کد خبر: ۱۰۴۶۷۴
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۷
رئیس قوه مقننه در نشست خبری در روز مجلس
رئیس مجلس در پاسخ به شهرفردا گفت : مجلس برای نظارت دقیق بر ابعاد مختلف انتخابات از جمله بعد اقتصادی انتخابات، قوانین مفصلی تدوین کرد که هنوز به تصویب شورای نگهبان نرسیده است.
علی اردشیر لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی درنشست خبری روز مجلس در پاسخ به خبرنگار  پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، پیرامون  نقش اقتصادی شورای نگهبان در انتخابات گفت :اینجانب شاید بتوانم درباره نقش مجلس شورای اسلامی در انتخابات اطلاعاتی را ارائه کنم همانگونه که اطلاع دارید ما در مجلس قانون جامعی درباره نظارت بر انتخابات تصویب کردیم که بیش از یک سال مورد ارزیابی قرار گرفت .

وی خاطرنشان کرد: درباره نقش پول و  نظارت دقیق بر انتخابات مجلس جلسات زیادی در کمیسیون‌های تخصصی مجلس برگزار شد و پس از رایزنی با سخنگوی کمیسیون شورای نگهبان مورد ارزیابی قرار گرفت و بیش از یک ماه نیز  تصویب آن در صحن علنی زمان برد با این وجود شورای نگهبان ایراداتی به آن گرفت.

رئیس قوه مقننه تاکید کرد: ما در مجلس به این ایرادات یکه خوردیم البته نظر قاطع شورای نگهبان این نبوده است اما به هر حال مجلس کار خود را انجام داده است.

 از تصمیم دولت برای افزایش قیمت بنزین مطلع بودم 

وی ادامه داد: من از زمان اجرای طرح مطلع بودم اتفاقاً پنجشنبه با آقای رحمانی فضلی در مورد برخی مشکلات طرح صحبت کردم. سه‌شنبه هم در مجلس در جلسه غیر علنی به نمایندگان گفتم که چنین طرحی در حال اجرا است. به یاد ندارم که تاریخش را گفتم یا نه اما اعلام کردم که در روزهای آینده خواهد شد.

 لاریجانی اظهار داشت: دولت می‌توانست در قالب قانون هدفمندی یارانه‌ها، این طرح را اجرا کند ولی به خاطر شرایط و حساسیت ها در شورای هماهنگی مشورت کرد. ولی پیشنهاد، پیشنهادِ دولت بود. آن قسمتی که سران تصمیم گرفتند این بود که همه منابع به صورت یارانه نقدی به مردم داده شود.

 رئیس مجلس گفت: در مرحله اجرا اقناع عمومی لازم بود و الان هم لازم است، رسانه ها و صدا و سیما مسئول اقناع عمومی هستند. در ستاد وزارت کشور هم کمیته رسانه‌ای بوده که بنا بوده کار بکنند و آقایان از صدا و سیما باید همت کنند.

برنامه‌ای برای انتخابات ریاست‌جمهوری ندارم

رئیس مجلس شورای اسلامی در مورد عدم حضورش در مجلس یازدهم گفت: امیدوارم مخالفان و موافقان همه خوشحال باشند، ولی در این زمینه بخلی نداریم، من فرزند کوچکی هستم و بیشتر از محضر نمایندگان استفاده می کردم. احساس نمی کنم که خلایی وجود داشته باشد. در میان نمایندگان افرادی وجود دارند که می توانند کارهای اساسی انجام دهند و این عرصه خالی نیست.

وی ادامه داد: در مورد اظهارات مخالفین که انشاالله حجت شرعی دارند، ما دشمن هم نیستیم و در این نظام کار می کنیم شاید نظر سیاسی و مخالف باشد.

لاریجانی در پاسخ به این سوال که شما به دنبال خانه نشینی نیستید گفت: نه ما هر وظیفه‌ای که باشد انجام می‌دهیم، این ۴۰ سال نیز روی عقیده مان کار کردیم، در زمان جنگ به گونه ای و بعد از جنگ هم به گونه‌ای دیگر، برای ریاست جمهوری هم برنامه‌ای ندارم.

