کد خبر: ۱۰۴۲۷۱
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۲
گزارش شهرفردا از آخرین وضعیت اینترنت در کشور
درحالیکه اینترنت از هفته گذشته قابلیت اتصال به شبکه جهانی را ندارد ، نمایندگان مجلس معتقدند برای جلوگیری از ضرر و زیان به کسب و کارهای آنلاین باید هرچه سریعتر وصل اینترنت به شبکه ملی یا شبکه جهانی صورت گیرد.
به گزارش خبرنگار  پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»درحالی‌که برخی گمانه‌ها و اظهارنظرها از وصل اینترنت تا روز جمعه حکایت داشت، اما هنوز این اتصال رخ نداده است. اینترنت از ابتدای هفته قابلیت اتصال به شبکه جهانی را ندارد.

 البته وزیر ارتباطات از برقراری دوباره اینترنت در برخی نقاط کشور خبر داد و افزود: اتصال‌ سایر نقاط منوط به ابلاغ شورای امنیت کشور است. این اتفاق موجب خسارت‌هایی به کسب‌وکارهای آنلاین شده است.

محمد رضا رضایی کوچی  رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار  پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»گفت : راه اندازی شبکه اینترنت باید از اولویت های دولت باشد چرا که کسب و کارهای آنلاین از قطعی شبکه نت ضرر و زیان زیادی دیدند.

وی همچنین افزود : زاه اندازی شبکه ملی اینترنت سالهاست در دولت های مختلف دنبال شده و هیچگاه به سرانجام موفیت آمیزی نرسیده است ، لذا ضرورت دارد با توجه به شرایط سیاسی و موقعیتی ایران تلاش برای راه اندازی کیفی آن در دستور کار قرار گیرد . 

رئیس کمیسیون عمران مجلس همچنین با اشاره به وضعیت کرایه حمل و نقل خاطر نشان کرد:دولت باید بر قیمت وسایل حمل و نقل نظارت جدی داشته باشد و همچنین لازم است به جهت افزایش قیمت بنزین، حمایت‌های ویژه‌ای از رانندگان داشته باشد تا گرانی بنزین جبران شود و آنان دچار مشکل نشوند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برخی از رانندگان با خودروهای شخصی خود مسافرکشی می کنند، ادامه داد: لازم است دولت از این رانندگان هم حمایت های ویژه ای به عمل آورد چرا که  معیشت و گذران زندگی این افراد وابسته به مسافرکشی است.

وی اظهار داشت: قطعاً کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی جلسات مداوم و ویژه‌ای را با مسئولان ذیربط برگزار خواهد کرد و به هیچ وجه اجازه افزایش قیمت مسکن، نرخ کرایه وسایل حمل و نقل درون شهری و بلیت وسایل حمل و نقل برون شهری را نمی‌دهد.


آخرین وضعیت اینترنت در کشور

قطع اینترنت که از اوایل هفته گذشته آغاز شده بود با رسیدن به اواخر هفته با خبرهای امیدوارکننده‌ای همراه و اعلام شد که اتصال به اینترنت به تدریج در حال برقراری است. هرچند تا اواسط روز جمعه هم همچنان سطح گسترده‌ای از کاربران در کشور از  عدم دسترسی به اینترنت خبر می‌دادند.  با این حال همچنان بسیاری از کسب‌و‌کارها و فعالان اقتصادی منتظر بازگشایی دروازه‌های اینترنت هستند. گزارش‌ها حاکی از دسترسی هفت دانشگاه کشور به اینترنت است هرچند هنوز حتی نقاط متصل شده به اینترنت هم از سرعت پایین و ایجاد مشکلاتی برای دانشجویان خبر می‌دهند. در همین حال وزیر ارتباطات هم خواستار جبران هزینه قطع اینترنت کاربران توسط اپراتورها شده است.نظرات دبیر شورای فضای مجازی
هرچند در روزهای قطع اینترنت دسترسی به سایت‌ها و شبکه‌های داخلی همچنان فراهم بود اما برخی منتقدان وزارت ارتباطات در شورای فضای مجازی همچنان خواستار توسعه گسترده‌تر این شبکه داخلی هستند تا به گفته آنها در زمان قطع اینترنت بهتر بتواند فعالیت کند. ابوالحسن فیروزآبادی درباره مشکلاتی که برای برخی کسب‌و‌کارهای وابسته به اینترنت ایجاد شد، اظهار کرد: باید کاری کنیم که این ضرر و زیان‌ها کمتر شود.


 اگر یک شبکه ملی پرقدرت در کشور داشتیم، این زیان‌ها به مراتب کمتر بود. دبیر شورای‌عالی فضای مجازی تاکید کرد: امیدواریم اتفاق اخیر که منجر به قطعی اینترنت شد، باعث شود همکاران ما در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تمهیداتی برای توانمند کردن شبکه ملی اطلاعات بیندیشند. 


فیروزآبادی افزود: شبکه ملی یک ارتباط جهانی است و زمانی می‌تواند خوب کار کند که با دنیا ارتباط داشته باشد. در بستر این شبکه جهانی «صدا» و «دیتا» در کشور مشکل ندارد، اما آنچه با محدودیت مواجه شده، پروتکل مربوط به اینترنت است که قطع آن، ضرر و زیان‌هایی را متوجه برخی کسب‌و‌کارها کرد.

وی همچنین در تازه ترین موضع گیریهایش اعلام کرده است بزودی اختلال در اینترنت رفع خواهد شد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
افزایش بار مراجعات بیماران مبتلا به کرونا در تهران

افزایش بار مراجعات بیماران مبتلا به کرونا در تهران

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به افزایش بار مراجعان بیماران مبتلا به کرونا در تهران گفت: در دو هفته اخیر نمودار تعداد مراجعان سرپایی، افراد بستری در بخش‌های عادی و مراقبت‌های ویژه و همچنین میزان مرگ و میرها در حال تغییر است.
کرونا در کمین فراموش‌کاران

کرونا در کمین فراموش‌کاران

فراموشی دستورالعمل‌های بهداشتی در این روزها آتش کرونا را دوباره شعله‌ور کرده و ضرورت دارد که مردم رعایت الزامات فاصله‌گذاری اجتماعی را دوباره از سر بگیرند.