کد خبر: ۱۰۶۰۹۳
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۷
رییس شورای شهر شیراز اعلام کرد
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز گفت: ۴٠٠ نفر نیروی انسانی جدید از طریق آزمون به بدنه شهرداری شیراز اضافه خواهند شد و ساماندهی نیروهای شهرداری نیز در دستور کار قرار گرفته است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، سید عبدالرزاق موسوی با بیان اینکه شورای شهر خود را موظف به تأمین امنیت شغلی تمام نیروهای شهرداری و تقویت توان تخصصی شهرداری می‌داند، گفت: روزی که وارد شورا شدیم با موضوعی مواجه شدیم که مشابه آن را نمی‌توان در کل شهر پیدا کرد؛ زیرا تعداد نیروهای شرکتی در هیچ جایی مانند شهرداری تا این حد زیاد نیست.

وی تصریح کرد: اگر هر یک از این مشکلات را از جایگاه ویژه خودش نگاه نکنیم در تحلیل‌ها دچار مشکل می‌شویم.

رئیس شورای شهر شیراز با بیان اینکه نادیده گرفتن برخی مشکلات نیز با منافع عمومی در تعارض است، گفت: این مسأله در حالی است که در عالم واقعیت اتفاقات دیگری نیز خواهد افتاد، یعنی شهرداری نیز با مشکلات عدیده‌ای روبرو است.

وی اذعان کرد: این به این معناست که شهرداری بودجه‌ای از سوی دولت ندارد و به دلیل عدم وجود درآمدهای پایدار کافی، در حال حاضر تنها درآمد شهرداری از محل عوارض دریافتی از مردم است.

جذب ۴ هزار نفر نیروی شرکتی در دوره‌های گذشته شهرداری

رئیس شورای شهر شیراز بیشترین مشکلات مدیریت فعلی این شهر را در حوزه نیروی انسانی دانست و تصریح کرد: از سال ۸۲ تاکنون حدود چهار هزار نفر در قالب نیروی شرکتی و بدون آزمون جذب شهرداری شده‌اند. این تعداد تا سال ۹۰ شامل ۶۵۰ نفر و طی سال‌های ۹۰ تا ۹۶ حدود ۳۸۰۰ نفر بوده است. این موضوع در حالی است که در این دوره از شورا، تنها ۲۳۰ نفر به نیروهای انسانی افزوده شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: مسلم این است که شهرداری ملزم به تأمین حقوق نیروهای شرکتی است و از سوی دیگر تقاضا برای ورود نیروی کار به بدنه شهرداری هم بسیار زیاد است.

تمام نیروهای شرکتی شهرداری حفظ می‌شوند

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز افزود: در زمان بررسی مشکلات متوجه شدیم که برخی راهکارهای اصولی و کارشناسی که برای حل این مشکل می‌توانیم ارائه دهیم، ممکن است واکنش‌هایی به دنبال داشته باشد و بر همین اساس هم علاقمندان چندانی نداشت.

موسوی در عین حال تأکید کرد: از آنجا که گویا دغدغه‌ای برای نیروهای شرکتی ایجاد شده است باید بگویم که تمام نیروهای شرکتی حفظ شده یا تبدیل به قرارداد موقت می‌شوند.

شرایط تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی به قرارداد موقت

دکتر موسوی با بیان اینکه بهترین راه‌حل‌هایی که ما برای این چالش برگزیده‌ایم این است که بر اساس بخشنامه وزارت کشور عمل کنیم، گفت: در این راستا آن دسته از نیروهای شرکتی که دارای مدارک لیسانس و بالاتر هستند تبدیل وضعیت شده تا قراردادهای پایدارتری با شهرداری داشته باشند و سایر نیروهای شرکتی نیز در کار خود ابقاء شده و نباید در زمینه امنیت شغلی، نگرانی خاصی داشته باشند.

وی با تشریح این مطلب که شاخص‌های این تغییر وضعیت، معیارهایی است که از طریق وزارت کشور مشخص و ابلاغ می‌شود گفت: نیروهای شرکتی که از طریق این طرح قرادادی می‌شوند از مجموع ۱۷۰۰ نفر که مدارج علمی بالای لیسانس دارند، حدود ۸۵۰ نفر است که همگی از طریق مصاحبه و بررسی سوابق و ارتباط رشته تحصیلی با سمتی که در آن فعالیت می‌کنند گزینش می‌شوند و در این راستا مجوزهای لازم گرفته شده که به زودی اعلام می‌شود.

شهرداری شیراز به جذب نیروهای متخصص نیاز دارد

رئیس شورای شهر شیراز حفظ مصالح عمومی مردم را بهترین میزان برای هرگونه تصمیم‌گیری در شرایط کنونی دانست و گفت: مصالح عمومی به ما حکم می‌کند که نباید در مرحله گذار از مشکل، از هزینه‌های اساسی شهر کاسته شده و صرف تحقق اموری مثل پرداخت حقوق کارکنان مازاد شود.


