کد خبر: ۱۰۴۲۷۸
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۴
به‌دلیل تغییرات فصلی و ناتوانی دولت در تنظیم بازار، قیمت گوجه‌فرنگی که برای مصرف‌کننده در هفته‌های گذشته تا هزار تومان کاهش یافته بود، به بالای ۸هزار تومان افزایش یافت.
به گزارش  پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»اسدالله کارگر رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره‌بار اظهار کرد:  دلیل گران شدن گوجه‌فرنگی در روزهای اخیر تغییر فصل و کاهش محل‌های تولید این محصول و برودت هوا در بیشتر استان‌های کشور است.

وی افزود: در حال حاضر در تهران و شهرهای اطراف مانند کرج، قزوین و ورامین گوجه‌ای برداشت نمی‌شود و تنها گوجه منطقه‌ای از بوشهر به تهران می‌آید و دیگر استان‌ها محصولی برای عرضه ندارند.
افزایش قیمت گوجه‌فرنگی موقتی است

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره‌بار ادامه داد: قیمت بالای گوجه روزهای اخیر ادامه‌دار نبوده و موقتی است و قیمت این محصول در هفته‌های آینده کاهش می‌یابد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم گوجه در میدان مرکزی شهر تهران 6 تا 10 هزار تومان است که فروشندگان این محصول در سطح شهر می‌توانند این محصول را حداکثر با 30درصد افزایش قیمت به فروش برسانند.

کارگر اظهار داشت: در حال حاضر بیشتر فروشندگان میوه سود زیادی بابت فروش گوجه‌فرنگی از مردم دریافت نمی‌کنند و تنها این محصول برای جوری جنس در مغازه‌ها عرضه می‌شود.

وی اضافه کرد: فروشندگان تهرانی می‌توانند برای هرکیلوگرم گوجه با در دست داشتن فاکتور رسمی (از میدان مرکزی) 30 درصد به‌روی محصول خود بکشند اما به‌طور معمول این محصول با سود کمتر و یا تنها با احتساب هزینه‌های حمل‌ونقل به مغازه، به‌فروش می‌رسد.

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره‌بار در ارتباط با دلایل گرانی خیار نیز اظهار داشت: قیمت این محصول نیز به‌دلیل تغییر فصل و کاهش تولید افزایش یافته است به‌طوری که در حال حاضر تنها خیار از جنوب کشور و گلخانه‌ها به بازار عرضه می‌شود.

مابه‌التفاوت هزینه حمل‌ونقل میوه بعد از افزایش قیمت بنزین ناچیز است

وی در پاسخ به اینکه "افزایش قیمت بنزین تأثیری بر بالا رفتن قیمت این محصولات دارد؟" ابراز کرد: در حال حاضر قیمت بیشتر میوه‌ها مناسب است و دلیل افزایش قیمت گوجه‌فرنگی و خیار نیز همان‌طور که گفته شد به‌خاطر تغییر فصل و کاهش تولید این محصولات در فضای باز است.

کارگر اظهار داشت: هر نیسان‌وانت می‌تواند سه تن محصول را حمل کند که با ضرب و تقسیم این رقم در مابه‌التفاوت بنزین مصرفی هر کیلوگرم میوه یا صیفی رقم قابل توجهی نمی‌شود.

وی خاطرنشان کرد: به اعضای اتحادیه فروشندگان میوه و تره‌بار تأکید کرده‌ایم که بعد از اصلاح قیمت بنزین تغییری در قیمت محصولات خود نداشته باشند.

افزایش 10برابری قیمت گوجه‌فرنگی در کمتر از چند هفته

گزارش‌های میدانی خبرنگار خبرگزاری تسنیم نشان می‌دهد که قیمت هر کیلوگرم گوجه‌فرنگی در بازار مصرف شهر تهران به 8 تا 11 هزار تومان افزایش یافته است و محصول عرضه‌شده در بازار کیفیت مناسبی نیز ندارد، این درحالی است که قیمت هر کیلوگرم گوجه‌فرنگی تا چند هفته پیش به‌قیمت هزار تومان به دست مصرف کنندگان می‌رسید.

یکی از مسئولیت‌های مهم دولت آن است از بروز نوسانات شدید قیمتی در جلوگیری به‌عمل آورد تا قیمت محصولی مانند گوجه‌فرنگی در کمتر از دو هفته 10 برابر افزایش نیابد اما دستگاه‌های مسئول نمی‌توانند به‌درستی به وظایف خود عمل کنند و این مشکل هرساله تکرار می‌شود.
منبع: تسنیم
برچسب ها: قیمت گوجه ، شهرفردا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
شورای نگهبان با علم به جنگ اقتصادی ایران کاندیدها را انتخاب کند

شورای نگهبان با علم به جنگ اقتصادی ایران کاندیدها را انتخاب کند

عضو کمیسیون حقوقی مجلس گفت : در حالیکه کشور در جنگ تمام عیار اقتصادی قرار دارد ،انتخاب مدیران کارآمد که معتقد به مدیریت جهادی هستند وظیفه شورای نگهبان است تا به ضعف امروز اقتصاد کشور که نبود مدیریت مقتدر و مفاسد اقتصادی است مرتفع شود.
ثبت نام داوطلبان انتخابات مجلس در تهران/ تصاویر

ثبت نام داوطلبان انتخابات مجلس در تهران/ تصاویر

ثبت نام داوطلبان نمایندگی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، با حضور عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، از ساعت ۸:۰۰ صبح یکشنبه ۱۰ آذر۱۳۹۸ در محل وزارت کشور آغاز شد.