کد خبر: ۱۰۶۷۳۴
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۹
برنامه گفتگوی ویژه خبری با حضور دکتر صادقی شاهدانی رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق علیه السلام و آقای فرقانی دبیر شورای عالی سیاست گذاری باشگاه تحریم ها و منوچهر متکی وزیر اسبق وزارت امور خارجه پیرامون بررسی راهکارهای غلبه بر تحریم ها از شبکه 2 سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،مجری برنامه سخن خود را با دکتر متکی آغاز کرده و گفت شروع باشگاه تحریمی ها از کجا بوده و ما چه‌کار نکردیم که این باشگاه می تواند برای ما در عرصه بین الملل کاری انجام دهد و برای ما فرصت ایجاد بکند.                         

بررسی راهکارهای غلبه بر تحریم ها دربرنامه گفتگوی ویژه 7 بهمن 98           
دکتر متکی در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر عملکرد باشگاه مقابله با تحریم ها و پس از عرض سلام و تسلیت برای ایام فاطمیه گفت:  همانطور که اشاره شد در بسیاری از کشورها من جمله کشور ما تقریباً از آغاز پیروزی انقلاب کشور با مقوله تحریم همان طور که بسیاری از همسایگان مان و ۲۳ و ۲۵ کشور با مقوله تحریم مواجه هستند‌.

وی افزود: تحریم اساساً رفتاری است که  در یک یا چند کشور به عنوان ابزاری برای تغییر رفتار و کشوری دیگر به کار گرفته می شود.

متکی تصریح کرد: در ۴۰ سال گذشته سلسله اقداماتی انجام گرفته است که هدف پرداختن مقابله با این تحریم ها  نیست. لذا باید دید این حرکت جدید چه حوزه ای را قرار است پوشش دهد دقیقاً یک کار بین المللی است یعنی به عنوان بخشی از دیپلماسی کشور  محسوب می شود و لذا با نمایندگان مجلس مطرح شد ابتدا در قالب یک کمیسیون از کمیسیون های مجلس و سپس که به صورت کمیسیون زمینه این طرح فراهم نشد در قالب فراکسیون تحریمی ها در مجلس شکل گرفت.

وی افزود: کسی که در خط اول مقدم این تحریم هاست آمریکا است. مراد آمریکا در تحریم موضوع خاص و یا مقوله خاص نیست اگر چه در بحث هسته ای ایران به شورای امنیت رفت و آنها خلف وعده بعد از تعلیق داشتند اما هدف هسته ای نیست حتی اگر در بحث هسته ای مذاکره ای شود و به تفاهمی هم برسید راهی دیگر پیدا می کنند که برای اینکه اعمال فشارهایشان را داشته باشند. لذا در گام نخست باید به موضوع تحریم از یک نگاه تهاجمی در دستور کار قرار گیرد . به نظر می رسد که به یک اجماع سازی جدی تر، عمیق تر و باور مندانه تر نسبت به مساله تحریم نیاز است. بخشی از حوزه اقتصادی سیاست های داخلی است که در این بحث نمی گنجد. اگر این اجماع یعنی قوه مقننه، قوه مجریه، قوه قضاییه به مساله تحریم از این منظر نگاه شود برای کشور ظرفیت های جدیدی ایجاد می شود که کشور بتواند ارتباطات بین المللی ایجاد شود.

در ادامه دکتر فرقانی دبیر شورای سیاست گذاری باشگاه تحریمی ها مهمان تلفنی برنامه گفت: همانطور که دکتر متکی گفتند فاز اول پروژه بزرگ سیاست خارجی ایران از دو سال گذشته آغاز شده و فاز اول آن بحث انسجام ملی است که در اواخر این فاز به سر می بریم و امید است که در چند ماه آینده این فاز به پایان برسد و فاز دوم بحث انسجام خارجی بین 25 کشور است که عملا 23 کشور از چین و ترکیه رسما به عنوان سانشن و تحریم مطرح نشده اند.

