کد خبر: ۱۰۴۸۳۵
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۱
مرتضی طلایی در گفتگو با شهرفردا
مرتضی طلایی عضو سابق شورای اسلامی شهر تهران گفت:نکته مهم در انتخاب نماینده مجلس این است که مجلسی باید تشکیل شود که قدرت قانون گذاری داشته باشد و در واقع مجلس نیازمند نخبگان سیاسی است نه مهره های سیاسی.
مرتضی طلایی عضو سابق شورای شهر تهران  در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،پیرامون انتخابات پیش رو و انتخاب افراد اصلح گفت:‌ هر فردی شناسنامه‌ای دارد که در آن همه مسائلش مشخص است و این نکته اول که در انتخابها چه جایی که شورای نگهبان قرار است نظارت داشته باشد و چه جایی که مردم قرار است انتخاب کنند واقع ا به این شناسنامه نگاه کنند که این فردی که انتخاب می کنند عملکرد، سابقه گذشته‌اش و پاکدستی و سلامت را بسنجند و سپس وی را انتخاب کنند. 

وی افزود: اگر چه رای هر ایرانی یک رای فردی محسوب می شود اما تکلیف اجتماعی است و به نوعی حق الناس محسوب می شود چرا که یک نفر با رای ما بر کرسی مجلس نشسته و بر یک جامعه تصمیم گیری می کند. لذا اگر در انتخاب ملاک‌های انتخاب رعایت نشده باشد و بر اساس فامیلی ، باندی، گروهی و سیاسی ، قومیتی به کسی رای داده باشیم در پیامدهای آن شریک خواهیم بود چه خوب و چه بد و این مساله باید برای جامعه تبیین شود چرا که جامعه ما هنوز نسبت به انتخاب و نتایج انتخاب آگاهی کافی و لازم را ندارد. 

طلایی در پاسخ به اینکه کدام نهادها مسئول این آگاهی به مردم هستند، تاکید کرد: رسانه‌ها، گروههایی که مرجع هستند و نقش گروههای مرجع در جوامع چیست از جمله تکالیف شخصی که به یک مرجعیتی در جامعه رسیده است این است که عده‌ای به حرف او اعتماد داشته و حرف وی را می پذیرند از جمله تکالیفی که دارد این است که مردم را آگاه کند . 

این کارشناس شهری افزود: گروههای مرجع به علاوه رسانه های جمعی  با حضور کارشناسان تبیین کنند که این رای یک حق و یک تکلیف توامان با هم است و صرفا یک رای تنها کافی نیست تکالیفی است که اگر به آن توجه نشود همین رای که ما می دهیم وبال خودمان خواهد شد چرا که در انتخاب دقت نشده و بررسی نشده است. 

وی در خصوص انتخاب افراد اصلح گفت: بخش دیگر مربوط به شورای نگهبان و دستگاه‌هایی است که فرآیند صلاحیتها را بررسی می کنند و مراجعی که نسبت به صلاحیت افراد اظهار نظر کنند همه مسئول هستند و در قبال مردم باید پاسخگو باشند. 

طلایی اضافه کرد: نکته دیگری که در مجس آینده ما به عنوان یک اولویت قابل توجه باید به آن توجه و دقت شود این است که مجلسی می خواهیم با دو ویژگی برجسته ، اول اینکه مجلس انقلابی دو مجلس کارآمد که البته کارآمدی مجلس با دولت متفاوت است کارآمدی دولت کار اجرایی و عملیاتی و میدانی است اما کارآمدی مجلس قانون گذاری درست و ریل گذاری درست برای اداره کشور از طریق قانونگذاری است. 

وی تصریح کرد: ولی در همین مصاحبه‌هایی که رسانه ها از افرادی که درحال ثبت نام برای انتخابات مجلس هستند دارد به راحتی می توانید دریابید که افراد در مقابل یک سوال ساده که مجلس چند نماینده دارد عاجز است و نمی داند این فرد واقعا چه صلاحیتی دارد. 

این کارشناس شهری اظهار داشت: شایسته گزینی در این بحث بسیار مورد اهمیت است و با هدف رسیدن به یک مجلسی که جهت مبانی انقلابی ، پایبندی به کشور و نظام ، پایبندی به خون شهدا و راه امام و ولایت مداری جزء مسائلی است که در انتخاب فرد و کارنامه وی بسیار حائز اهمیت بوده و این موارد باید پر رنگ و محرز باشد . 

طلایی اضافه کرد: دومین نکته در انتخاب نماینده مجلس این است که مجلسی باید تشکیل شود که قدرت قانون گذاری داشته باشد و در واقع مجلس نیازمند نخبگان سیاسی است نه مهره های سیاسی با کمال تاسف در مجلس بیشتر شاهد حضور مهره سیاسی بوده‌ایم تا نخبگان سیاسی و افرادی که به جهات مختلف دارای دانش و تخصص هستند. 

