کد خبر: ۱۰۶۳۴۸
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۱
مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان البرز با تاکید بر اینکه تالاب صالحیه جانی دوباره گرفته است، گفت: تلاش می‌کنیم آبگیری مستمر با پساب تصفیه شده انجام شود.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، فردین حکیمی در گفت‌وگو با خبرنگاران در خصوص آخرین اقدامات انجام شده برای احیای تالاب صالحیه شهرستان نظرآباد، اظهار کرد: چهار پروژه مطالعاتی در خصوص این تالاب از سال گذشته آغاز شده و در مراحل پایانی است امیدواریم تا امسال به اتمام برسند.

وی نخستین پروژه مطالعاتی را تعیین نیاز آبی یا حق آبه زیست محیطی تالاب صالحیه اعلام کرد و گفت: این پروژه به صورت مشترک با استان قزوین انجام می‌شود و بر اساس قانون تالاب، تا مطالعات تعیین حق آبه مشخص نشود وزارت نیرو تکلیفی برای تخصیص حق آبه نخواهد داشت.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان البرز با اشاره به همکاری خوب شرکت آب منطقه‌ای استان البرز در خصوص آبگیری تالاب صالحیه، گفت: پروژه دوم مطالعاتی به تدوین برنامه‌ای برای احیای تالاب است که توسط مشاور انجام می‌شود.

حکیمی به پروژه سوم مطالعاتی که به تعیین حریم بستر تالاب مربوط می‌شود اشاره کرد و گفت: این پروژه نیز توسط شرکت آب منطقه‌ای استان البرز در حال انجام است.

وی به پروژه چهارم مطالعاتی تالاب صالحیه که به امکان سنجی استفاده از پساب تصفیه خانه فاضلاب شهر نظرآباد اختصاص دارد اشاره کرد و گفت: اگر نتیجه این مطالعه مثبت باشد می‌توانیم از پساب تصفیه شده برای آبگیری مستمر تالاب صالحیه استفاده کنیم.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان البرز گفت: در کنار انجام پروژه‌های مطالعاتی ایستگاه پایشگاه اوپتیکی تالاب صالحیه نیز امسال راه اندازی شد که از طریق آن وضعیت تالاب به صورت آنلاین رصد می‌شود.

قصد داریم منطقه تالاب صالحیه را به لحاظ حفاظتی منطقه شکار ممنوع اعلام کنیمبه گفته حکیمی ضروری است با تخصیص اعتبار از سوی سازمان حفاظت محیط زیست اجرای پروژه بوته کاری در حاشیه تالاب صالحیه به منظور حفاظت بهینه از تالاب اجرایی شود.

وی در بخش دیگری به موضوع شترهای سرگردان در آن منطقه اشاره کرد و گفت: مقرر شده سازمان جهاد کشاورزی استان طرحی ارائه کنند تا با اجرای آن شترها در محدوده بسته‌تری باشند زیرا تردد شترها در کل منطقه موجب از بین رفتن پوشش گیاهی می‌شود.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان البرز با اشاره به اینکه گزارشی از وضعیت تالاب و محل قرارگیری آن آماده و به سازمان حفاظت محیط زیست ارائه شده است، گفت: قصد داریم منطقه را به لحاظ حفاظتی تحت عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام کنیم اگر این مهم نتیجه بخش باشد می‌توانیم با دایر کردن یک پاسگاه حفاظتی به صورت مطلوب‌تری از تالاب حفاظت کنیم.

حکیمی ارزش زیستگاهی تالاب صالحیه اشاره کرد و گفت: نقش تالاب در جلوگیری از انتشار گرد و غبار حائز اهمیت است زیرا کانون‌های گرد و غبار استان در مجاورت تالاب صالحیه قرار دارد به همین منظور سازمان حفاظت محیط زیست نیز تاکید بر احیای تالاب صالحیه و همچنین تثبیت شرایط کانون‌های ریزگرد حاشیه این تالاب است.

