کد خبر: ۱۰۶۶۷۸
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۹
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی آذربایجان شرقی خبر داد
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی آذربایجان شرقی از افتتاح ۲۴ پروژه عمرانی با اعتبار ۲۱۵ میلیارد ریال همزمان با ‏دهه فجر در شهرک های صنعتی استان خبر داد. ‏
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، سیدمرتضی نیرومند در نشست خبری با اصحاب رسانه استان با اشاره به تعداد شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان گفت: تا پایان دی ۹۸، ۵۶ شهرک و ناحیه صنعتی مصوب، ۴۶ مورد در حال بهره برداری، هفت شهرک و ناحیه تخصصی، یک شهرک فناوری به بهره برداری رسیده و دو مرکز خدمات فناوری و کسب و کار به بهره برداری رسیده در استان داریم.

وی ادامه داد: در طول ۱۰ ماهه سال جاری، ۲۳۰ فقره قرارداد منعقد شده شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، با افزایش ۳۰ درصدی روبرو بوده است؛ همچنین تعداد واحدهای به بهره برداری رسیده ۱۰۷ واحد بود که نسبت به مدت مشابه سال شاهد افزایش ۳۰ درصدی بوده ایم.

بهره برداری از ۱۰۷ واحد صنعتی در سال ۹۸

نیرومند با اشاره‌ای به ۱۰۷ واحد صنعتی جدید در استان گفت: این تعداد با سرمایه‌ای معادل سه هزار و ۷۹۸ میلیارد ریال و اشتغال زایی هزار و ۵۷۸ نفر به بهره برداری رسیده و با توجه به پیگیری‌های انجام یافته تعداد ۸۵ واحد صنعتی که به دلیل مشکلات مختلف در سال‌های قبل تعطیل شده بودند، مجدداً راه اندازی شده و با میزان اشتغالزایی ۷۳۹ نفر به چرخه بازگشتند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان با تفکیک این تعداد واحد بر اساس نوع صنعت گفت: ۳۰ درصد در حوزه مواد شیمیایی، ۲۵ درصد غذایی، ۲۸ درصد فلزی، ۹ درصد سلولزی، شش درصد کانی غیرفلزی و دو درصد نساجی فعالیت می‌کنند.

حاشیه سازی برای صنایع غذایی به ضرر استان

وی با اشاره به قطب بودن استان در حوزه مواد غذایی گفت: امروز دشمنان صنایع غذایی را هدف قرار داده اند که تمرکز این مواد در آذربایجان شرقی بیشتر از دیگر استان‌ها بوده و هر گونه مشکل در این حوزه، زمینه ساز ایجاد موج عظیم بیکاری خواهد شد.

نیرومند ادامه داد: با بهره برداری از واحدهای صنعتی در سال جاری، ۷۱۱ نفر در حوزه مواد غذایی، ۲۵۴ نفر شیمیایی، ۳۲۸ نفر در فلزی، ۱۱۰ نفر سلولزی، ۴۰ نفر کانی‌های غیرفلزی و ۳۵ نفر نیز در واحدهای نساجی مشغول به کار شده اند.

۸۲ درصد واحدهای صنعتی استان فعال هستند

وی تعداد کل واحدهای صنعتی استان را دو هزار و ۴۶۴ مورد دانسته و گفت: ۸۲ درصد این واحدها فعال و ۱۸ درصد آنها غیرفعال هستند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان در خصوص ظرفیت تولید واحدهای فعال گفت: ۳۹ درصد واحدها با ظرفیت تولید زیر ۵۰ درصد، ۳۷ درصد با ظرفیت تولید ۵۰ الی ۷۰ درصد و ۲۴ درصد نیز با ظرفیت تولید بالای ۷۰ درصد فعالیت می‌کنند.

کمبود نقدینگی علت اصلی تعطیلی واحدها

نیرومند کمبود نقدینگی را علت اصلی تعطیلی واحدهای غیرفعال دانسته و گفت: فقدان بازار، اختلاف شرکا، تأمین مواد اولیه و ماشین آلات در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

وی در خصوص طرح‌های توسعه‌ای شهرک‌های صنعتی نیز گفت: در طول سال جاری این شرکت نسبت به اجرای طرح‌های توسعه‌ای خود با انعقاد قرارداد بالغ بر ۳۴۶ میلیارد ریال برای ایجاد زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی اقدام کرد که با اجرای این طرح‌ها به میزان دو هزار و ۲۶۹ هکتار به اراضی صنعتی استان افزوده شد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان ‏افزود: به مناسبت دهه فجر، چهار شهرک شهید سلیمی، سنگ شهر، آیت الله هاشمی و اسکو واگذاری خواهند بود.