وی ادامه داد: اما با تعرفه هایی که برای این دو کشور بسته شده جزو تحریمی ها به حساب می آیند. اما برخی سیاست خارجی در حد دیپلماتهای چند کشور مطرح و استقبال شده است و ما منتظر آن هستیم که فاز اول بسته شود تا فاز دوم با شدت بیشتری دنبال شود.
بررسی راهکارهای غلبه بر تحریم ها دربرنامه گفتگوی ویژه 7 بهمن 98

در ادامه برنامه دکتر صادقی شاهدانی در پاسخ به این سوال که در مطالبی که خوانده شده درباره باشگاه در قالب حوزه اقتصادی ادبیاتی به گوش آشنا میرسد که به عنوان مثال می توان به پیام رسان جایگزین سوییفت استفاده از پول های ملی دو جانبه و شاید خیلی از آنها در قالب سیاست های اقتصاد مقاومتی مطرح شده باشد سوال اینجاست که چه ضرورتی دارد و چه نگاه جدیدی از بعد اقتصادی در این قضیه می توان دید که این باشگاه به دنبال آن است، اظهار داشت: در رابطه با باشگاه تحریمی ها مساله اساسی این است که آیا یک مبنای محکم برای آن وجود دارد یاخیر به عبارتی هر اتفاقی که قرار است در داخل و یا خارج از کشور جایگاه خود را بیابد باید حتما یک تئوری داشته باشد.

وی افزود: اگر مساله ای بدون تئوری باشد طبیعی است که اگر هم مطرح شود ممکن است که جایگاه خود را آنطور که باید و شاید پیدا نکند بحث باشگاه تحریمی ها از نظر بنده یک مبنای نظری دارد که در ادبیات مربوطه تحت عنوان گالیشن تئوری پرمیشن از آن یاد می شود پس چیزی نیست که بگوییم بدون مبنا است .

صادقی تصریح کرد: در تئوری ائتلاف به گروهی یا گروههایی دنبال این هستند که هدفی را محقق کنندبرخی از گروهها به دنبال محیط زیست پایدار هستند برخی به دنبال عرضه پایداری هستند مانند گاز طبیعی ، منابع انرژی و موضوعاتی از این قبیل که به عنوان هدف مجموعه ای از گروهها می تواند مطرح باشد.

وی افزود: امروز وقتی این کشور ها مشاهده می شود همه به دنبال هدفی هستند همه به دنبال این هستند که شرایط خود را بهبود بخشند به فرض سطح  رفاه اقتصادی خود را بالا بکشند  همه به دنبال این هستند که بتوانند بازارهای مناسبی را برای خود تدارک ببینند و اوضاع تولید ملی شان را از اینی که هست بهتر شود. و در فشار کمتری قرار بگیرند.

شاهدانی تصریح کرد: تحریم باعث شده که نظام تولید این کشورها، رفاه اجتماعی  مردم، بحث قدرت آنها تحت تاثیرمنفی قرار بگیرد همانطور که کشور ایران تحت تاثیر این تحریم هاست.

وی افزود: بنابراین برای اینکه به این هدف برسیم دو راه وجود دارد یکی اینکه هر کدام از این کشورها به تنهایی به این هدف برسند به عنوان مثال شرایط بازار داخلی خود را بهبود ببخشند و حرکت دیگر این است که یک جریان ائتلافی درست شود و در اینجا شکل گیری یک جریان ائتلافی برای رسیدن به هدف یا اهدافی که بتواند مجموعه ای را در رسیدن به آن هدف کمک کند .

در اینجا یک منطق عقلایی و یک منطق محکم در پشت آن قرار می گیرد و در رابطه با این موضوع به نظر می رسد که کشور نیازمند جریان های ائتلافی در سطح بین الملل است.  اگر قرار است برای مقابله با تحریم به یک دیپلماسی فعال به ویژه یک دیپلماسی فعال اقتصادی رسید .  اگر قرار باشد با تحریم مقابله شود طبیعی است که یکی از راههای این مقابله داشتن دیپلماسی فعال اقتصادی است. اگر دیپلماسی فعال اقتصادی وجود داشته باشد خود به خود تحریم آن فشاری را که بر روی کشور گذاشته است بسیار کم می شود.

