کد خبر: ۱۰۴۳۹۰
تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۷
گزارش شهر فردا از نحوه واریز کمک معیشتی دولت به 60 میلیون نفر
درحالی واریز کمک معیشتی به حساب مشمولین پایان یافت که بررسی های میدانی نشان می دهد درصد قابل توجهی از مردم که یارانه 45 هزار تومانی می گیرند مشمول کمک حمایتی دولت نشده اند ، این در حالیست که مسکن یا خودروی گران قیمتی نیز بنام خود ندارند.
 به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»بر اساس گزارش های سخنگوی ستاد شناسایی خانوارهای مشمول حمایت معیشتی، سیستان و بلوچستان ، خراسان شمالی و خراسان جنوبی با حدود 82 درصد پرداخت بیشترین میزان واریز کمک معیشتی دولت را داشته و در این میان 57 درصد از ساکنان استات تهران نیز مشمول حمایت دولت شده اند .

واریز کمک‌های حمایتی دولت در سه مرحله انجام شد و با وجود اینکه باید۶۰ میلیون نفر این مبالغ را دریافت می‌کردند، اما برخی افرادی که مشمول گروه‌های هدف بودند می‌گویند دریافتی نداشته‌اند. در این بین هستند خانوارهایی که وضعیت مالی مطلوبی ندارند و با وجود دریافت یارانه نقدی، کمک حمایتی نگرفته‌اند. همچنین گزارش ها از منابع رسمی حاکی از این است که میزان واریز یارانه ها با تعداد برخی خانوارها همخوانی نداشته و به عنوان مثال برای یک خانواده دو نفره سهمیه پنج نفره واریز شده است.

با شروع سهمیه‌بندی بنزین، دولت طرح حمایت معیشتی از ۱۹ میلیون خانوار را در دستور کار قرار داد که بر اساس آن منابع نقدی متناسب با تعداد اعضای خانواده به حساب سرپرستان خانوار واریز شود که این کمک ماهانه و از محل درآمد ناشی از افزایش قیمت بنزین است. بنابر اعلام دولت، میزان یارانه معیشتی برای خانوارهای یک‌نفره 55 هزار تومان، برای خانوارهای دونفره 103 هزار تومان، خانوارهای سه‌نفره 138 هزار تومان،‌ خانوارهای چهارنفره 172 هزار تومان و خانوارهای پنج‌نفره و بیشتر 205 هزار تومان  بود. 

در ماه جاری که اولین دور واریز  کمک‌های حمایت در سه مرحله  انجام شد و هر بار ۲۰ میلیون نفر مشمول شدند، افراد با سطح درآمد مختلف منتظر دریافت آن بودند که در نهایت با واریز مرحله سوم در شنبه شب، مشخص شد در بین خانوارهایی که دریافتی نداشته‌اند، افرادی قرار دارند که سطح درآمدی آنها حتی در حد معیارهای حذف یارانه نقدی نیست.

این در حالی است که از شهریورماه غربالگری یارانه‌بگیران از سوی دولت به مرحله اجرا در آمد که در آن افراد دارای ملک مسکونی، خودروهای با قیمت بالا و گردش مالی میلیاردی در سال یا معاملات بالای سهام مشمول حذف یارانه شدند و آنچه دولت اعلام کرد نشان از این داشت که سه دهک بالای درآمدی را حذف می‌کند.

در شرایطی این ۶۰ میلیون نفر از بین ۷۸ میلیون نفر یارانه‌بگیر انتخاب شده‌اند که اکنون گزارش تعدادی از خانوارها نشان می‌دهد آنها همچنان یارانه نقدی دریافت می‌کنند ولی کمک حمایتی را نگرفته‌اند و این درحالی است که در مواردی نه ملک و نه خودرویی به نام خود دارند و گردش مالی آنها نیز بالا نیست که مشمول دریافت نشده باشند.

از سوی دیگر اعلام دولت مبنی بر اینکه کمک حمایتی را به همان حساب یارانه نقدی واریز می‌کند این را نشان می‌دهد که ۶۰ میلیون دریافت کننده جزو افرادی هستند که یارانه آنها قطع نشده و احتمالا پرداختی برای آنها ادامه خواهد داشت، اما نکته قابل تامل این است که این شناسایی چگونه انجام شده که افرادی که جزو سه دهک بالا نیستند نیز شامل طرح حمایتی نشده‌اند؛ آن‌هم زمانی که اصلاح قیمت سوخت در کنار اهمیت موضوع صرفه‌جویی و ممانعت از قاچاق، موضوع ایجاد تعادل در توزیع یارانه را دنبال کرده است.

   عدم واریز کمک حمایتی برای زن سرپرست خانوار و کارمند

طبق اعلام دولت دریافت‌کنندگان کمک حمایتی از مددجویان کمیته امداد، بهزیستی، زنان سرپرست خانوار، بازنشستگان، مستمری بگیران، معلمان، روستاییان و عشایر، کارگران، کارمندان و اقشار کم درآمد جامعه هدف کمک حمایتی دولت تشکیل می‌شوند.

این در حالی است که گزارش ایسنا از این حکایت دارد که زن سرپرست خانواری که معلم نیز است، با وجود اینکه جزو مشمولان جمعیت ۶۰ میلیونی قرار دارد، دریافتی نداشته‌ یا اعلام برخی بازنشستگان و کارمندان دولت و معلمان نیز نشان از عدم پرداخت دارد.

