کد خبر: ۱۰۴۸۱۹
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۲
شهرفردا بررسی کرد
بودجه غلتان سال ۹۹ با ویژگی‌های منحصر به فرد خود هفته آینده راهی مجلس خواهد شد، تا به عنوان خاص ترین بودجه سالانه ۷۰ سال اخیر ایران رکوردزنی کند.
 
مهترین ویژگی های بودجه غلتان سال 99 چیست ؟
به گزارش خبرنگار  پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،پس از نامه مقام معظم رهبری به دولت در پیرامون اصلاح ساختار بودجه به عنوان یکی از چالش های مهم اقتصادی کشور دولت از آذرماه گذشته به کمک دانشگاهیان و کارشناسان تدوین بودجه سالانه کشور را با هدف کاهش وابستگی به نفت در دستور کار   قرار داد .

بودجه‌ای که قرار است هفدهم آذرماه راهی صحن علنی مجلس شود ،دارای دو ویژگی متمایز است نخست کاهش وابستگی به نفت به طوری که بودجه‌های جاری  هیچ وابستگی به نفت نداشته باشند و  همه درآمد نفتی ظرف هزینه‌های عمرانی شود و از سوی دیگر برای نخستین بار بودجه به صورت دو سالانه نوشته شده است .

همچنین این بودجه قرار است به عنوان بودجه غلتان که به معنای انعطاف پذیری و امکان تغییر شرایط و عدد و ارقام است در سال آینده به اجرا درآید

براساس اعلام مسئولان سازمان برنامه و بودجه بخشی از اعداد و ارقام لایحه بودجه سال آینده تفاوت چندانی با بودجه اصلاح شده امسال نخواهد داشت. بنابراین پس از اصلاح بودجه امسال که منابع 448 هزار میلیارد تومانی به 310 هزار میلیارد تومان کاهش یافت، در بودجه 99 نیز منابع عمومی بودجه در همین حد خواهد بود.

درآمد نفتی بودجه 99

درآمدهای نفتی نیز در لایحه بودجه سال آینده طبق گفته محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه بین 10 تا 12 میلیارد دلار خواهد بود که با رقم اصلاح شده بودجه سال‌جاری تفاوت چندانی ندارد. در بودجه سال 97 میزان صادرات روزانه نفت 4.2 میلیون بشکه در روز، نرخ فروش هر بشکه نفت خام 55 دلار و قیمت هر دلار 3500 تومان تصویب شد.

اما در بودجه سال‌جاری سقف روزانه صادرات نفت به 1.5 میلیون بشکه با قیمت 54 دلار برای هر بشکه رسید که نرخ تسعیر ارز در آن 5 هزار و 700 تومان لحاظ شد که بدین ترتیب درآمد دلاری صادرات نفت به 27 میلیارد دلار می‌رسد.. ولی پس از اصلاح بودجه و کاهش سقف فروش نفت به روزانه 300 هزار بشکه این رقم به حدود 10 میلیارد دلار رسید. البته دراین سال نرخ تسعیر ارز نیز به حدود 8 هزار تومان افزایش یافت.

حال درلایحه بودجه سال آینده دولت صادرات روزانه 500 هزار بشکه نفت با قیمت هر بشکه 52 دلار را پیشنهاد داده است. بدین ترتیب درصورتی که این اعداد و ارقام نهایی باشد درآمد روزانه فروش نفت به 26 میلیون دلار می‌رسد که در یک سال حدود 9.5 میلیارد دلار می‌شود.

نرخ دلار در بودجه 99

طبق مصوبه اخیر هیأت وزیران تأمین تمام کالاهای اساسی و دارو با همان نرخ ارز 4 هزار و 200 تومانی انجام خواهد شد. این درحالی است که گمانه زنی‌ها نشان می‌دهد که مابقی مصارف ارزی یعنی به غیر از کالاهای اساسی بر مبنای نرخ ارز نیمایی که هم‌اکنون در حدود 11 هزار تومان است محاسبه خواهد شد. البته با توجه به این که بخش عمده ارز مصرفی صرف تأمین کالاهای اساسی می‌شود، بنابراین نرخ غالب ارز درهمین حدود باید باشد.

