کد خبر: ۱۰۴۶۷۲
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۰
رئیس سابق شورای شهر تهران در گفتگو با شهرفردا
مهندس مهدی چمران عضو سابق شورای شهر تهران گفت: نقش شورای نگهبان انتخاب افراد اصلح است و این صلاحیت در نداشتن مفسده‌ای چون اخلاقی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی خلاصه می شود.
مهدی چمران عضو سابق شورای شهر تهران در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،پیرامون نقش اقتصادی شورای نگهبان در رد یا تایید کاندیداهای انتخابات مجلس آینده گفت: شورای نگهبان نقش اقتصادی در این خصوص ندارد و فقط صلاحیت افراد در حیطه مفاسد اخلاقی و اقتصادی است که مورد بررسی قرار می گیرد و پس از احراز هویت افراد اقدام به تائید و یا رد صلاحیت افراد می کند. 

وی با اشاره به اینکه سلامت شخص مهمترین رکنی است که شورای نگهبان به بررسی آن می پردازد، افزود: پس از احراز هویت کاندیداها و پس از تایید صلاحیت فرد این مردم هستند که نماینده خود را انتخاب می کنند و به مجلس می فرستند و دقت نظری که لازم است را مردم در انتخاب افراد خواهند داشت . 

چمران تاکید کرد: اینکه افراد اقتصاد دان است، عالم است و یا فقه خوانده است شورای نگهبان در این مسائل ورود نمی کند  و تنها مواردی همچون تحصیلات تکمیلی در مقطع کارشناسی ارشد در موارد اقتصادی است که اگر این مدرک وجود نداشته باشد امکان شرکت در انتخابات برای فرد فراهم نمی شود لذا نمی تواند نام نویسی کرده و هیات های اولیه وی را تایید نخواهند کرد. 

وی ادامه داد: حال اینکه افراد چه تخصص هایی دارد این تخصص ها را شورای نگهبان  مطرح نمی کند و شورای نگهبان روی سلامت فرد نظر می دهد که شخص مشکل دارد یا خیر و زمانی که مشکل نداشته باشد شورای نگهبان بنا را بر سلامت و صالح بودن فرد گذاشته و وی را تایید می کند. و اینکه اصلح تر چه کسی است را باید مردم تشخیص داده و رای دهند. 

عضو سابق شورای شهر تهران در پاسخ به اینکه مفاسد اقتصادی در کشور ضربه های سهمگین اقتصادی را بر پیکر کشور وارد کرده و کشور را در تنگنای اقتصادی قرار داده نقش شورای نگهبان در تعیین صلاحیت افراد اقتصادی چیست، گفت: مفسده مهم است چه اقتصادی باشد چه سیاسی و چه فرهنگی و اخلاقی باشد قاعدتا شورای نگهبان حق دارد که وی را رد صلاحیت کند و این نه فقط در ایران بلکه درتمام دنیا اگر فردی مفسده‌ای داشته باشد نمی گذارند که نماینده مردم باشد. 

وی تاکید کرد: قاعدتا شورای نگهبان با شجاعت مقابل چنین فردی می ایستد و وی را رد صلاحیت می کند. 

چمران در پایان خاطر نشان ساخت: از شورای نگهبان توقع می رود که تمام این مسائل را به درستی بررسی کرده و به گزارشات یک خطی و یک صفحه ای و بدون استناد اکتفا نکند و سوابقی که به دست می آورد سوابقی باشد که این افراد حتی المقدور سابقه سو نداشته باشد و بقیه آن وظیفه مردم است که دقت کنند و فردی اصلح را انتخاب کنند و بدانند که به چه افراد و گروههایی رای دهند که آنها نماینده و صدای گویای آنها باشند. 

انتهای پیام / 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
برگزاری دوره های آموزشی دولتی توسط انجمن علمی اقتصاد شهری ایران

برگزاری دوره های آموزشی دولتی توسط انجمن علمی اقتصاد شهری ایران

دوره های آموزشی کارمندان دولت در گستره استانی توسط انجمن علمی اقتصاد شهری ایران برگزار می شود.
بررسی مطالبات مردم از مجلس یازدهم در گفتگوی ویژه خبری

بررسی مطالبات مردم از مجلس یازدهم در گفتگوی ویژه خبری

دکتر قادری سردبیر شهر فردا در گفتگوی ویژه خبری سه شنبه شب ۶ خرداد ۹۹ گفت: توجه ویژه به کسب و کارها و تزریق نقدینگی به مولدها می تواند بخشی از مشکلات اقتصادی کشور را حل کند.