کد خبر: ۱۰۴۹۵۶
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۰
شهرفردا بررسی کرد
نگاهی کلی به بودجه سال 99 نشان می دهد که دولت با افزایش 23 هزار میلیاردی درآمدهای مالیاتی در مقابل کاهش 105 هزار میلیارد تومانی درآمدهای نفتی و اختصاص ارز 4200 تومانی و معافیت حقوق بگیران زیر سه میلیون تومان بودجه غلتان دو سال آینده کشور را بسته است.
به گزارش  خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»نگاهی به لایحه بودجه سال آینده نشان می‌دهد که مجموعه بودجه سال آینده ۱۹۸۸ هزار میلیارد تومان است که از دو بخش بودجه عمومی و بودجه شرکت‌های دولتی موسسات انتفاعی وابسته به دولت و بانک‌ها تشکیل می‌شود.

 بودجه عمومی دولت با ۵۶۳ هزار میلیارد تومان بسته شده که در دو بخش درآمدهای اختصاصی و منابع عمومی بوده است همچنین منابع عمومی دولت در ۴۸۴ هزار میلیارد تومان تراز شده و در بخش درآمدهای عمومی درآمدهایی وجود دارد که ۲۶۱ هزار میلی مان پیش‌بینی شده و از محل مالیات و همچنین درآمدهای گمرکی لحاظ شده است .

همچنین در لایحه بودجه سال آینده منابع پیش‌بینی شده برای نفت در بخش واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای ۹۸ هزار میلیارد تومان و واگذاری دارایی‌های مالی که به انتشار اوراق باز خواهد گشت حدود ۱۲۴ هزار میلیارد تومان عنوان شده است

 اما درآمد اختصاصی دولت حدود ۷۹ هزار میلیارد تومان است که با مجموع ۴۸۴ هزار میلیارد تومان منابع عمومی باید کل بودجه عمومی دولت را با رقم ۵۶۳ هزار میلیارد تومان عنوان کرد.
 اما بخش دیگر بودجه کل کل کشور به بودجه شرکت‌های دولتی موسسات انتفاعی و بانک‌ها باز می گردد که هزار و ۴۸۳ هزار میلیارد تومان است و در مجموع رقم ۱۹۸۸ هزار میلیارد تومان را تشکیل می‌دهد در بخش بودجه عمومی مصارف عمومی دولت ۴۸۴ هزار میلیارد تومان اعلام شده و مصارف اختصاصی ۷۹ هزار میلیارد تومان مشخص شده است.

پرداخت یارانه نقدی تا پایان سال 99 ادامه دارد

 همچنین در لایحه بودجه سال  آینده  ۹۷۴ هزار میلیارد تومان برای یارانه نقدی و طرح حمایت معیشتی اختصاص پیدا کرده است .

 در بودجه سال آینده دولت ۷۴ هزار میلیارد تومان را قرار است به صورت یارانه نقدی ۴۴ هزار تومانی و همچنین طرح حمایتی معیشتی معیشتی خانوارها کنار بگذارد این بدان معناست که به نظر می رسد ادامه طرح معیشتی حداقل تا پایان سال ۹۹ به قوت خود باقی خواهد بود.

 همچنین در لایحه بودجه تبصره ۴ در که مرتبط با قانون هدفمندی یارانه‌هاست در مجموع ۲۵۰ هزار میلیارد تومان یارانه پیش‌بینی شده که در در بخش های مختلف توزیع خواهد شد .

 توزیع نقدی و غیر نقدی یارانه ۴۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان عنوان شده که در مقایسه با ساله جاری تفاوت زیادی ندارد و این رقم برای پرداخت یارانه به حدود ۷۸ هزار نفر در سال اختصاص پیدا می‌کند.

 همچنین ۳۱ هزار میلیارد تومان برای طرح معیشتی خانوارها پیش‌بینی شده است همان طرحی که دولت از ماه گذشته با اجرای طرح سهمیه بندی بنزین به تناسب اعضای خانوار به حساب و آنها واگذار کرد.

 همچنین منابع حاصل از قیمت بنزین نسبت به قیمت قبل از  سهمیه بندی در سال جاری مشمول عوارض مالیات بر ارزش و سهم ۱۴.۵ درصدی شرکت ملی نفت نیست در تبصره هدفمندی یارانه‌ها تاکید شده است .

بدهی سازمان هدفمندی یارانه‌ها به بانک مرکزی بابت تنخواه دریافتی برای سال ۱۳۸۹ تا سقف ۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان به عنوان بدهی دولت به بانک مرکزی تلقی شده است .


کاهش 105 هزار میلیاردی درآمدنفتی در مقابل افزایش 23هزار میلیاردی مالیات

افزایش 23 هزار میلیارد تومانی مالیات 


 در بودجه ای که امروز دولت آن را به مجلس ارائه کرد مجموع منابع عمومی ۴۸۴ مزار میلیارد عنوان شد از این منابع حدود ۲۶۱ هزار میلیارد تومان در بخش درآمدها ین شده که از این رقم ۱۹۵ هزار میلیارد تومان را مالیات تشکیل میدهد .