وی ادامه داد: نکته دیگری که در کنار همه این موارد حائز اهمیت است این است که این تعادل و توازن بین تعهد و تخصص برقرار باشد و نماینده گان باید کسانی باشند که برای برون رفت کشور از چالش ها و مشکلات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی و سیاست داخلی برنامه داشته و بتوانند برنامه ارائه داده و قانون گذاری کنند و مشکلاتی که در حال حاضر در کشور وجود دارد مشکلاتی نیست که قابل حل نباشد اما بسیاری از آنها در گرو آن است که قوانین ، قوانین کارآمد و روز باشد و قوانینی باشد که مشکل گشا است به طور مثال فردی قصد کارآفرینی و ایجاد اشتغال است در این مسیر بسیار باید دوندگی کند تا مجوز یک مرغ داری و یا دامداری بگیرد در حالی که در بسیاری از کشور های دنیا به محض اینکه بدانند که فردی که توان سرمایه گذاری را دارد به وی زمین ، تسهیلات و ... می دهند و به فرد می گویند که کار کن و زمینه توسعه و پیشرفت کشور را فراهم کن . 
 این کارشناس شهری افزود: مجلسی باید تشکیل شود که عدالت محوری جزء مهمی از ارکانش باشد امروز در کشور ایران یکی از مسائل بسیار حائز اهمیتی است که عده ای به بسیاری از امکانات دسترسی داشته و به راحتی از زیر بار مالیات های سنگین شانه خالی کرده و فرار می کنند ولی از آن طرف مالیات های مختلف به دستمزدهای پایین کارمندان بسته می شود و از حقوق وی کسر می شود. 

طلایی با اشاره به اینکه  مساله فرار مالیاتی ثروتمندان یکی از ضعف های عمده مجلس ماست، تصریح کرد: به عنوان مثال در قانون کاری که در مجلس سوم تصویب شد سقف در آمدی برای کارگاه‌ها تعیین شد و گفتند درآمدهای زیر این سقف شامل قانون کار و استفاده کارگر از خدمات بازنشستگی و بیمه نمی شود این در حالی است که امروز بخش قابل توجهی از مشاغل و نیاز جامعه در این شرایط اقتصادی دقیقا همان مشاغل خردی است که به جهت درآمدی درآمد آن به سقف مصوب قانون در مجلس نمی رسد و مجلس با یک تبصره و یا ماده قانون مشاغل خرد را به رسمیت بشناسد و آنها را زیر پوشش بیمه و کار قرار دهد عمده مشکلات کشور حل خواهد شد. 

وی افزود: افراد دلسوزی که مکرر پیگیری کرده‌اند که این مساله حل شود ولی مشاهده می شود که منافعی در جایی نهفته است که این مصوبه در مجلس اتفاق نمی افتد. به نظر می رسد که مجلسی نیاز است که این دردها را بشناسد و از طرفی در برابر زیاده خواهی های دشمن قاطعانه بایستد و از طرفی دیگر در برابر منفعت خواهان بایستد و قوانینی را وضع کند که عدالت اجتماعی در کشور محقق شود. 

عضو سابق شورای اسلامی شهر تهران  پیرامون نقش شورای نگهبان در رد یا صلاحیت افراد خاطر نشان ساخت: به نظر می رسد مردم نمی توانند و نباید این حق و تکلیف خود را به گردن شورای نگهبان بیاندازند چرا که شورای نگهبان سقف ورودش برای صلاحیت ها تعریف شده برابر قانون است فلذا اگر این طور باشد که شورای نگهبان ۲۷۰ نفر را تایید کرده و بفرستد مجلس پس این بین انتخاب مردم چه می شود ؟ مثل این است که مردم بگویند شورای نگهبان ۲۷۰ را تایید صلاحیت کند و بفرستد مجلس و کار تمام شود نه اینطور نیست و شورای نگهبان وظایفی در برابر قانون دارد و لذا این مردم هستند که بین خوب و خوب تر باید خوب تر انتخاب کنند.

وی یاد آور شد: به عنوان مثال وقتی شهری ۵ نماینده نیاز دارد و شورای نگهبان ۳۰ نامزد را تایید صلاحیت می کند بدین معنی است که مردم حق دارند از بین این ۳۰ تن ۵ تن اصلح تر را به عنوان نماینده خود انتخاب و به مجلس بفرستند. و اینجاست که نقش نخبگان و رسانه های جنبی پر رنگ تر از همیشه احساس می شود. 
انتهای پیام /