67 هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی

براساس برآوردهای صورت گرفته سهم طرح‌های عمرانی از بودجه سال آینده حدود 67 هزار میلیارد تومان خواهد بود که نسبت به رقم 60 هزار میلیارد تومانی سال‌جاری رشد 7 هزار میلیارد تومانی دارد. البته همانگونه که نوبخت پیش از این اعلام کرده بود، درکنار این رقم شرکت‌های دولتی نیز 200 هزار میلیارد تومان در طرح‌های عمرانی سرمایه‌گذاری می‌کنند که بدین ترتیب رقم قابل توجهی برای پیشرفت طرح‌های عمرانی کشور هزینه خواهد شد. این درحالی است که طرح‌های عمرانی سهم و نقش پررنگی در ایجاد اشتغالزایی و همچنین رونق اقتصاد دارد.

علاوه براین باتوجه به نرخ 4 هزار و 200 تومانی که برای دلار تعیین شده است، تمام درآمد حاصل از فروش نفت یعنی 10 تا 12 میلیارد دلار صرف اجرای طرح‌های عمرانی می‌شود.

توزیع یارانه‌ها میان مردم

همواره یارانه‌ها نیز یکی از ارقام کلیدی لوایج بودجه محسوب می‌شود. براساس اعلام رئیس سازمان برنامه و بودجه حدود 302 هزار میلیارد تومان یارانه آشکار برای سال آینده پیش‌بینی شده است که 186 هزار میلیارد تومان آن به صورت نقدی و غیرنقدی میان خانواده‌ها توزیع می‌شود. بدین ترتیب به نظر می‌رسد درآمدهایی که از محل حذف یارانه‌های پنهان و نقدی حاصل می‌شود در بودجه عمومی دولت دیده نمی‌شود و تقریباً تمام آن بازتوزیع خواهد شد.


سهم مالیات در بودجه 99

براساس قانون بودجه سال‌جاری 239 هزار میلیارد تومان برای مجموع درآمدهای مالیاتی و گمرکی پیش‌بینی شده بود که پس از اصلاح بودجه در شورای عالی هماهنگی اقتصادی این رقم به 198 هزار میلیارد تومان کاهش یافت. براساس برآوردهای صورت گرفته دولت قصد دارد کل درآمدهای مالیاتی و گمرکی را حدود 25 درصد افزایش دهد که این میزان افزایش برای درآمدهای مالیاتی صرف به حدود20 درصد می‌رسد. 

بدین ترتیب با محاسبه رقم 198 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی و گمرکی امسال در سال آینده این رقم به حدود 249 هزار میلیارد تومان می‌رسد. هرچند قرار است که مالیات یکی از جایگزین‌های نفت در بودجه سال آینده باشد اما میزان رشدی که برای درآمدهای مالیاتی و گمرکی برآورد شده نشان می‌دهد که دولت نگاه متعادلی به این بخش داشته است.

 به گونه‌ای که اعداد پیش‌بینی شده قابل تحقق باشد. گرچه قرار نیست نرخ‌های مالیاتی در سال آینده افزایش یابد و حتی برای بخش تولید معافیت‌های ویژه‌ای نیز در نظر گرفته خواهد شد، اما حجم بالای معافیت‌ها و همچنین فرار مالیاتی این ظرفیت را ایجاد می‌کند که با ساماندهی این دو بخش بر درآمدهای مالیاتی افزود.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تمهیدات متروی تهران برای فاصله گذاری اجتماعی/ مسافران از ماسک استفاده کنند

تمهیدات متروی تهران برای فاصله گذاری اجتماعی/ مسافران از ماسک استفاده کنند

مدیر عامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه پیرامون شرایط ویژه شهروندان در استفاده از مترو گفت: فاصله گذاری اجتماعی هر چند با تمهیدات صورت گرفته در صورت عدم رعایت مسافران نسبت به فاصله گرفتن از یکدیگر و استفاده از ماسک امکان پذیرنیست.
انتشار بیست و نهمین شماره فصلنامه علمی اقتصاد و مدیریت شهری

انتشار بیست و نهمین شماره فصلنامه علمی اقتصاد و مدیریت شهری

بیست و نهمین شماره فصلنامه علمی اقتصاد و مدیریت شهری منتشر شد.