درآمد مالیاتی پیش‌بینی شده برای سال آینده در مقایسه با رقم مصوب سال جاری ۲۳ هزار میلیارد تومان افزایش دارد این در حالی است که در سال ۹۵ ۱۷۲ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی مصوب شده بود که تا پایان هشت ماهه اول سال جاری حدود ۸۹ هزار میلیارد تومان آن محقق شد .

بنابراین می توان گفت افزایش درآمدهای مالیاتی بر اساس پایه های جدید جزو برنامه‌های دولت در سال آینده است .

حقوق بگیران زیر 3 میلیون تومان از مالیات معافند

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا» دولت از حقوق های ۳ میلیون تومانی و کمتر در سال آینده مالیات نخواهد گرفت اما برای مازادآن  تا ۳۵ درصد به صورت پلکانی مالیات تعیین شده است.

 بر اساس نرخ مالیات بر کل درآمد و کارکنان دولتی و غیر دولتی اعم از حقوق و مزایای فوق‌العاده و کرانه مازاد بر آن تا یک و نیم برابر مشمول مالیات سالانه ۱۰ درصد نسبت به مازاد یک و نیم برابر تا دو و نیم برابر آن مشمول ۱۵ درصد و نسبت به مازاد دو و نیم برابر تا چهار برابر آن مشمول مالیات ۲۰ درصد خواهد شد.

 میزان معافیت مالیاتی اشخاص نیز بر اساس قانون مالیاتهای مستقیم سالانه ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تعیین شده است در سال جاری حقوق کارکنان تامین تا دو میلیون و ۷۵۰ هزار تومان از مالیات معاف بود


کاهش ۱۰۵ هزار میلیارد تومانی درآمد نفت در سال آینده

درآمدهای ناشی از فروش نفت و فرآورده‌های نفتی در سال آینده حدود ۴۸ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده که در مقایسه با رقم مصوب سال جاری ۱۰۵ هزار میلیارد تومان کاهش دارد.

 دولت پیش‌بینی کرده تا در بودجه سال آینده ۹۸ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان از محل واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای که از درآمدهای نفتی و سایر تشکیل می‌شود کسب درآمد کند.

براین اساس منابع حاصل از نفت و فرآورده‌های نفتی ۴۸ هزار و ۲۹۸ هزار میلیارد تومان تعیین شده که در مقایسه با رقم ۱۵۳ هزار میلیارد تومانی مصوب در بودجه امسال تا ۱۰۵ هزار میلیارد تومان کاهش دارد.

البته در سال جاری با توجه به کاهشی که در درآمدهای نفتی ایجاد شد دولت نسبت به اصلاح بودجه و حذف بخشی از درآمدهای نفتی که محقق نمی‌شد اقدام کرد، اما در حال حاضر رقم مشخصی از منابع محقق شده درآمدهای نفتی وجود ندارد که نسبت به لایحه سال آینده مورد قیاس قرار بگیرد.

اما در بخش دیگر واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای منابع حاصل از فروش و واگذاری اموال منقول و غیرمنقول وجود دارد که حدود ۴۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تعیین شده و این رقم در مقایسه با سال جاری که ۴۴۵۰ هزار میلیارد تومان بوده افزایش قابل توجهی دارد.

منابع حاصل از واگذاری طرح‌های عمرانی نیز در سال آینده حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده که برابر با همین رقم در سال جاری است.

در مجموع واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای که شامل نفت و سایر است در سال جاری ۱۵۸ هزار میلیارد تومان بود که برای سال آینده تا ۹۸ هزار میلیارد تومان و به عبارتی حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان کاهش دارد.

مالیات بر مصرف سیگار نیز مبلغ ۲ هزار میلیارد تومان (۲۰.۰۱۴.۵۰۰ ریال) پیش بینی شده است

بررسی لایحه بودجه ۹۹ کل کشور نشان می‌دهد که دولت در بخش مربوط به درآمدهای مالیاتی، برای فروش و مصرف سیگار همچون سنوات قبل مالیات پیش بینی کرده است.

در بخش مالیات بر فروش سیگار، بر اساس لازم الاجرا نبودن قانون ممنوعیت ورود برخی از کالاهای غیرضرور مصوب ۲۲.۶.۷۴ و مجاز بودن تامین کسری سیگار از طریق واردات، دولت رقم ۸۰ میلیارد تومان (۸.۰۸۷.۱۲۱ ریال) را پیش بینی کرده است.


پزشکان موظف به نصب کارت خوان شدند


اخذ مالیات از پزشکان در بودجه ۹۹ همچون سال جاری لحاظ شد که بر این اساس مقرر شد ۱۰ درصد حق‌الزحمه پزشکان به عنوان مالیات علی‌الحساب پرداخت شود.

 بررسی لایحه بودجه سال ۹۹ کل کشور نشان می دهد که پزشکان مشابه امسال، موظف به استفاده از دستگاه کارتخوان شدند و مقرر گردید ۱۰ درصد حق‌الزحمه پزشکان به عنوان مالیات علی الحساب پرداخت شود.

