کد خبر: ۱۰۶۰۰۲
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۰
رئیس اداره حیات وحش اداره کل محیط زیست قزوین:
رئیس اداره حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین گفت: نتایج سرشماری جمعیت وحوش شاخص استان قزوین بیانگر افزایش ۹.۱ درصدی حیات وحش استان است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، سیاوش رضا زاده در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: با پایان یافتن سرشماری زمستانه پستانداران شاخص علفخوار در مناطق تحت مدیریت استان قزوین در مناطق الموت شرقی و غربی، طارم سفلی، باشگل و آوج- آبگرم و بازشماری برخی مسیرها مشخص شد جمعیت وحوش افزایش یافته است.

رضازاده بیان کرد: سرشماری زمستانه پستانداران شاخص علفخوار در مناطق تحت مدیریت استان قزوین با حضور مأموران اجرایی یگان حفاظت، کارشناسان اداره کل و ادارات حفاظت محیط زیست شهرستان‌ها، محیط بانان، اعضای تشکل‌های مردمی، علاقه مندان و جوامع محلی به تعداد ۱۵۹ نفر روز با برنامه ریزی اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست قزوین و به روش مشاهده مستقیم آغاز شد.

وی یادآور شد: پس از سرشماری حیات وحش مناطق الموت شرقی و غربی، طارم سفلی، باشگل و آوج- آبگرم و بازشماری برخی مسیرها مشخص شد افزایش وحوش داشته ایم.

رضا زاده گفت: هدف از این سرشماری برآورد جمعیت پستانداران وحشی علفخوار، وضعیت گروههای سنی وحوش، نسبت جمعیت زادآور، اطلاع از وضعیت زاد و ولد و مرگ و میر، بررسی عوامل تهدید و نقاط ضعف و قوت مدیریت مناطق و انجام تحلیل‌های کیفی و کمی از وضعیت زیستگاه‌های استان در سیاستگذاری و مدیریت وحوش شاخص استان از جمله قوچ و میش، کل و بز و آهو می‌باشد.


رئیس اداره حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین تصریح کرد: در مجموع ۳۴۳۶ رأس از گونه‌های شاخص جانوری شامل آهو، کل وبز و قوچ و میش در مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست استان قزوین در سال جاری مشاهده و آمار برداری شدند.

وی گفت: این تعداد شامل ۲۹۰۰ رأس کل و بز، ۴۰۳ رأس قوچ و میش و ۱۳۳ رأس آهو است که به صورت مشاهده مستقیم سرشماری شده اند و نتایج نشان می‌دهد جمعیت گونه‌های شمارش شده در سال ۹۸ نسبت به سال گذشته، حدود ۹/۱ درصد رشد داشته است.

رضازاده در خصوص تفکیک جمعیت گونه‌ها اظهار داشت: جمعیت گوسفند وحشی ۸۶/۳ درصد، کل و بز وحشی ۲۶/۱ درصد و آهو ۸۳/۱۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است.

رئیس اداره حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین بیان کرد: استان قزوین دارای سه منطقه حفاظت شده به نام‌های باشگل، الموت و طارم سفلی با وسعت ۱۲۸ هزار و ۷۹۱ هکتار و ۴ منطقه شکار و تیراندازی ممنوع الموت شرقی، الموت غربی، آوج و اله آباد با وسعت ۳۳۵ هزار و ۴۱۴ هکتار است.
 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
هشدار به مالکان گودهای رها شده/ تهران شهر دارا و ندارها

هشدار به مالکان گودهای رها شده/ تهران شهر دارا و ندارها

معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران ضمن هشدار به مالکان گودهای رها شده، گفت: شهر تهران به شهر داراها و ندارها تبدیل شده است و پروژه های کوچک مقیاس برای برهم زدن این روند ناخوشایند است .
تکاپوی محتکران مسکن برای فروش

تکاپوی محتکران مسکن برای فروش

یک کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه بخش مسکن در حالت بلاتکلیفی قرار دارد گفت: کسانی که به شکل گسترده اقدام به خریداری و احتکار آپارتمان کرده بودند به تکاپو افتاده اند تا واحدها را به فروش برسانند.