کد خبر: ۱۰۶۱۱۸
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۳
یک عضو شورای اسلامی شهر تهران عنوان کرد
عضو شورای اسلامی شهر تهران بر دقت شورای شهر و شهرداری تهران برای نصب دکل‌ها براساس معیارهای تعیین شده در سطح شهر تهران تأکید کرد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،ناهید خداکرمی در نشست خبری بررسی عملکرد شرکت ارتباط مشترک شهر و تشریح فعالیت‌های جاری در خصوص ساماندهی دکل‌های مخابراتی گفت: شورای شهر به عنوان نمایندگان مردم در هر قوه‌ای که با سلامت شهروندان مرتبط باشد سعی کرده است نظارت دقیقی را اعمال کند. همچنین لوایح و طرح‌هایی که مغفول مانده بود را مطرح کردیم و هر کجا که نیاز به قانون بوده گام‌های موثری برداریم.

وی ادامه داد: در حوزه دکل‌ها نیز وضعیتی که در خصوص نصب آن‌ها وجود داشت به لحاظ ساختاری در ابتدای دوره پنجم شورا وضعیت مناسبی نبود به شکلی که تعداد زیادی از این دکل‌ها بدون مجوز توسط اپراتورها نصب شده بود، لذا تلاش در این مسیر بود که استانداردهای جهانی در ابعاد مختلف از جمله زیبایی و سلامت در نصب این دکل‌ها رعایت شود.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود به کارگروه نظارت و پایش دکل‌ها و مرجع صدور مجوز برای این دکل‌ها اشاره کرد و افزود: این کارگروه تلاش می‌کند که در شرکت ارتباط مشترک شهر معیارهای تعیین شده را به درستی اعمال کند. بسیاری از اپراتورها بدون اطلاع دادن، دکل‌هایی را در سطح شهر نصب می‌کنند؛ لذا در این کارگروه از منظر سلامتی پایش‌های دقیق انجام می‌شود و آنچه که به طور کلی در دست شورای شهر تهران است سنجش معیارهای نصب این دکل‌ها از بُعد منظر و همچنین رعایت فاصله‌های قانونی آن‌ها است.

وی افزود: ما در دنیای تکنولوژی زندگی می‌کنیم و با دور شدن موبایل از خودمان دچار استرس می‌شویم به این ترتیب به گوشی‌های همراه وابسته شده‌ایم و دکل‌ها نیز سازوکار این تکنولوژی هستند و در تمام دنیا وجود دارند. اگر این موضوعات را به درستی به مردم منتقل کنیم گام بسیار موثری برداشته‌ایم؛ چرا که مردم متوجه می‌شوند که وجود این دکل‌ها یک ضرورت است اما اینکه به چه شکلی و چگونه در سطح شهر نصب شوند باید مورد توجه قرار گیرد.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: باید به سمتی حرکت کنیم که اپراتورها بر اساس استاندارد نصب دکل‌ها را انجام دهند. هنوز هیچ مقاله‌ای که به صورت مستند اعلام کند که این آنتن‌ها و دکل‌ها به صورت مستقیم به تغییر DNA سلولی موثر باشند منتشر نشده است. در حقیقت مقاله‌ای در خصوص سقط جنین، تولد کم وزن و انواع سرطان‌ها و ارتباط آن‌ها با این دکل‌ها منتشر نشده و یا اگر مقاله‌ای هم وجود دارد مورد تأیید سازمان جهانی بهداشت نیست.

خداکرمی تأکید کرد: عوامل سرطان بسیار پیچیده و متعدد هستند. هر عامل بیرونی که بتواند DNA را تغییر دهد می‌تواند منجر به سرطان شود اما مقاله‌ای وجود ندارد که در خصوص امواج موبایل و دکل‌ها که به صورت استاندارد نصب شده‌اند بتواند رابطه‌ای را که موجب تغییر سلولی و ایجاد سرطان شود مستند به اثبات برساند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه وظیفه ما ایجاب می‌کند در مورد این مسائل تحقیق کنیم و اطلاعات درستی به شهروندان ارائه کنیم، افزود: بی‌تردید در اینکه اپراتورها برای نصب هر دکلی باید مجوز دریافت کنند شکی وجود ندارد و مکان‌یابی این دکل‌ها و شیوه نصب آن‌ها باید تحت نظارت و توجه شهرداری انجام شود. قطعا دادن آگاهی از طریق رسانه‌ها به مردم و کاهش استرس مردم به ویژه در این فضای ملتهب امروزی کاری بسیار حساس و پراهمیت است. نباید استرس‌های مردم را افزایش دهیم.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران افزود: مطالعه‌ای بر روی زنان باردار ایرانی در نقاط مختلف انجام شده اما اطلاعاتی که نشان دهد این دکل‌ها بر زایمان‌های زودرس و یا مرگ داخل رحمی تأثیر دارد، به دست نیامده است. به طور کلی یک در هزار بارداری ممکن است مرگ داخل رحمی ناگهانی ایجاد شود و هیچ دلیلی نیز نمی‌توان برای آن عنوان کرد. براساس تمامی آمارها و رفرنس‌های موجود وقتی آمارهای این موضوع در داخل کشور مورد بررسی قرار می‌گیرند مشاهده می‌کنیم از یک ده هزار مورد کمتر در کشور مرگ داخل رحمی داریم.

خداکرمی تأکید کرد: وضعیت ما و حتی کشورهای منطقه در حوزه سرطان بد نیست و سرطان‌های ما براساس آمار بیشتر از دنیا نیست اما کشور ما در حال پیر شدن است و میانگین سنی ما در حال افزایش. قطعا یکی از مهمترین علل سرطان افزایش میانگین سنی است و هر چه جامعه پیرتر شود در معرض سرطان قرار می‌گیرد. در شورای اسلامی شهر تهران ما به سلامت فردی شهروندان توجه جدی داریم و این موضوع از پایش میوه و سبزیجات در ورودی میادین تا بررسی راهکارهای کاهش مخاطرات روانی مورد توجه است.