کد خبر: ۱۰۴۸۳۱
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۵
در جلسه کمیسیون ماده پنج به ریاست شهردار تهران تصویب شد
جلسه کمیسیون ماده پنج شهر تهران به ریاست حناچی شهردار تهران و با حضور اعضاء، هاشمی رفسنجانی رئیس شورای اسلامی شـــهر تهران، گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری و اشراقی رئیس دبیرخانه کمیسیون ماده پنج شهر تهران تشکیل شد.در این جلسه حفظ سه محور تاریخی ولیعصر (عج)، وحدت اسلامی و شوش بدون تعریض تصویب شد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،علی اشراقی درباره این جلسه گفت: محورهای ولیعصر( عج)، وحدت اسلامی و شوش جزو محورهای تاریخی شهر تهران هستند وهسته های تاریخی شهر را به بافت جدید و توسعه های نوین شهری مرتبط می سازند.

وی درباره ویژگیهای محورهای اصلی پایتخت گفت: محور ولیعصر(عج) به عنوان شاخص ترین و طولانی ترین خیابان تهران ثبت ملی نیز شده است.

اشراقی گفت: محدوده مورد مطالعه ولیعصر به طول 4 کیلومتر در حد فاصل میدان راه آهن تا خیابان نوفل لوشاتو و در محدوده حصار ناصری قرار دارد که شامل برخی بناهای ارزشمند تاریخی و درختان چنار کهنسال است.

وی افزود: محور حافظ - وحدت اسلامی نیز یکی از قدیمی ترین خیابان های تهران است و محدوده مورد مطالعه آن به طول 5 کیلومتر در تهران ناصری حد فاصل خیابان جمهوری تا خیابان شوش بوده و شامل بناهای ارزشمند و تاریخی است.

رئیس دبیرخانه کمیسیون ماده پنج در ادامه گفت: محور شوش نیز در حوزه جنوبی حصار ناصری به عنوان محور کار و فعالیت استفاده می شده و محدوده مورد مطالعه آن 5 کیلومتر بوده است. 
اشراقی گفت: در کارگروه فنی با حفظ وضع موجود محورهای ولیعصر ( عج) و حافظ–وحدت اسلامی موافقت و تصمیم گیری درباره محور شوش به ارائه مطالعات جامع ترافیکی موکول شد.

وی بیان کرد: درنهایت و پس از توضیحات مشاور طرح تفصیلی شهر تهران و بحث و بررسی اعضاء، با عدم تعریض و حفظ وضعیت کنونی هر سه محور به دلیل حفظ هویت تاریخی شهر تهران موافقت شد.

اشراقی در ادامه گفت: هم چنین مقرر شد عرض کنونی کالبدهای دو طرف خیابان های مذکور حفظ و طرح موضعی ساماندهی محور ولیعصر(عج) و پهنه بندی محور حافظ–وحدت اسلامی بر مبنای حفظ هویت تاریخی شهر اصلاح و ارائه شود .
 
وی در خصوص ساماندهی میدان ولی عصر (عج) نیز گفت: اعضا با طرح ساماندهی و ارتقاء کیفی میدان ولی عصر(عج)واقع در منطقه 6 مطابق نقشه مصوب و ضوابط و مقررات موافقت کردند.
رئیس دبیرخانه کمیسیون ماده پنج شهر تهران افزود: هم چنین در این جلسه پس از توضیحات 

مشاور و شهردار منطقه 8 مقرر شد ساخت و ساز در محله نارمک بر اساس ضوابط زیر پهنه R231 
انجام و طرح ویژه سه بعدی کل محله به جلسه ارائه شود. 

وی گفت: در خصوص میدان نبوت نیز مقرر شد، مطابق سایر میادین کارگروه این مورد را بررسی و سپس اظهار نظر کند.

اشراقی درباره شهرک شهید محلاتی واقع در منطقه یک گفت: مقرر شد مصوبه قبلی کمیسیون ماده پنج اصلاح و طرح بازنگری با رعایت سقف جمیعیت پذیری، تأمین خدمات، مصلحت شهر و هماهنگی کامل مالکان شهرک تهیه و به جلسه ارئه شود.
وی افزود: بر این اساس ضروریست وضعیت خدمات شهرک با شهرداری منطقه مشخص شود، ضمن اینکه بر ممنوعیت صدور هر گونه پروانه ساختمان برخلاف مصوبه کمیسیون ماده پنج تاکید شد. 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
برگزاری دوره های آموزشی دولتی توسط انجمن علمی اقتصاد شهری ایران

برگزاری دوره های آموزشی دولتی توسط انجمن علمی اقتصاد شهری ایران

دوره های آموزشی کارمندان دولت در گستره استانی توسط انجمن علمی اقتصاد شهری ایران برگزار می شود.
بررسی مطالبات مردم از مجلس یازدهم در گفتگوی ویژه خبری

بررسی مطالبات مردم از مجلس یازدهم در گفتگوی ویژه خبری

دکتر قادری سردبیر شهر فردا در گفتگوی ویژه خبری سه شنبه شب ۶ خرداد ۹۹ گفت: توجه ویژه به کسب و کارها و تزریق نقدینگی به مولدها می تواند بخشی از مشکلات اقتصادی کشور را حل کند.