افتتاح ۲۴ و کلنگ زنی ۶ پروژه عمرانی

وی در خصوص افتتاح پروژه‌های عمرانی در شهرک‌های صنعتی به مناسبت دهه فجر نیز گفت: در این ایام، ۲۴ پروژه عمرانی با اعتبار ۲۱۵ میلیارد ریال افتتاح شده و شش پروژه عمرانی با اعتبار ۱۹۴ میلیارد ریال کلنگ زنی خواهد شد.

نیرومند همچنین از افزایش ۱۸۰ درصدی اعتبار پروژه‌های عمرانی سال ۹۸ نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: خوشبختانه ریالی به پیمانکاران بدهی نداریم.

وی با اشاره‌ای به فعالیت‌های در جریان حوزه شهرک سازی این شرکت گفت: ایجاد شهرک صنعتی سراب ۲، شهرک صنعتی تخصصی مس ورزقان، فناوری چرم و کفش، ناحیه صنعتی خواجه، ملکان و تأمین برق شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان از جمله این فعالیت‌ها است.

تأمین ۲۰۰ مگاوات برق مورد نیاز شهرک‌های صنعتی

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان ‏در خصوص تأمین برق شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان گفت: در شهرک‌های صنعتی استان ۴۱۲ مگاوات برق تأمین شده و نیاز به تأمین یک هزار و ۲۴۲ مگاوات برق برای راه اندازی و توسعه واحدهای صنعتی در این شهرک‌ها برای سال‌های آینده وجود دارد که با پیگیری‌های صورت گرفته توانستیم ۲۰۰ مگاوات برق مورد نیاز شهرک‌ها را تأمین کنیم که اگر این روند ادامه یابد شاهد حل مشکل کمبود برق طی سه، چهار سال آینده خواهیم بود.

وی با اشاره به توجه ویژه شرکت به مسائل زیست محیطی گفت: در این راستا، احداث تصفیه خانه فاضلاب ناحیه صنعتی ملکان و شهرک صنعتی عالی نسب در دهه فجر انجام گرفته و عملیات اجرایی تصفیه خانه چهار شهرک صنعتی آغاز می‌شود.

نیرومند از فعالیت ۹ شهرک خصوصی در استان خبر داد و گفت: ۹ هزار و ۷۱۸ نفر در این شهرک‌ها مشغول فعالیت هستند.

شناسایی ۴۰ خوشه صنعتی در استان

وی از شناسایی ۴۰ خوشه صنعتی در استان خبر داد و گفت: صنایع کوچک کمترین مشکل را در زمان تحریم‌ها دارند و از طرفی نیز هر منطقه‌ای، صنعتی مختص به خود را دارد که اگر مورد توجه قرار گیرد، می‌تواند در این شرایط اقتصادی، مشکل گشا باشد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان خوشه صنعتی مبلمان و لوازم خانگی را از جمله این صنایع دانست و گفت: این خوشه‌های صنعتی در راستای حمایت و ساماندهی واحدهای تولیدی لوازم خانگی کجاباد تبریز با بیش از ۱۰۰ واحد کارگاهی و اشتغالزایی پنج هزار نفر و واحدهای تولیدی مبلمان مناطق روستایی اردکلو و چاواش مرند با ۸۰۰ واحد کارگاهی با اشتغالزایی سه هزار و ۱۰۰ در حال پیگیری هستند.

صادرات ۸۶ میلیون یورویی واحدهای صنعتی کوچک و متوسط

وی با اشاره به صادرات واحدهای صنعتی کوچک و متوسط استان گفت: در ۱۰ ماهه سال جاری ۸۶ میلیون یورو صادرات توسط این واحدها انجام شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل شاهد افزایش ۲۱ درصدی بوده ایم.

نیرومند همچنین از صادرات ۷.۸ میلیون یورویی توسط کنسرسیوم‌های صادراتی استان در ۱۰ ماهه سال جاری خبر داد و گفت: در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته شاهد افزایش ۱۰ درصدی در این حوزه بوده ایم که می‌توان گفت بزرگترین کنسرسیوم صادراتی کشور مربوط به تبریز است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
انتخاب هیئت رئیسه فراکسیون مدیریت شهری مجلس + تصویر

انتخاب هیئت رئیسه فراکسیون مدیریت شهری مجلس + تصویر

انتخابات هیئت رئیسه فراکسیون شوراها، مدیریت شهری و روستایی با حضور اعضای این فراکسیون برگزار شد.
مرز نیم میلیونی قربانیان جهانی کرونا/ تشنج جدی درآمریکا

مرز نیم میلیونی قربانیان جهانی کرونا/ تشنج جدی درآمریکا

در حالیکه که همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ با سرعت در منطقه آمریکای لاتین رو به گسترش است از سوی دیگر گزارش‌های تازه حاکیست که سیر تصاعدی کرونا در ایالات متحده همچنان ادامه دارد و روز پنجشنبه آمار ابتلا به این ویروس کشنده در آمریکا به بالاترین حد خود از زمان آغاز همه‌گیری رسیده است.