کد خبر: ۱۰۴۰۹۳
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۵
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی:
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی با اشاره به افزایش روزهای طوفانی و گرد و غبار در استان، گفت: باید تجدید نظری در شیوه بهره برداری از منابع طبیعی اتفاق بیفتد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، حسن اکبری در نشست هماهنگی طرح  ملی نهضت سبز اظهار داشت: پدیده گرد و غبار در استان یک موضوع جدی است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر افزایش روزهای طوفانی و گرد و غبار در استان را شاهد هستیم و صرفا مقابله کارساز نیست، بیان کرد: پنج میلیون هکتار عرصه های تحت فرسایش بنا نیست با مقابله و درختکاری کنترل شود بلکه باید باید تجدید نظری در شیوه بهره برداری از منابع طبیعی در استان اتفاق بیفتد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی اضافه کرد: اگر به همین شکل توسعه مشاغلی که به طبیعت وابسته هستند، ادامه پیدا کند می تواند برای استان معضل ایجاد کند.

کاهش شادابی پوشش گیاهی

اکبری همچنین به معضل آفت آب در استان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر در حاشیه کویر خور کاهش شادابی پوشش گیاهی را شاهد هستیم چراکه آب کاهش یافته و خروجی آب بیرجند را برای فعالیت های دیگر مهار می کنیم و این در جاه های دیگر استان نیز دیده می شود.

وی تأکید کرد: باید تجدید نظری در توسعه مشاغل کشاورزی، توسعه معدن، برداشت آب، چرای دام، ایجاد جاده های دسترسی و حتی بخش گردشگری داشته باشیم تا تا از بحران در دهه آینده جلوگیری کنیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی اضافه کرد: در حال حاضر نگهداری پوشش گیاهی فعلی خیلی از ایجاد پوشش جدید واجب تر است.

مدیرکل دفتر فنی استانداری خراسان جنوبی نیز در این جلسه با اشاره به اجرای طرح ملی توسعه جنگل کاری در استان، اظهار داشت: این طرح کار بزرگی است که نمی شود به چشم عملیات یک دستگاه اجرایی به آن نگاه کرد.

فرهادی با بیان اینکه از گذشته کارهایی در این زمینه در استان شروع شده و اثر آن امروز دیده می شود، بیان کرد: در حال حاضر در  پدیده گرد و غبار به شدتی که غرب کشور با آن روبه رو هستند در استان درگیری کمتری داریم و دلیل آن آینده نگری گذشتگان بوده است.

برنامه ریزی دقیق برای مقابله با پدیده تغییر اقلیم

وی با اشاره به بروز پدیده تغییر اقیلمی در سطح کره زمین، بیان داشت: استان و کشور ما نیز از این مسئله مستثنی نیست و به طور حتم در آینده مشکلات زیست محیطی و کاهش بارندگی خواهیم داشت که می طلبد از امروز برنامه ریزی دقیق و درستی داشته باشیم.

مدیرکل دفتر فنی استانداری خراسان جنوبی با تأکید برهمکاری همه دستگاه های اجرایی استان در اجرای این طرح، بیان کرد: باید قبل از طرح نهضتی در استان آغاز شود تا حرکت های مردمی را در این زمینه شاهد باشیم.

فرهادی ادامه داد: همچنین دستگاه های اجرایی باید در زمینه تجهیزات و امکانات برای اجرای این طرح کمک کنند تا بهتر و بیشتر اجرایی شود.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
مسابقات والیبال قهرمانی کشور تا اطلاع ثانوی لغو شد

مسابقات والیبال قهرمانی کشور تا اطلاع ثانوی لغو شد

فدراسیون والیبال در نامه‌ای به هیات‌های استانی، از لغو مسابقات قهرمانی کشور سالنی و ساحلی تا اطلاع ثانوی خبر داد.
مهمترین چالش اقتصادی ایران پس از کسری بودجه چیست؟

مهمترین چالش اقتصادی ایران پس از کسری بودجه چیست؟

یک اقتصاددان گفت : چالش آینده اقتصاد ایران کمبود سرمایه گذاری است ، چرا که همه منابع درآمدی دولت اکنون با فشارهای تحریم صرف بودجه جاری شده و نرخ سرمایه گذاری روند نزولی به خود گرفته است ، اتفاقی که ضمن پایین نگه داشتن نرخ رشد می تواند کسب و کار و تولید را نیز با مخاطره روبرو کند.