ایران مجبور است در قبال برخی تعهدات خود به آژانس تجدید نظر کند

رئیس مجلس در پاسخ به سئوال دیگری در مورد کاهش تعهدات برجامی گفت: برخی از طرف‌های اروپایی در مورد اجرای برجام می‌گویند که ما نمی‌توانیم، برخی هم در داخل کشور معتقدند که اینها راست نمی‌گویند. اما به هر حال نتیجه اش برای ما یکی است، وقتی آمریکایی‌ها از برجام خارج شدند ما باید از برجام استفاده می‌کردیم اما اینگونه نشد. باید اروپایی‌ها برای معادله راه‌حلی پیدا می‌کردند و برخی کشورها نیز تکاپویی در این زمینه دارند اما نمی‌دانم به نتیجه برسد. اینکه فرمودید از سیاست ماشه استفاده می‌کنند، اگر آنها از  سیاست ماشه استفاده کنند ایران هم مجبور است  در قبال برخی تعهدات خود به آژانس تجدید نظر کند و این طرف ماشه هم وجود دارد. این طور نیست که آنها از این ظرفیت استفاده کنند و ایران نکند.

وی تأکید کرد: اگر عنصر نامطلوبی مقررات بین‌المللی را زیر پا می‌گذارد باید جلوی او گرفته شود نه طرفی که به او اجحاف شده است. باید اروپایی‌ها اقدام و آمریکایی‌ها را قانع می‌کردند که به تعهدات خود بازگردند. تا یکسال هم صبر کردیم اما دیگر نمی‌توانیم صبر کنیم. ضمن اینکه معتقدم  همچنان راه دیپلماسی باز است ولی معتقدم از این حرف‌های گستاخانه نسبت به ایران نباید بزنند.

وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد شفافیت مالی کاندیداهای مجلس شورای اسلامی و عدم قانونگذاری مجلس در این خصوص گفت : مجلس در این مورد قانون تصویب کرد، قانونی در خصوص افزایش کیفیت انتخابات و برگزاری ملی و استانی انتخابات مجلس، شفافیت مالی نامزد ها در مجلس تصویب شد.  و به شورای نگهبان رفت و شورای نگهبان ایراد گرفت. ما کار خود را انجام دادیم ایراد شورای نگهبان باید رفع شود.

لاریجانی اظهار داشت: بحث استانی شدن انتخابات بحثی بود که در سه دوره اخیر مطرح بود، تا انتخابات به صورت  استانی و تناسبی برگزار شود تا افرادی که تفکر ملی و عمیق دارند انتخاب شوند. حدود یک سال پیش من در این خصوص با آیت‌الله جنتی صحبت کردم و گفتم که مرکز پژوهش‌های مجلس در این خصوص به نتیجه رسیده است. آقای دهقان پیگیری موضوع بودند.

 وی ادامه داد: بنده خودم جلساتی با آیت‌الله جنتی، کدخدایی، دهقان گذاشتم. در آنجا مقرر شد که در قانون انتخابات جدید نظر کنیم تا ساختارش اصلاح شود و شفافیت مالی ایجاد شود و نقش احزاب و گروهها برجسته شود مسیر طی شد و برادران عزیز ما در کمیسیون هم به نتیجه رسید. در صحن علنی مجلس هم آرای مختلفی وجود داشت اما بالاخره به تصویب رسید و به شورای نگهبان ارسال شد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
افزایش بار مراجعات بیماران مبتلا به کرونا در تهران

افزایش بار مراجعات بیماران مبتلا به کرونا در تهران

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به افزایش بار مراجعان بیماران مبتلا به کرونا در تهران گفت: در دو هفته اخیر نمودار تعداد مراجعان سرپایی، افراد بستری در بخش‌های عادی و مراقبت‌های ویژه و همچنین میزان مرگ و میرها در حال تغییر است.
کرونا در کمین فراموش‌کاران

کرونا در کمین فراموش‌کاران

فراموشی دستورالعمل‌های بهداشتی در این روزها آتش کرونا را دوباره شعله‌ور کرده و ضرورت دارد که مردم رعایت الزامات فاصله‌گذاری اجتماعی را دوباره از سر بگیرند.