزایش 3 درصدی داشته و این افزایش قیمت در رکود و ثبات به سر می برد، گفت: با توجه به اینکه بخش اعظم اقتصاد جامعه به تولید مسکن توجه و تمرکز دارد اشتغال در حوزه مسکن اگر منطقی نباشد می تواند در تغییر قیمت، افزایش و یا کاهش قیمت مسکن تاثیر گذار باشد. دلیل عمده افزایش قیمت مسکن به واسطه سودجویانی است که با داشتن زمین اقدام به ساخت و ساز کردند با این تصور که سود هنگفتی از این ساخت و ساز کسب کنند.

وی افزود: ثبات قیمت و یا رکود در حوزه مسکن زمانی معنی می یابد که منطقی باشد چرا که دهک های پایین توان خرید خانه را داشته باشند اما ثبات فعلی قیمت مسکن تاثیری در توان خرید اقشار کم برخوردار ندارد چرا که افرادی در دهک های بالا  و توان خرید خانه قطعا دارای دو یا سه مسکن نیز هستند بنابرای ثبات قیمت و یا رکود قیمت مسکن به حال این افراد تفاوتی نمی کند.

عدالت خواه در ادامه با اشاره به اینکه بیش از یک میلیون مسکن خالی در کشور وجود دارداما همچنان نمی توان به کاهش هزینه های املاک اجاره ای دل بست، تصریح کرد: متاسفانه به دلایل متعددی با وجود رکود در بازار مسکن به دلیل سیاست های اجاره و مالک و مستاجر مشاهده می شود با وجود رکود در قیمت مسکن اجاره ها بالاتر نیز می رود لذا باید دولت و مسئولین هر چه زودتر چاره ای اندیشیده و از بالا رفتن روز افزون قیمت اجاره برای اقشار کم برخوردار جلوگیری و برای خانه های خالی راهکاری پیشنهاد دهد تا هم بی خانمانها و یا خانه اولی ها خانه دار شوند و هم افرادی که خوش نشین و در اصطلاح اجاره نشین هستند طعم خانه دار شدن را بچشند.

وی افزود: اینکه فکر کنید رکود در مسکن تمام شود و این رکود به ضرر طبقات پایین و دهک های پایین باشد کاملا اشتباه است و دنبال چنین رکود و یا ثبات قیمتی در مسکن رفتن کاملا غلط و دور از ذهن است چرا که بهتر است به جای ثبات قیمت مسکن به دنبال راه حلی برای تولید مسکن بیشتر و ایجاد اشتغال در این حوزه فکر کرد تا دهک های ضعیف نیز بتوانند صاحبخانه شوند.

عدالتخواه با اشاره به اینکه سرمایه داران و مالکان می توانند خانه های خود را خالی نگه دارند و قانون خانه های خالی نیز به اجرا در نمیاد، تاکید کرد: ثبات قیمت مسکن تاثیری در پایین آمدن اجاره بها ندارد چرا که در هر شرایطی مالکان می توانند احتکار خانه داشته باشند .


نویسنده:رجبی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
اقدامات شركت بهره برداري متروي تهران براي مقابله با ويروس كرونا

اقدامات شركت بهره برداري متروي تهران براي مقابله با ويروس كرونا

مدیر عامل متروی تهران گفت: شركت بهره برداری مترو در كشور عملکرد پیشگیرانه خود از اسفندماه سال جاری آغاز كرده و با توجه به شیوع بیماری کرونا دستور العمل هایی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه ابلاغ شد و اين كار با حساسیت و دقت بیشتری روزانه به منظور پیشگیری و کنترل ویروس کرونابرای حفظ سلامت مسافران انجام مي شود.
توصیه رهبر معظم انقلاب به مردم شریف ایران برای دفع بلا

توصیه رهبر معظم انقلاب به مردم شریف ایران برای دفع بلا

رهبر معظم انقلاب در پیامی در اینستاگرام فرمودند:دعای هفتم صحیفه سجادیه دعای بسیار خوب و خوش مضمون است که می‌توان با این الفاظ زیبا و با توجه به معانی آن با پروردگار سخن گفت.
پربازدیدترین ها
آخرین اخبار