کد خبر: ۱۰۴۷۲۵
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۴
آزمون مهارتی و آمادگی جسمانی تیم های جستجو و نجات شهری بر پایه الگوهای بین المللی به منظور تشکیل تیم های بین المللی جستجو و نجات شهری در پایگاه ویژه پشتیبانی مدیریت بحران منطقه 7 طی 4 روز برگزار شد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،شاهین محمدی یگانه مدیر اجرایی پروژه  گروه های عملیاتی سازمان مدیریت بحران تهران با بیان این مطلب گفت: با هماهنگی و برنامه ریزی های بعمل آمده با گروه مشاوره جستجو و نجات بین المللی (INSARAG) تیم های منتخبی از سازمان آتش نشانی و جمعیت هلال احمر تشکیل و آزمون مهارتی و آمادگی جسمانی  بر پایه الگوهای بین المللی جسمانی برای آنان برگزار شد.

محمدی یگانه افزود: تا کنون 6۰ نفر از سازمان آتش نشانی تهران و ۷۰ تن از نجاتگران، مربیان جست‌ وجو و نجات در آوار جمعیت هلال احمر معرفی شده اند که بعد از برگزاری تست سلامت و آزمون های آمادگی  و کسب حداقل استانداردهای مهارتی، سلامت و آمادگی جسمانی به عضویت تیم های بین المللی جستجو و نجات شهری درمی آیند و خواهند توانست در دوره های آموزش های بین المللی "اینساراگ" شرکت کنند.

 وی گفت: اینساراگ یا گروه مشورتی بین المللی جست‌ و جو و نجات، شبکه ای از کشورهای تأثیرپذیر از بلایا و کشورها و سازمان های پاسخ دهنده در بحران است که وظیفه جست‌وجو و نجات از سازه های فروریخته شهری و هماهنگی عملیاتی در محل را برعهده دارند.

محمدی یگانه با بیان اینکه در حال حاضر بسیاری از کشورها به عضویت اونداک و اینساراگ درآمده اند افزود: جمهوری اسلامی ایران نیز در دو سیستم ارزیابی و هماهنگی سوانح سازمان ملل متحد (UNDAC) و گروه مشاوره جستجو و نجات بین المللی (INSARAG) به دنبال تشکیل و آموزش این تیم ها در کشور است که باتوجه به برنامه ریزی‌های بعمل آمده از سوی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران مقرر است اولین تیم‌ در سطح نیمه سنگین در جمعیت هلال احمر استان تهران و سازمان آتش نشانی تشکیل شود.

مدیر اجرایی پروژه  گروه های عملیاتی سازمان مدیریت بحران تهران گفت: هر کشور عضو سازمان ملل متحد با ارسال درخواست عضویت و معرفی نقطه تماس ملی به عنوان رابط بین گروه می تواند به عضویت این گروه درآید. اعضای اینساراگ بخشی از شبکه جهانی مشارکت و انتقال دانش در زمینه عملیات نجات در آوار و هماهنگی عملیات میدانی هستند که برای شرکت در جلسات سالانه منطقه ای و شرکت در گروه های کاری انتقال تجارب از آنها دعوت به عمل می آید.

وی افزود: دسترسی به ابزار اطلاعاتی و مشارکت دانش اینساراگ، دسترسی به  وب سایت مرکز هماهنگی عملیات در محل، سیستم جهانی اخطار و هماهنگی بلایا برخی از مزایای عضویت در اینساراگ است. ارزیابی خسارات و نیازها، تعیین و اولویت بندی نیازها، تسهیل اعزام به محل و راه اندازی مرکز دریافت منابع و ورود و خروج تیم ها طی هماهنگی با کشور سانحه دیده از مسئولیت های اینساراگ است.

محمدی یگانه گفت: تأسیس شبکه جهانی از سازمان‌های جست و جو و نجات در سه منطقه آفریقا، اروپا، خاورمیانه، آمریکا و آسیا – اقیانوسیه، تدوین راهنمای عملیات جست‌وجو و نجان بین المللی، تدوین سیستم هماهنگی عملیات میدانی، تسهیل ورود و خروج تیم های جست‌وجو و نجات شهری، ایجاد مرکز هماهنگی عملیات در محل و ایجاد مرکز پایش داده روی اینترنت و ظرفیت سازی و اصلاح روش ها و طرح‌های ملی از جمله دستاوردهای اینساراگ است.

 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
کرونا در کمین فراموش‌کاران

کرونا در کمین فراموش‌کاران

فراموشی دستورالعمل‌های بهداشتی در این روزها آتش کرونا را دوباره شعله‌ور کرده و ضرورت دارد که مردم رعایت الزامات فاصله‌گذاری اجتماعی را دوباره از سر بگیرند.
برگزاری دوره های آموزشی دولتی توسط انجمن علمی اقتصاد شهری ایران

برگزاری دوره های آموزشی دولتی توسط انجمن علمی اقتصاد شهری ایران

دوره های آموزشی کارمندان دولت در گستره استانی توسط انجمن علمی اقتصاد شهری ایران برگزار می شود.