همچنین بررسی‌های میدانی از دفاتر پیشخوان دولت حکایت از مراجعه متعدد افراد برای پیگیری واریزی کمک معیشتی دارد که نشان می‌دهد برخی از مردم در دریافت این یارانه موفق نبوده اند.
یک کارگر با حقوق متوسط ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به مهر گفت: «اگرچه از سال‌های گذشته، یارانه نقدی را به طور مرتب دریافت کرده‌ام؛ اما در هیچ یک از ۳ مرحله اعلامی دولت، مبلغی تحت عنوان کمک معیشتی به حسابم به عنوان سرپرست خانوار واریز نشده است؛ در حالی که دولت گفته بود از اقشار کم درآمد حمایت خواهد کرد.»

علاوه بر این گزارش‌ها حاکی از آن است که بسته حمایتی و معیشتی دولت برای افرادی هم که واریز شده است به‌درستی و دقیق نبوده است، به‌طور مثال در گزارش‌های میدانی عده‌ای از افرادی که یارانه دریافت می‌کنند بیان کردند میزان یارانه معیشتی برای یک خانواده 4نفره به‌میزان 3نفر و برای یک خانواده 3نفره به‌میزان 2نفر واریز شده است. یکی از شهروندان تهرانی به فارس اعلام کرد که برای خانوار 2 نفره‌اش یارانه بنزینی 5 نفره واریز شده است!

البته پیگیری از اقشار تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی و همچنین بسیاری از فرهنگیان نشان می دهد که بیشتر این افراد کمک های حمایتی را دریافت کرده اند.

   بیشترین سهم واریز یارانه‌ها به کدام استانها تعلق دارد؟

حسین میرزایی، سخنگوی ستاد شناسایی خانوارهای مشمول حمایت معیشتی با بیان اینکه استان‌های کمتر برخوردار، بیشترین سهم را از واریز حمایت معیشتی دولت داشته‌اند، درباره توزیع استانی واریز حمایت معیشتی، گفت: «خانوارهایی که مشمول حمایت معیشتی دولت شده اند، بر اساس خانوارهای یارانه بگیر در سیستم مورد شناسایی قرار گرفته اند؛ این در حالی است که در استان سیستان و بلوچستان، ۸۲.۱ درصد، استان خراسان شمالی ۷۹.۲ درصد، استان خراسان جنوبی ۷۸.۴ درصد، استان گلستان ۷۸ درصد و استان لرستان ۷۷.۷ درصد از مجموع خانوارهای یارانه بگیر مشمول دریافت حمایت معیشتی دولت شده اند.»
وی ادامه داد: «همچنین در استان تهران ۵۷.۲ درصد، استان البرز ۶۳.۶ درصد، یزد ۶۴.۹ درصد، اصفهان ۶۵.۹ درصد و بوشهر ۶۶.۸ درصد از مجموع خانوارهای یارانه بگیر مشمول دریافت حمایت معیشتی شده اند.»
میرزایی افزود: «آمار توزیع استانی خانوارها نشان می‌دهد استان‌هایی که به لحاظ مالی متمول هستند، سهم کمتری از حمایت معیشتی دولت داشته‌اند و همچنین استان‌های کمتر برخوردار نیز سهم بیشتری را برای دریافت این کمک دولت به خود اختصاص داده‌اند.»
وی درباره خانوارهایی که خود را مشمول دریافت حمایت معیشتی می دانند؛ اما در این مرحله از این کمک دولت بهره مند نشده اند نیز، گفت: «خانوارهایی که تاکنون حمایت معیشتی دولت را دریافت نکرده‌اند، اعم از یارانه بگیران، جاماندگان، انصراف دهندگان یارانه نقدی، یا حتی گروه هایی که به دلیل وسع مالی یارانه نقدی آنها حذف شده است، از طریق کد دستوری #۶۳۶۹* می توانند اعلام نیاز کنند.  »
روز گذشته با پایان سه مرحله واریزی، وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی اعلام کرد که سرپرست خانوارهایی که در آخرین پرداخت مشمول سبد حمایتی نشده‌اند و خود را واجد شرایط می دانند می‌توانند درخواست شماره ملی سرپرست خانوار خود را  به کد دستوری #۶۳۶۹* ارسال کنند که در این صورت ظرف ۲۴ ساعت برای آنها کد رهگیری ارسال می‌شود.
به هر صورت در حال حاضر از حدود جمعیت حداقل ۸۰ میلیونی ایران ۲۰ میلیون نفر که مشمول نشده بودند و از پرداختی‌ها هم این‌گونه بر می‌آید که برای افراد مشمول تعریف شده هم در مواردی پرداخت انجام نشده است. این موضوعی است که باید وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی به عنوان مسئول شناسایی گروه‌های مشمول دریافت کمک حمایتی  به آن پاسخ دهد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
برگزاری دوره های آموزشی دولتی توسط انجمن علمی اقتصاد شهری ایران

برگزاری دوره های آموزشی دولتی توسط انجمن علمی اقتصاد شهری ایران

دوره های آموزشی کارمندان دولت در گستره استانی توسط انجمن علمی اقتصاد شهری ایران برگزار می شود.
بررسی مطالبات مردم از مجلس یازدهم در گفتگوی ویژه خبری

بررسی مطالبات مردم از مجلس یازدهم در گفتگوی ویژه خبری

دکتر قادری سردبیر شهر فردا در گفتگوی ویژه خبری سه شنبه شب ۶ خرداد ۹۹ گفت: توجه ویژه به کسب و کارها و تزریق نقدینگی به مولدها می تواند بخشی از مشکلات اقتصادی کشور را حل کند.