لزوم راه اندازی فاضلاب شهرک‌های صنعتی

وی با اشاره به اهمیت تخصیص و جذب اعتبار برای احیای تالاب صالحیه، گفت: پروژه‌های خوبی نیز از سوی منابع طبیعی به منظور جلوگیری از بیابان زایی اجرایی شده است، این پروژه‌ها که در دشت نظرآباد و اشتهارد اجرا می‌شود به یقین نقش مهمی در کنترل گرد و غبار خواهد داشت.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان البرز در بخش دیگری به وضعیت حال حاضر تالاب اشاره کرد و گفت: وضعیت حال حاضر این تالاب خوب است، آبگیری شده و پرنده‌ها نیز به این منطقه کوچ کرده‌اند.

حکیمی با بیان اینکه آنچه در سال‌های گذشته تهدید و چالشی جدی برای تالاب صالحیه داشتیم مسئله ورود فاضلاب سه شهرک صنعتی نظرآباد، هشتگرد و همچنین شهرک سپهر بوده است، افزود: خوشبختانه در این زمینه اقداماتی خوبی در حال انجام است همچنین تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی هشتگرد دیماه امسال راه اندازی شد.

وی با اشاره به اینکه در شهرک صنعتی سپهر نظرآباد نیز تصفیه خانه فاضلاب در حال راه اندازی است، گفت: در شهرک صنعتی نظرآباد نیز کار بهسازی و ارتقای سیستم تصفیه خانه در حال انجام است.

بوته کاری در حاشیه تالاب صالحیه

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان البرز با بیان اینکه در خصوص برآورد خسارت ورود فاضلاب شهرک‌های صنعتی به تالاب صالحیه اقدامات لازم انجام شده و از لحاظ حقوقی نیز در جریان است، گفت: مدیران‌سه شهرک صنعتی که با ورود فاضلاب به تالاب صالحیه موجب خسران به تالاب شدند مکلف هستند که خسارت پرداخت کنند تا با استفاده از آن اقدامات لازم برای احیای تالاب صالحیه را پیش ببریم، مبلغ این خسارت در مجموع حدود پنج میلیارد تومان است.

حکیمی اضافه کرد: سال گذشته با تکیه بر اعتبار ۲۵۰ میلیون تومانی دریافتی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست توانستیم حدود ۱۳ کیلومتر از کانال‌های آب منتهی به تالاب صالحیه را لایروبی کنیم و در کنار آن حدود ۳۵ هکتار اراضی حاشیه تالاب نیز بوته کاری شد.

وی بیان کرد: پس از اینکه منابع طبیعی مرز بین اراضی ملی و مستثتیات در تالاب صالحیه را مشخص کرد، این مرز با ایجاد یک کمربند سبز تعریف شد و در آینده که بحث ارتقای سطح حفاظتی تالاب صالحیه انجام شود می‌توانیم تالاب مطلوبی در استان البرز داشته باشیم، بحث احیای تالاب نیز به یقین با کمک و مشارکت دیگر دستگاه‌های اجرایی به نتیجه می‌رسد.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان البرز در خصوص زمان احیای کامل تالاب صالحیه، گفت: این تالاب تا سال ۹۴ جانی نداشت در حالی که وضعیت کنونی بسیار خوب است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
اقدامات شركت بهره برداري متروي تهران براي مقابله با ويروس كرونا

اقدامات شركت بهره برداري متروي تهران براي مقابله با ويروس كرونا

مدیر عامل متروی تهران گفت: شركت بهره برداری مترو در كشور عملکرد پیشگیرانه خود از اسفندماه سال جاری آغاز كرده و با توجه به شیوع بیماری کرونا دستور العمل هایی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه ابلاغ شد و اين كار با حساسیت و دقت بیشتری روزانه به منظور پیشگیری و کنترل ویروس کرونابرای حفظ سلامت مسافران انجام مي شود.
توصیه رهبر معظم انقلاب به مردم شریف ایران برای دفع بلا

توصیه رهبر معظم انقلاب به مردم شریف ایران برای دفع بلا

رهبر معظم انقلاب در پیامی در اینستاگرام فرمودند:دعای هفتم صحیفه سجادیه دعای بسیار خوب و خوش مضمون است که می‌توان با این الفاظ زیبا و با توجه به معانی آن با پروردگار سخن گفت.