کد خبر: ۱۰۳۹۳۴
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - ۰۲:۰۸
رئیس استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: طرح انتقال آب کانی سیب به دریاچه ارومیه به عنوان شاخص ترین طرح ستاد احیا سال ۹۹ به بهره برداری می رسد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، فرهاد سرخوش در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه طرح انتقال آب کانی سیب به دریاچه ارومیه که بزرگترین و شاخص ترین طرح ستاد احیا است هم اکنون با ۸۱.۴ درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجراست افزود: فردا در جریان سفر معاون اول رئیس جمهوری به آذربایجان غربی آخرین وضعیت این طرح مورد بررسی قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه این طرح مهمترین طرح ستاد احیای دریاچه ارومیه به شمار می رود ادامه داد: طرح شامل چندین پروژه از جمله سد کانی سیب، تونل انتقال آب، کانال و راه های دسترسی است که با بیش از ۸۱ درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجراست و پیش بینی می شود سال ۹۹ آماده بهره برداری کامل شود.

سرخوش وسعت تونل انتقال از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه را ۳۵.۵ کیلومتر عنوان و خاطرنشان کرد: از این میزان ۳۰ کیلومتر از تونل حفاری شده و ۵.۵ کیلومتر باقی مانده نیز در صورت تخصیص اعتبار تا پایان سالجاری آماده بهره برداری می شود.

رئیس استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه در صورت اتمام این طرح سالانه ۶۳۲ میلیون مترمکعب آب به دریاچه ارومیه سرازیر می شود گفت: اگر میزان بارندگی ها بالا باشد حجم آب ورودی از این طرح به دریاچه نیز افزایش خواهد داشت.

سرخوش با بیان اینکه در قالب این طرح کانال روباز به طول ۱۱ کیلومتر در حال اجراست که رودخانه گدار را به دریاچه ارومیه متصل می کند افزود: دبی آب سرازیر شده از این تونل به سمت دریاچه ارومیه ۵۵ مترمکعب بر ثانیه خواهد بود.

رئیس استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه سفر معاون اول رئیس جمهوری به استان و بازدید از این تونل را فرصت ارزشمندی برای تسریع در سرعت بخشی به اعتبارات تخصیص یافته به این طرح دانست و افزود: اگر اعتبارات مورد نیاز تامین شود حفاری کل تونل تاپایان سالجاری اتمام خواهد یافت.

سرخوش مجموع اعتبارات هزینه شده برای طرح انتقال آب از کانی سیب به دریاچه ارومیه را هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان عنوان کرد و اظهارداشت: اتمام کل طرح ۸۴۰ میلیارد تومان نیاز دارد که امیدواریم طبق زمانبندی تخصیص یابد.

وی در خصوص آخرین وضعیت دریاچه ارومیه نیز افزود: امروز سه شنبه تراز دریاچه ارومیه ۱۲۷۱۰۲۳ متر است که ۹۶ سانتیمتر در مقایسه با مدت زمان مشابه پارسال بیشتر است.

رئیس استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه وسعت فعلی دریاچه ارومیه را چهار هزار و ۳۳ کیلومتر و حجم آب موجود دریاچه را سه میلیارد و ۲۴۰ میلیون مترمکعب اعلام کرد و گفت: دریاچه ارومیه روبه بهبودی است که امیدواریم با اتمام طرح انتقال آب از کانی سیب روند احیا تسریع یابد.

 معاون اول رئیس جمهوری در جریان سفر دو روزه خود به آذربایجان غربی از طرح های ستاد احیای دریاچه ارومیه به ویژه طرح انتقال آب از کانی سیب بازدید می کند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تمهیدات شهرداری برای حمایت از کارتن خوابها در شبهای سرد پایتخت

تمهیدات شهرداری برای حمایت از کارتن خوابها در شبهای سرد پایتخت

مشاور پارلمانی شهرداری تهران گفت: پایتخت 19 گرمخانه فعال سراسری و 3 گرمخانه مخصوص زنان دارد که با وجود ظرفیت 5 هزار نفری پذیرش به رغم برودت هوا همچنان فضای خالی دارند.
طراحی سورئال حیوانات با فتوشاپ/ تصاویر

طراحی سورئال حیوانات با فتوشاپ/ تصاویر

یک جوان ۲۳ ساله در اندونزی با فتوشاپ حیوانات در شرایط احمقانه و غیرمنتظره قرار می‌دهد.