کد خبر: ۱۰۳۷۹۵
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۲
معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران:
معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران با تاکید بر روند واگذاری اقدامات عمرانی و اجرایی به شهرداری‌ها توسط دولت گفت: امروز مدیران شهری مدیران توسعه قلمداد می‌شوند.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،عدالتی در جلسه هم اندیشی ایجاد وحدت رویه در کنترل پروژه‌های استان تهران گفت: بی تردید هر اقدامی بدون چشم انداز یک کابوس در شهرها قلمداد می‌شود و هیچ اثربخشی نخواهد داشت. امروز چرا حس رضایت از شهرداری‌ها کم است علیرغم تلاش‌های که انجام می‌شود؟ که ذباید این موضوع را در تدوین برنامه مدون برای شهرها جست و جو کنیم.

وی افزود: یکی از عوامل کاهش رضایت از شهرداری‌ها عوامل محیطی است. صد سال از قانون بلدیه گذشته روزی که این قانون تصویب شد کمتر از 10 درصد جامعه در شهر زندگی می‌کردند؛ اما در آخرین سرشماری حدو 75 درصد جامعه ایرانی در شهرها زندگی می‌کنند. به این ترتیب چه بخواهیم و چه نخواهیم مفهوم روستا در کشور دچار تغییر شگرفی شده است.

عدالتی ادامه داد: شهرداری‌ها به گونه‌ای کار می‌کنند که امروز با افزایش جمعیت شهرنشینی مواجه هستند و جامعه ایرانی وارد فصل جدیدی از مفهوم شهرداری‌ها شده است لذا باید برنامه‌ای مدون داشته باشیم تا تاثیر گذار باشیم نه این که متاثر از اتفاقات باشیم.

معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به این که اقدامات شهرداری‌ها و دولت همپوشانی دارد، افزود: روزگاری در کشور دولت متولی همه اقدامات بود به این ترتیب عرصه اقدامات دولت وسیع شد. اما امروز دولت می‌خواهد نقشه عظیمی را به شهرداری‌ها محول کند در حقیقت در شرایطی که شهرداری‌ها می‌توانند این اقدامات را انجام دهند. لذا نیازی نیست که دولت اقدامات عمرانی را عهده دار باشد. به این ترتیب شما شهرداری‌ها می‌توانید دولت آینده باشید.

وی تاکید کرد: در حال حاضر دو لایحه در مجلس تحت عنوان لایحه مدیریت جامع شهری و لایحه درآمد پایدار شهری در دستور کار صحن مجلس است. در لایحه مدیریت جامع شهری حتی آموزش و پرورش نیز به شهرداری‌ها واگذار شده این نشان می‌دهد که مدیریت شهری در حقیقت نگاه به مدیریت توسعه است و مدیران شهری مدیران توسعه قلمداد می شوند. امروز دولت‌ها تسهیلگر توسعه هستند و در شرایط کمبود بودجه و یا تامین مالی لازم، مدیران شهری مدیران توسعه کشور هستند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
مهمترین چالش اقتصادی ایران پس از کسری بودجه چیست؟

مهمترین چالش اقتصادی ایران پس از کسری بودجه چیست؟

یک اقتصاددان گفت : چالش آینده اقتصاد ایران کمبود سرمایه گذاری است ، چرا که همه منابع درآمدی دولت اکنون با فشارهای تحریم صرف بودجه جاری شده و نرخ سرمایه گذاری روند نزولی به خود گرفته است ، اتفاقی که ضمن پایین نگه داشتن نرخ رشد می تواند کسب و کار و تولید را نیز با مخاطره روبرو کند.
دانشنامه اقتصاد و مالیه شهری در سایت بنیاد دانشنامه نگاری ایران نمایه شد

دانشنامه اقتصاد و مالیه شهری در سایت بنیاد دانشنامه نگاری ایران نمایه شد

دانشنامه اقتصاد و مالیه شهری به عنوان نخستین دانشنامه جامع دو زبانه ( فارسی - لاتین ) در حوزه اقتصاد شهری به قلم دکتر حسین محمد پورزرندی، رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران منتشر شده بود در سایت بنیاد دانشنامه نگاری ایران نمایه شد.