وی افزود: به نظر می رسد یک دیپلماسی اقتصادی فعال و پیاده سازی دیپلماسی اقتصادی تا رسیدن به نقطه مطلوب راه زیادی وجود داردو باید در این مسیر حرکت کرد. حال برای اینکه بتوان در این مسیر حرکت کرد ظرفیتی است تحت عنوان 25 کشور که همه محدود شده اند و در وسط این محدودیت این کشورها شرایط را مناسب می بینند که در این ائتلاف عضو شوند . و اگر این ائتلاف شکل بگیرد می توان گفت تک تک اعضا یک شرایط موفقیت آمیزی را نسبت به چیزی که الان در آن هستند در آینده پیدا خواهند کرد.

صادقی شاهدانی افزود: در جریان تشکیل این ائتلاف اگر کشوری به تنهایی حرکت کند ممکن است دیر تر به هدف برسد اما اگر در جریان این ائتلاف باشد قطعا موفقیت سریعتری را نسیب خود خواهد کرد.

در ادامه دکتر متکی در پاسخ به این سوال که این کشورهایی که ذکر می شود تمایل دارند که در این ائتلاف عضو شوند و خود اعتراف کنند که جزو تحریمی ها هستند چرا که اگر عضو این باشگاه شوندقطعا تحریم های بیشتری برای آنها صورت خواهد گرفت آیا همچین ریسکی را خواهند پذیرفت یا خیر گفت: همه کشورها علاقمندند که حضور فعال تر بین المللی داشته باشند اگر این حضور بخشی از منافع آنها را تامین کند قاعدتا رقبت بیشتری دارند ضمن اینکه کشور در بحث کار بین المللی برای مقابله با تحریم بخشی از این مبارزه ما مبارزه با مفاهیم غلطی است که به کشور تحمیل شده بنابراین تحریم یا مبنای شورای امنیتی سازمان ملل دارد یا من درآوردی امریکا است یعنی آمریکا نوعا همه کشورها به آن حرف دارنددر واقع شمول فرامرزی کردن قوانین خود و تصمیمات خود را اعمال می کند چرا این صورت می گیرد براساس ساز و کارهایی که اصل آن ظالمانه است.
    

وی افزود: تحریم امریکایی‌ها هیچگونه مبنای حقوقی بین المللی ندارد و آنان فقط به زور و قدرتشان تکیه می‌کنند.

دکتر متکی تصریح کرد: در حال حاضر شرایط جهانی به گونه‌ای است که اگر ما با کمک دولت کشورمان، طرح باشگاه تحریمی‌ها را راه اندازی و عملیاتی کنیم پازلی در کنار دیگر پازل‌های شکل گرفته در مقابل تحریم‌های امریکا ایجاد کنیم.

وی گفت: نام کشور مشخص را نمی‌توانیم ببریم، اما ۲۳ کشور جزء طیف مذاکراتی ما قرار دارند و هدف ما از مذاکرات میان اعضا، ایجاد ارتباط و اتصال به منظور همکاری‌های اقتصادی است و آنچه مهم است اینکه اگر این اقدام به ثمر بنشیند یعنی مقاومت در برابر تحریم‌ها موفق بوده است.

دکتر فرقانی دبیر شورای سیاستگزاری باشگاه تحریمی‌ها در ادامه ارتباط تصویری با این برنامه درباره احتمال موازی کاری باشگاه تحریمی‌ها با دیگر دستگاه‌های کشور گفت: براساس بیانات رهبر معظم انقلاب باید به دنبال تعامل با دیگر کشور‌ها بود و در راه گسترش روابط سیاسی و اقتصادی گام برداشت.ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
مرز نیم میلیونی قربانیان جهانی کرونا/ تشنج جدی درآمریکا

مرز نیم میلیونی قربانیان جهانی کرونا/ تشنج جدی درآمریکا

در حالیکه که همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ با سرعت در منطقه آمریکای لاتین رو به گسترش است از سوی دیگر گزارش‌های تازه حاکیست که سیر تصاعدی کرونا در ایالات متحده همچنان ادامه دارد و روز پنجشنبه آمار ابتلا به این ویروس کشنده در آمریکا به بالاترین حد خود از زمان آغاز همه‌گیری رسیده است.
کووید 19 چه بلایی سر مسکن آورد؟

کووید 19 چه بلایی سر مسکن آورد؟

اگر گذری از تاثیر ویروس کرونا بر پیکره اقتصاد داشته باشیم کاملا تغییرات اقتصادی من جمله افزایش قیمت مسکن به خصوص در برخی استانها بسیار مشهود است.