کد خبر: ۱۰۴۱۶۷
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۲
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مطرح کرد
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اتصال ۸۰ درصد روستاها به نسل چهارم ارتباطات گفت: ثمره فعالیت و پیشرفت استارتاپ ها در کشور در شرایط تحریم با توجه به رشد اقتصادی کشور که 8/4 درصد بوده، رشد مثبت 1/7 درصدی را در بخش ارتباطات و رشد مثبت 1/4 درصدی را در بخش فناوری تجربه کرده است.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،مهندس محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات وفناوری اطلاعات در سیزدهمین کنفرانس بین المللی مدیریت استراتژیک که عصر روز گذشته در سالن اجلاس سران برگزار شد گفت: با شرایط اقتصادی و کمبود منابع اقتصادی در کشور و وجود ظرفیت بزرگ جوانان، بنابر آمار موجود  ۱۵ درصد از جوانان تحصیلکرده  از فارق‌التحصیلان حوزه آی تی و آی سی تی هستند که طبیعتا با توجه به محدودیتی که در بخش اول تولید در حوزه منابع مالی سرمایه گذاری برای ایجاد اشتغال و کسب و کار ایجاد شده  کار و توسعه اقتصاد در کشور قطعا دشوار تر از گذشته است. 

وی افزود: استراتژی‌ای که در این مقطع می تواند مورد توجه قرار بگیرد و می تواند کشور را از مشکلات فعلی عبور دهد توجه به کسب و کارهای خرد و متوسط یا به عبارتی استارتاپها و ا‌ِسمی هاست. آنهایی که عمده فعالیتشان در بخش اقتصاد خدمات است اقتصادی که ترکت بین المللی آن حاکی از آن است که هم اقتصادش در حال رشد است و هم اشتغالش ، بنابر آمارهای جهانی ایران در اقتصاد جهانی، اقتصاد دربخش صنعت رشد می کند اما به دلیل توسعه فناوریهای نوین اشتغال در این بخشها با رشد منفی روبرو است. 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: در کشاورزی اقتصاد رشد می کند اما به دلیل علم و فناوری و هوشمندسازی اشتغال در بخش کشاورزی نمودارش منفی است. اما بخش خدمات در کار ما هم اقتصادش در حال بزرگ شدن است و هم اشتغالش بنابراین استراتژی مناسبی که دولتها می توانند اتخاذ کنند و اقتصادهای مختلف پیش رو گیرند در چنین شرایطی توجه ویژه به استارتاپها و اسمی هاست. 

وی افزود: آنهایی که قصد دارند اقتصاد خلاق ایجاد کنند و با استفاده خلاقیت و ظرفیتهایی که دارند خدمات جدیدی خلق کرده و ثروت ایجاد کنند چه برای خود چه برای رفاه مردم و چه برای توسعه اسمی های کشور دولت به درستی در ابتدای راه یک مسیری را ترسیم کرد برای رشد بیشتر استارتاپهاو اسمیها، نادیده گرفته نشود که فناوری اطلاعات هم در بخش خدمات بسیار حائز اهمیت است و بخش مهمی از اقتصاد خدمات این روزها به اقتصاد حوزه فناوری اطلاعات ارتباط دارد. 

آذری جهرمی اضافه کرد: نشانه‌های آن را می توان در کشور دید که فعالیتهای خدماتی مبتنی بر فناوری اطلاعات چه تحولی را درزندگی مردم به وجود آورده و چه کسب و کارها و چه امیدهایی، امیدهایی که البته برخی مدیران پا به سن گذشته کشور آن را نمی بینند و درکش نکرده و برداشتی هم از آن ندارند. 

وی افزود: دولت به درستی از ابتدا برای فعال سازی ظرفیت استارتاپ ها و اسمی ها یک برنامه مدون را پیش رو گذاشت و آن تکمیل زیرساختهای ارتباطی کشور بود کشور ایران امروز تمام شهرهایش به فرجی متصل شده است بیش از ۸۰ درصد روستاها در حال حاضر به نسل چهارم ارتباطات تلفن همراه متصل شده اندو این یعنی زیر ساخت اولیه. 

وزیر ارتباطات تاکید کرد: هسته و زیر ساخت شبکه ملی اطلاعات برای صیانت از کسب و کارها در برابر موضوعات مختلفی که پیش رویشان بود از مسائل مهمی بود که در دولت پیش گرفته شد،‌زیر ساخت شبکه عمومی اطلاعات در این دولت و دولت قبل با جدیت پیگیری شد و به سرانجام رسید و اینها به عنوان زیر ساختهایی است که دولت باید روی آن سرمایه گذاری می کرد. 

وی افزود: البته نتیجه این سرمایه گذاری هم روشن بود بازار ارتباطات کشور در یک بازار ۱۹ هزار میلیارد تومانی به یک بازار بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۷ رسید تاثیرات فناوری در ابعاد مختلف اقتصادی و اجتماعی نیز روشن بود اما این کافی نبود. 

جهرمی افزود: بخش بعدی فعال کردن اسمی ها و استارتاپ ها بود که این استراتژی ای بود که دولت پیش گرفته و روی آن سرمایه گذاری کرده بود چه معاونت علمی ریاست جمهوری که برای دانش بنیان ها و ظرفیت‌هایی که آنها داشتند برنامه ریزی مدونی کرد و چه وزارت ارتباطات در موضع حمایت از استارتاپ ها در اولین قانون استارتاپ ایران که طرحی نو آفرین که حمایت می کند از استارتاپ ها در مراحل رشدشان و دهانه قیف اقتصاد خلاقیت را بزرگتر کرده و اجازه دهد این استارتاپها رشد بیشتری کند.

