کد خبر: ۱۰۶۵۹۵
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۰
جدیدترین آمار ارائه شده از وضعیت صادرات و واردات ایران نشان می‌دهد که میزان صادرات کشور در آذر ماه، به بالاترین سطح در چهار ماه گذشته رسیده است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،جدیدترین آمار ارائه شده از سوی اتاق بازرگانی تهران نشان می‌دهد که در پایان آذر امسال، میزان صادرات کشور در ۹ ماهه ابتدایی امسال به مرز ۳۲ میلیارد دلار رسیده است و کشور بیش از ۱۰۳ میلیون تن صادرات وزنی را به ثبت رسانده است.

به این ترتیب آمارهای امسال نشان می دهد که ارزش صادرات ایران در ۹ ماهه ابتدایی ۱۳۹۸ در قیاس با مدت مشابه سال گذشته، کاهشی حدودا پنج درصدی داشته اما صادرات وزنی ایران رشدی ۱۸ درصدی را تجربه کرده است. با توجه به تغییر قیمت پایه صادراتی گمرک در سال جاری، پیش از این فعالان بخش خصوصی کاهش ارزش صادراتی را پیش‌بینی کرده بودند اما با توجه به افزایش وزن صادرات، عملکرد کشور در این حوزه بهبودی قابل قبول را نشان می دهد.

پس از اردیبهشت امسال، که در آن بالاترین آمار صادرات کالا به ثبت رسید، در ماه آذر میزان صادرات وزنی بیش از ۱۵ میلیون تن و ارزش صادرات ۴.۸ میلیارد دلار بوده است. به این ترتیب آذر امسال دومین ماه برتر کشور در حوزه صادرات از فروردین سال ۹۷ تا ۹ ماهه ابتدایی سال جاری بوده است. در این ماه ارزش صادرات در قیاس با آبان امسال افزایش ۷۸ درصدی و صادرات وزنی افزایش ۶۹ درصدی یافته است.

همچنین در ۹ ماهه ابتدایی امسال، میزان واردات کشور به ۳۱.۸ میلیارد دلار رسیده که در قیاس با مدت مشابه سال قبل رشد ۱۵ درصدی را نشان می‌دهد. همچنین پس از چند ماه منفی شدن تراز تجاری، سرانجام در پایان پاییز تراز تجاری ایران مثبت شده است.

میزان واردات کشور در آذر ماه ۳.۵ میلیارد دلار بوده که در قیاس با آبان امسال رشدی ۹ درصدی را نشان می‌دهد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
انتخاب هیئت رئیسه فراکسیون مدیریت شهری مجلس + تصویر

انتخاب هیئت رئیسه فراکسیون مدیریت شهری مجلس + تصویر

انتخابات هیئت رئیسه فراکسیون شوراها، مدیریت شهری و روستایی با حضور اعضای این فراکسیون برگزار شد.
مرز نیم میلیونی قربانیان جهانی کرونا/ تشنج جدی درآمریکا

مرز نیم میلیونی قربانیان جهانی کرونا/ تشنج جدی درآمریکا

در حالیکه که همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ با سرعت در منطقه آمریکای لاتین رو به گسترش است از سوی دیگر گزارش‌های تازه حاکیست که سیر تصاعدی کرونا در ایالات متحده همچنان ادامه دارد و روز پنجشنبه آمار ابتلا به این ویروس کشنده در آمریکا به بالاترین حد خود از زمان آغاز همه‌گیری رسیده است.