کد خبر: ۱۰۵۰۱۹
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۴
یک اقتصاددان در گفتگو با شهرفردا
یک اقتصاددان گفت: در حالیکه برخی جداول هزینه کرد در لایحه شفاف تر شده اما با وجود انتظار فروش یک میلیون بشکه نفت در روز و هدایت فشارهای اقتصادی با مالیات و بنزین به مردم بدون کاهش و صرفه جویی هزینه های دستگاهای دولتی تغییر ساختاری در بودجه 99 نیست.
ابراهیم رزاقی  اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه  در گفتگو با خبرنگار پارلمانی  پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،پیرامون بودجه سال آینده کشور گفت: هرچند دولت تلاش کرده است تا حدودی وابستگی خود را به نفت کاهش دهد ؛اما تغییر ساختاری شگرفی در بودجه ۹۹ مشاهده نمی‌شود .

وی افزود:بودجه سال  سال 99 ودجه تحریمی است که که ایجاب می کند نوع بودجه بندی ادارات و دستگاه‌های دولتی نیز تغییر پیدا کند با این وجو دبه  نظر می‌رسد  اختصاص ردیف های بودجه مانند سالهای گذشته دنبال شده است.

رزاقی همچنین تاکید کرد: مشکل اقتصادی کشور باید با تغییر در اداره عمومی کشور دنبال شود و آنچه در بودجه ارائه شده رئیس دولت در بهارستان دیده شد آن بود که اراده‌ای برای گرفتن تصمیمات سخت وجود ندارد .

عضو هیات علمی دانشگاه خاطر نشان کرد : شرایط تحریمی ایجاب می کرد   بودجه دارای فشارهای اقتصادی محسوسی برای دولت و مردم باشد و کاملاً طبیعی بود ، البته دولت با افزایش قیمت بنزین فشار اقتصادی را متوجه مردم کرد اما همین فشار اقتصادی  که باید متوجه دستگاه های دولتی با صرفه جویی های دولت و دستگاه‌های انتفاعی دیده می‌شد وجود نداشته و جداول بودجه سال  99 تغییر ویژه‌ای با سال‌های قبل نکرده است که  نشان می‌دهد  دولت فشاری را برای بدنه خود نپسندیده است.

 این کارشناس اقتصادی همچنین با اشاره به موضوع مالیات در لایحه سال آینده گفت: در این لایحه مالیات‌های جدیدی تعریف نشده و  به مالیات تنها به عنوان یک روش درآمدی نگاه شده است در حالیکه باید آن را یک ابزار تنظیمی در نظر گرفت به عبارت دیگر  مالیات عایدی نباید متوجه مردم شود بلکه متوجه سوداگران می‌شود که از سفته‌بازی و سوق دادن نقدینگی به بازارهای مالی سودهای هنگفت نصیب خود می کنند .

رزاقی همچنین خاطرنشان کرد: در بودجه سال آینده جداول ارائه شده دولت شفاف تر از سالهای گذشته اعلام شده بگونه‌ای که نحوه هزینه کرده بخش‌های مختلف روشن‌تر آمده است اما این به معنی تغییر ساختار بودجه نیست.

این اقتصاددان با بیان این نکته که به نظر میرسد تصور رئیس جمهور برای ارائه بودجه ۹۹ به مجلس این بوده که شرایط در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ تغییر زیادی پیدا نمی کند افزود: بنابراین با چنین تصویری تعیین یک میلیون بشکه نفت در روز جهت صادرات برای سال آینده جای بس تامل دارد.


رزاقی همچنین گفت: بر اساس بودجه ۹۹ دولت فقط درآمد ۲۰ هزار میلیارد تومانی را برای گمرک از محل وصول حقوق و عوارض در نظر گرفته و بقیه ۱۹۵ هزار میلیارد تومان بر دوش مالیات خواهد بود که بسیار سنگین است چون اقتصاد ایران در شرایط تورم و رکود بسر می برد.

وی ادامه داد: انتظار می رود مجلس با  تیم کارشناسی دقیق و استفاده از نظر نخبگان اقتصادی نقاط ضعف دولت را در بودجه ۹۹ به‌گونه‌ای پوشش دهد که از فشار اقتصادی به مردم جلوگیری شده و نقدینگی به سمت بازارهای مولد را به گونه ای هدایت کند که فضای کسب و کار برای عامه مردم راحت تر شود.