وی در ادامه بیان داشت: ثمره این اتفاق انقلابی است که امروز در عرصه فناوری قابل مشاهده است و ثمره این اتفاق این است که در سال ۱۳۹۸ بنابر روایت مرکز آمار ایران رشد اقتصادی کشور 8/4 درصد بوده به دلیل تحریم های ظالمانه بخش ارتباطات کشور رشد +1/7درصد را تجربه کرده و بخش فناوری اطلاعات کشور رشد +1/4 درصد را تجربه کرده است. این ظرفیت، ظرفیت بسیار درخشانی است و جوانان می توانند روی پای خود بایستند. 

جهرمی تصریح کرد: ثمره این موضوع اشتغال جوانان است که قابل مشاهده است و ثمره این موضوع هم شرکت هایی هستند که در این کنفرانس شرکت کرده‌اند و عمده فعالیت اقتصادی امروز همین چارچوب را داشته و در همین ساختار کار می کنند ۵ عضو در انتخابات اتاق بازرگانی از فعالین عرصه فناوری اطلاعات هستند و همه اینها نشانه است نشانه رشد است و نشانه اتفاقاتی است که دیده می شود . 

وزر ارتباطات افزود: دنیا نیز دراین مسیر حرکت می کند و سهم بزرگی در اقتصاد دیجیتال خواهد داشت علاوه بر اینکه زیر ساخت فناوری لازم است برای توسعه این کسب و کارها اسمی ها عمدتا دو استراتژی را مد نظر دارند یا استراتژی توسعه بازار یا استراتژی توسعه منصور البته ممکن است همزمان برخیها هر دو استراتژی را با هم به کار بردند حال درست یا غلط . 

آذری جهرمی در ادامه با طرح این مطلب که اسمی ای که برنامه ریزی می کند برای توسعه بازار خود چه ابزاری را باید در اختیار داشته باشد برای توسعه بازار خود تصریح کرد: یکی از ساده ترین مراحل نیاز به تبلیغات است اسمی که آلیس نیست که بخش زیادی از درآمد خود را به رسانه ملی دهد و رشد کند و اصلا فضایی برای تبلیغات در تلویزیون ندارد . 

وی افزود: نمی شود که انتظار داشت که صدا و سیما با ظرفیت هایی که دارد تبلیغ تمام اسمی ها را در تلویزیون انجام دهد تلویزیون با توجه به ظرفیت هایی که دارد برای برندها و سوپر برندها مورد استفاده قرار می گیرد. التبه می شود از صدا و سیما انتظار داشت که قول و زنجیر خود را از پای ویودی ها و خدمات صوت و تصویر در کشور باز کند و آنها رشد کنند و آنها هم محفل و منبعی شوند برای رشد اسمی ها اما اسمی ها وابسته به فضای مجازی و شبکه های اجتماعی هستند. 

جهرمی با اشاره به حوادث اخیر در کشور گفت: این چند روز که در کشور نارآرامی هایی تجربه می شود که در وقت خود باید مورد بحث و بررسی قرار گیرد که چرا این اتفاق افتاده است قطعا بنزین عامل نبوده و عوامل دیگری دخیل است که باید پیرامون آن صحبت کرد و بنابه به تشخیص مراجع امنیتی اینترنت در کشور با محدودیت‌هایی مواجه شده روز گذشته مدیر عامل یکی از فین تک ها که تقریبا بزرگترین شرکت فعال فین تک در کشور است آماری به معاونت وزارتخانه داده است که تراکنشهایش روزانه ۹۰ درصد افت کرده است . بسیاری از استارتاپهای کشور به دلیل اتفاقی که رخ داده است دچار افول شده است. البته پایداری سرویس برقرار است . 

وی خاطر نشان کرد: اگر شبکه ملی ارتباطات نبود امروز باید بنابه آمار اسنپ با یک میلیون و ۸۰۰ هزار راننده و بنابر آمار تبسی ۸۰۰ هزار راننده در سراسر کشور اگر امروز شبکه ملی اطلاعات نبود این دو و نیم میلیون راننده را در کشور در صف معترضین مشاهده می کردیم. 
 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
انتخاب هیئت رئیسه فراکسیون مدیریت شهری مجلس + تصویر

انتخاب هیئت رئیسه فراکسیون مدیریت شهری مجلس + تصویر

انتخابات هیئت رئیسه فراکسیون شوراها، مدیریت شهری و روستایی با حضور اعضای این فراکسیون برگزار شد.
مرز نیم میلیونی قربانیان جهانی کرونا/ تشنج جدی درآمریکا

مرز نیم میلیونی قربانیان جهانی کرونا/ تشنج جدی درآمریکا

در حالیکه که همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ با سرعت در منطقه آمریکای لاتین رو به گسترش است از سوی دیگر گزارش‌های تازه حاکیست که سیر تصاعدی کرونا در ایالات متحده همچنان ادامه دارد و روز پنجشنبه آمار ابتلا به این ویروس کشنده در آمریکا به بالاترین حد خود از زمان آغاز همه‌گیری رسیده است.
آخرین اخبار