موسوی با این مطلب که ما باید کاری کنیم که مجموعه نیروهایی که سال‌های گذشته وارد شهرداری شده‌اند آسیب نبینند، افزود: از سوی دیگر می‌بایست راهی برای ورود نیروهای متخصصی که علیرغم توانایی‌هایشان در پشت درهای بسته بازار کار مانده‌اند و شهرداری به تخصص‌های آنان نیاز دارد پیدا کنیم.

وی ادامه داد: ما در شهرداری نیاز به نیروهای متخصصی داریم که موجب تقویت مجموعه می‌شوند، به عنوان مثال در بخش حقوقی، نیروهای متخصص و کارآزموده به اندازه کافی نداریم در حالی که این نیروها تا امروز به اهداف شهرداری کمک کرده و مدیران توانمند آینده از درون این دسته بیرون می‌آیند.

موسوی توضیح داد: به عبارتی مجموعه‌ای از افراد متخصص که از دانشگاه‌های معتبر فارغ‌التحصیل شده‌اند در بیرون مجموعه هستن دکه شهرداری به تخصص و مهارت آنها نیاز دارد و از سوی دیگر قانون مصوب کرده که استخدام و به کارگیری هر نیرویی، می‌بایست تنها از طریق آزمون و مجوز باشد.

آزمون جذب نیرو برای گزینش افراد متخصص برگزار می‌شود

رئیس شورای شهر شیراز در ادامه با اعلام خبر جذب نیروهای متخصص در شهرداری از طریق آزمون، گفت: برای آن دسته از نیروهای متقاضی کار نیز که شهرداری به تخصص و مهارت آنها نیاز مبرم دارد با رعایت مقررات مربوطه آزمونی برگزار می‌شود تا از این طریق از بین فارغ‌التحصیلان برتر دانشگاه‌ها، افراد شایسته و متعهد، جذب شهرداری شوند که این تعداد حدود ۴۰۰ نفر بوده و در این زمینه شرایط شرکت در آزمون و رشته‌های مورد نیاز به زودی اعلام می‌شود.

رئیس شورای شهر شیراز در واکنش به این موضوع که جذب نیروهای جدید در شهرداری می‌تواند بار مالی مضاعفی به این دستگاه تحمیل کند، با تأکید بر اینکه تقویت توان تخصصی شهرداری شیراز از اهداف جدی شورای پنجم است، تصریح کرد: وقتی گروه جدیدی از متخصصان وارد بدنه شهرداری شوند، خون گرم و جنبش و انرژی مضاعفی در رگ‌های شهرداری تزریق خواهند کرد و این توان تخصصی در مجموع زمینه‌ساز کاهش مشکلات خواهد شد.

دکتر موسوی تصریح کرد: گفت: استفاده از نیروهای تخصصی و توانمند، نه‌تنها موجب افزایش هزینه نخواهد بود بلکه این افراد سرمایه‌هایی هستند که می‌توانند هم بر کاهش هزینه‌ها، هم در افزایش درآمدها و هم در مصرف بهینه منابع انسانی و مالی به شهرداری کمک کنند.

رئیس شورای شورای شهر شیراز در پایان رعایت قانون و جذب نیرو در فضای قانونی، منطقی و عادلانه را ازجمله محورهای تصمیمات شورای پنجم در حوزه‌ی نیروی انسانی عنوان کرد و یادآور شد: گاهی باید برای مصالح عمومی بهایی پرداخت و مالکیت خصوصی را محدود کرد اما به باور من، آنچه در این زمینه تصمیم گرفته شده و انشاالله به زودی اجرا می‌شود، بر پایه‌ی رعایت مصلحت عمومی شهر و شهروندان شیراز است.
 
برچسب ها: شهرفردا ، فارس ، شورای شهر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
انتخاب هیئت رئیسه فراکسیون مدیریت شهری مجلس + تصویر

انتخاب هیئت رئیسه فراکسیون مدیریت شهری مجلس + تصویر

انتخابات هیئت رئیسه فراکسیون شوراها، مدیریت شهری و روستایی با حضور اعضای این فراکسیون برگزار شد.
مرز نیم میلیونی قربانیان جهانی کرونا/ تشنج جدی درآمریکا

مرز نیم میلیونی قربانیان جهانی کرونا/ تشنج جدی درآمریکا

در حالیکه که همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ با سرعت در منطقه آمریکای لاتین رو به گسترش است از سوی دیگر گزارش‌های تازه حاکیست که سیر تصاعدی کرونا در ایالات متحده همچنان ادامه دارد و روز پنجشنبه آمار ابتلا به این ویروس کشنده در آمریکا به بالاترین حد خود از زمان آغاز همه‌گیری رسیده است.
آخرین اخبار