بر این اساس، تمامی صاحبان حرف و مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی که مجوز فعالیت آنها توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان نظام پزشکی ایران و یا سازمان نظام دامپزشکی و سازمان دامپزشکی ایران صادر می‌شود، مکلفند در چارچوب آیین‌نامه تبصره (٢) ماده (١٦٩) قانون مالیاتهای مستقیم مصوب ۱۳۶۶/١٢/۴ و اصلاحات و الحاقات بعدی آن، از پایانه فروشگاهی استفاده کنند.

همچنین تمامی مراکز درمانی اعم از دولتی، خصوصی، وابسته به نهادهای عمومی، نیروهای مسلح، خیریه ها و شرکتهای دولتی مکلف هستند ده درصد از حق‌الزحمه یا حق‌العمل پزشکی پزشکان که به موجب دریافت وجه صورتحساب‌های ارسالی به بیمه ها و یا نقدا از طرف بیمار پرداخت می شود، به عنوان علی الحساب مالیات کسر کنند و به نام پزشک مربوط تا پایان ماه بعد از وصول مبلغ صورتحساب به حساب سازمان امور مالیاتی کشور واریز کنند.

مالیات علی‌الحساب این بند شامل کلیه پرداخت‌هایی که به عنوان درآمد حقوق و کارانه مطابق بند (الف) این تبصره پرداخت و مالیات آن کسر می شود نخواهد بود.

حکم ماده (١٩٩) قانون مالیاتهای مستقیم مصوب ١٣٦٦ با اصلاحات و الحاقات بعدی آن در اجرای این بند جاری است. وزارت راه و شهرسازی را مکلف  شد تا در سقف ۱۵۰۰ میلیارد تومان، به طرح‌های نوسازی بافت فرسوده و طرح ملی مسکن، اعتبار اختصاص دهد.

بر اساس ماده ۱ بند «ب» تبصره ۸ لایحه بودجه سال ۹۹ کل کشور، به وزارت راه و شهرسازی اجازه داده شده تا از طریق شرکت عمران شهرهای جدید و سازمان ملی زمین و مسکن، از محل تهاتر اراضی متعلق به این دو دستگاه و همچنین از محل منابع داخلی، تا سقف ۱۵۰۰ میلیارد تومان به آماده‌سازی، محوطه سازی، تکمیل مسکن مهر و همچنین طرح های نوسازی بافت فرسوده و بازآفرینی شهری و نیز طرح ملی مسکن اقدام کند.

همچنین ماده ۲ بند ب تبصره ۸ این لایحه، به شرکت عمران شهرهای جدید اجازه می‌دهد تا به فروش عرصه (اراضی) مسکن مهرهای ۹۹ ساله اقدام کرده و منابع حاصله از آن را، پس از واریز در خزانه داری کل، صرف طرح های مذکور (تکمیل واحدهای مسکن مهر و طرح ملی مسکن) نماید.

گفتنی است ماده ۳ بند ب تبصره ۸ لایحه بودجه ۹۹ نیز بر امکان به رهن بردن اراضی متعلق به شرکت عمران شهرهای جدید و سازمان ملی زمین و مسکن تا سقف ۳ هزار میلیارد تومان نزد بانک های عامل و صندوق های تأمین مالی برای تکمیل طرح های مذکور در ماده ۱ این بند (محوطه سازی مسکن مهر، توسعه زیربناهای پروژه های مسکن مهر، نوسازی بافت فرسوده و طرح ملی مسکن) تأکید دارد.

بر اساس لایحه بودجه ۹۹ کل کشور، این تسهیلات از محل فروش عرصه و اراضی ۹۹ ساله مسکن مهر تسویه خواهد شد.


سقف وام ازدواج در سال ۹۹ معادل ۳۰ میلیون تومان تعیین شد

تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج‌های در سال ۱۳۹۹ سیصد میلیون ریال معادل ۳۰ میلیون تومان با دوره بازپرداخت پنج ساله و با یک ضامن معتبر و سفته است.

بر اساس لایحه بودجه سال ۹۹ کل کشور به منظور حمایت از ازدواج جوانان، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است از محل پس‌انداز و جاری قرض‌الحسنه نظام بانکی تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به زوج‌هایی که تاریخ عقد ازدواج آنها بعد از سال ۱۳۹۶.۱.۱ است و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده اند، با اولویت نخست پرداخت کند.

تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج‌های در سال ۱۳۹۹، سیصد میلیون ریال معادل ۳۰ میلیون تومان با دوره بازپرداخت پنج ساله و با یک ضامن معتبر و سفته است.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
آنچه از عید فطر نمی دانیم!

آنچه از عید فطر نمی دانیم!

واژه عید، در اصل از فعل عاد (عود) یعود اشتقاق یافته است و معانى مختلفى براى آن ذکر کرده‌‏اند.
سناریوی تلخ غرق شدگی‌ در رودخانه کرج

سناریوی تلخ غرق شدگی‌ در رودخانه کرج

هر ساله با فرا رسیدن هوای گرم شاهد بی توجهی به تابلوی شنا کردن ممنوع و وقوع حوادث غرق شدگی در رودخانه کرج هستیم، سناریوی تلخی که همچنان ادامه دارد.